Go to Top

Uyku Apnesi Nedir? Tanı – Tedavisi

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi, Türkiye’de her yıl yaklaşık 50.000 kişiyi etkileyen yaygın bir uyku bozukluğudur. Bozukluğa, uyurken üst solunum yolundaki bir tıkanma neden olur ve bu da solunumun tekrar tekrar “durması” ve “başlaması” ile sonuçlanır.

Çoğu zaman, bu rahatsızlığa sahip insanlar buna sahip olduklarını bilmezler. Örneğin, geceleri yüksek sesle horlayanlar veya tam bir gece dinlendikten sonra sürekli yorgun olanlar bu rahatsızlığa sahip olabilir.

İnsanların Uyku Apnesi geliştirmesinin en yaygın nedeni yaş veya kilo alımından kaynaklanmaktadır.

Uyku Apnesinin Nedenleri

Birçok kişi tedavi için bir doktora gider. Bununla birlikte, Diş hekimleri aynı zamanda diğer ağız sağlığı koşullarının neden olduğu bu rahatsızlıkların tedavisinde oldukça kalifiyedir ve eğitimlidir. Örneğin, kötü ağız sağlığı ve alışkanlıkları, aşağıdakiler dahil uyku hastalığı sebevi, sorumlusu olabilir:

Bruksizm

Diş gıcırdatma (bruksizm) genellikle Uyku Apnesinin ilk belirtilerinden biridir. Diş hekimi aşınmış Dişleri, hasarlı yüzeyleri ve iltihaplı Diş etlerini kontrol eder. Çoğu zaman, hastalar geceleri farkında olmadan Dişlerini gıcırdatırlar, bu genellikle Uyku hastalığı bozukluğu, horlama veya her ikisinden de kaynaklanır.

Diş arası Boşlukları

Anormal bir artış boşlukları genellikle bruksizm ile ilişkilidir. Dişler aşırı gıcırdatma (bruksizm) nedeniyle yıprandıkça, çürüğe neden olan bakteri oluşumuna daha duyarlı hale gelirler.

Çene Sorunları

Daha küçük bir çene ayrıca Uyku Apnesi ve geceleri yoğun nefes alma ile ilişkilidir. Küçük bir çene, özellikle uyurken üst solunum yollarını bozar ve bu da ağızdan solunum, Diş gıcırdatma ve horlamaya neden olabilir.

Anormallikler

Uyku Apnesine işaret edebilecek bir başka anormallik, geceleri düzensiz nefes almanın neden olduğu boğazda kızarıklıktır. Dilinizde aşırı horlamanın neden olduğu taraklı kenarlar varsa, bu aynı zamanda bozukluğun bir göstergesi olabilir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Bozukluğun diğer nedenleri, tamamen hastanın ağız sağlığı durumuyla ilişkili değildir . Örneğin, diğer nedenler şunları içerebilir:

 • Obezite veya Kilo Alma
 • İleri yaş
 • Genetik ve Aile Tarihi
 • Aşırı Alkol Tüketimi
 • Sigara Alışkanlıkları (tütün kullanımı)
 • Burun tıkanıklığı
 • Konjestif Kalp Yetmezliği ve İnme
 • Ağrı İlacının Aşırı Kullanımı
 • Erkek Olmak (kadınlardan daha yüksek risk)

Uyku Apnesi Bozukluklarının Türleri

Aşağıdakileri içeren üç ana Uyku Apnesi türü vardır:

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS)

OSAS en yaygın olanıdır. Uyurken tekrarlayan apneler (nefes almama) ve hipopneler (sığ nefes alma) ile karakterizedir. Ek olarak, OSAS, oksijen seviyelerinde düşüşe neden olan üst hava yolunun kısmen veya tamamen kapanması nedeniyle gelişir.

OSAS’ın yaygın semptomları şunları içerir:

 • Gündüzleri aşırı uykulu olma
 • Sabah Baş Ağrıları
 • Yüksek sesle horlama
 • Zayıf Konsantrasyon
 • Hafıza kaybı
 • Depresyon
 • Hüsran

Santral Uyku Apnesi (CENTRAL SLEEP APNEA SYNDROME,CSAS)

(CENTRAL SLEEP APNEA SYNDROME,CSAS), tekrarlayan apneler ve hipopnelerle karakterize olduğu için OSAS‘a benzer. Bununla birlikte, bir bireyin nefes almadığı süre (apneler) çok daha uzundur. (CENTRAL SLEEP APNEA SYNDROME,CSAS), beyin ağız ve çene içindeki solunum kaslarına sinyal göndermediğinde ortaya çıkar. Ek olarak, (CENTRAL SLEEP APNEA SYNDROME,CSAS)‘lı kişiler nefes darlığı ile uyanır ve genellikle nefes almak için nefessiz kalırlar.

(CENTRAL SLEEP APNEA SYNDROME,CSAS)’nın yaygın semptomları OSAS ile aynıdır. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil birkaç ek semptom vardır:

 • Uykuya dalmakta zorluk
 • Uyanma Zorluğu
 • uykudan ani uyanma
 • Ani Uyanışlar ve Nefes Darlığı
 • Nefes nefese
 • Ağız Kuruluğu ile Uyanış 

Karmaşık Uyku Apne Sendromu (CompSAS)

CompSAS, uykuda solunum bozukluğunun nadir görülen ve farklı bir şeklidir. Bir hastada hem OSAS hem de (CENTRAL SLEEP APNEA SYNDROME,CSAS) olduğunda ortaya çıkar. Bozukluk tipik olarak sürekli bir pozitif hava yolu basıncı (PAP) cihazı ile ilk tedavi sırasında teşhis edilir.

Tedavi Türleri

Bozukluğu tedavi etmek için genellikle cihazlar, ameliyat ve terapi kullanılır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, diğer tedavi biçimleri arasında kilo kaybı ve nazal dekonjestanlar yer alabilir.

Diş hekimleri sadece obstrüktif (koah) Uyku Apnesini tedavi eder, bu nedenle Central veya Complex’e sahip olan herkesin kurul onaylı bir uyku doktoru görmesi gerekir.

Hastanın ihtiyaçlarına ve bozukluğun ciddiyetine bağlı olarak birkaç farklı tedavi türü vardır:

Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı (CPAP) Cihazları

CPAP cihazları tipik olarak Diş hekimleri yerine doktorlar tarafından sağlanır. Bu tür bir tedavi, hastanın hava yollarına (ağız ve burun) hava basıncını pompalamak için bir makine kullanır ve bu da uyurken nefes borusunu açık tutar. Bu, hava yolu çökmesi, atlanan solunum döngüleri ve obstrüktif (koah) , merkezi veya karmaşık Uyku Apnesi ile ilişkili diğer sorunları azaltır. CPAP cihazları Uyku Apnesini iyileştirmez, ancak zamanla semptomların azalmasına yardımcı olur.

CPAP cihazlarının avantajları şunları içerir:

 • Azalan Uykululuk
 • Artan Konsantrasyon ve Hafıza
 • Normal Uyku Düzenleri
 • Artan Verimlilik
 • Azalan Kaygı ve Depresyon
 • Düşük kan basıncı

Oral Cihaz Tedavisi (OAT)

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi ağız koruyucusu olarak da adlandırılan oral cihaz tedavisi (OAT), CPAP Uyku Apnesi tedavisine bir alternatiftir. Diş hekimleri bu tür tedavide uzmanlaşmıştır çünkü ağız koruyucuları ve net ayarlayıcılara benzer .

OAT, aşırı horlamayı, bruksizmle ilgili koşulları ve OUA’yı etkili bir şekilde tedavi eder. Ağız koruyucu, her hasta için özel olarak üretilmiştir ve bu da rahatlığı, uyku döngülerini ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca bu cihazlar Uyku Apnesi ile ilişkili olumsuz yan etkileri azaltır. Ağız koruyucuları bu bozuklukları iyileştirmese de, zamanla semptomların azalmasına yardımcı olurlar.

OAT’nin avantajları şunları içerir:

 • Uyku Rahatlığı
 • Kullanımı, Temizliği ve TAşınması Kolay
 • Sessiz
 • Taşınabilir
 • Çıkarılabilir
 • Azalan Horlama
 • Normal Uyku Düzenleri
 • Artan Konsantrasyon ve Hafıza
 • Azalan Kaygı ve Depresyon
 • Geleneksel Terapilerden Daha Küçük

Ağız cerrahisi

CPAP cihazları ve oral cihaz tedavisinin aksine, oral cerrahi, bozukluğun (UYKU APNESİNİN) tek tedavisidir. Bununla birlikte, bir hasta diğer tedavilere (CPAP ve OAT) yanıt vermediği sürece yaygın olarak önerilmemektedir. Cerrahinin daha fazla yan etkisi ve riski olduğu için “son çare tedavi” olarak kabul edilir. En yaygın Uyku Apnesi ameliyatı türleri çene ilerletme ameliyatı ve uvulopalatofaringoplastidir (KÜÇÜK DİLİN KÜÇÜLTÜLMESİ) (UPPP).

Diğer küçük tedavi biçimleri arasında burun ve boğaz ameliyatları bulunur. Her iki ameliyat da boğazdaki solunum boşluklarını artıran ağız boşluğundaki dokuların alınmasını içerir. Ağız ve çene cerrahları tipik olarak bu prosedürleri uygular .

Bu ameliyatlardan sonra nüks görülme sıklığı nispeten yüksektir. Bununla birlikte, hava yolunu kalıcı olarak açmada en yüksek başarı oranına mandibular ilerletme (çene cerrahisi) sahiptir.

Tedavi Maliyetleri ve Sigorta

CPAP ve OAT Uyku Apnesi tedavileri tıbbi olarak gerekli olduğundan, SGK tarafından karşılanmaktadır . Bir CPAP cihazı veya Uyku Apnesi ağız koruyucusu için sarf malzemeleri ayrı olarak kapsanmaktadır ve kapsam miktarı duruma göre değişir. Çene, burun ve boğaz ameliyatları daha pahalıdır, ancak işlem maliyetinin bir kısmı genellikle iyi bir sigorta planı ile karşılanır.

SIK SORULAN SORULAR (FAQ)

Uyku apnesi tedavi edilmezse ne olur?

Uyku apnesi tedavi edilmezse ne olur. Tedavi edilmeyen uyku apnesi, yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıklara, hafıza problemlerine, kilo alımına, iktidarsızlığa ve baş ağrısına neden olabilir. Dahası, tedavi edilmeyen uyku apnesi iş bozukluğundan ve motorlu taşıt kazalarından sorumlu olabilir.

Uyku apnesi olduğu nasıl anlaşılır?

Uyku apnesi olduğu nasıl anlaşılır . Uyku apnesi, uyku sırasında . uyku esnasında
anormal solunumla kendini gösteren bir durumdur. Uyku apnesi olan kişiler uyurken nefeslerinde birden fazla uzun duraklama yaşarlar. Bu geçici uykuda solunum durması
kesintileri, düşük kaliteli uykuya neden olur ve vücudun oksijen tedarikini etkileyerek potansiyel olarak ciddi sağlık sonuçlarına yol açar.

Uyku apnesi hangi hastalıklara yol açar?

Uyku apnesi hangi hastalıklara yol açar .Uyku Apnesinin Etkileri Nelerdir?
Tedavi edilmezse, Uyku hastalığı aşağıdakiler dahil sağlık sorunları riskini artırabilir:
Yüksek tansiyon
İnme
Kalp yetmezliği, düzensiz kalp atışları ve kalp krizi
Diyabet
Depresyon
DEHB’nin kötüleşmesi
Baş ağrısı
Buna ek olarak, tedavi edilmemiş uyku apnesi, işte ve okulda, motorlu araç kazaları ve çocuklarda ve ergenlerde akademik başarısızlık gibi günlük aktivitelerdeki kötü performanstan sorumlu olabilir.

Uyku apnesi kendiliğinden geçer mi?

Uyku apnesi kendiliğinden geçer mi. geçmez mi . Uyku apnesi, hastanın solunum yolu açıklığının tıkanması nedeniyle uyurken defalarca nefes almayı bıraktığı ciddi bir durumdur. Bu durum nadiren kendi kendine düzelir ve çoğu hastanın semptomlarını kontrol etmek ve sağlıklarını korumak için bazı müdahalelere ihtiyacı olacaktır.

Uyku apnesi için hangi doktora gitmek gerekir?

Uyku apnesi için hangi doktora gitmek gerekir .Tıkayıcı uyku apneniz varsa, doktorunuz burnunuzdaki veya boğazınızdaki tıkanıklığı gidermek için sizi bir kulak, burun ve boğaz doktoruna yönlendirebilir. Merkezi Uyku hastalığı nedenlerini araştırmak için bir kalp doktoru (kardiyolog) veya sinir sistemi konusunda uzmanlaşmış bir doktor (nörolog) tarafından değerlendirme yapılması gerekebilir.

Uyku apnesi genetik midir?

Uyku apnesi genetik midir . Tıkayıcı Uyku hastalığı nedenleri genellikle karmaşıktır. Bu durum, çoğu tanımlanmamış olan genetik, sağlık hastane ve yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Çalışmalar, her biri küçük bir etkiye sahip olan birden fazla gendeki varyasyonların, durumu geliştirme riskini artırmak için birleştiğini göstermektedir
Araştırmalar, obstrüktif uyku apnesinin genetiğe atfedilebilen yaklaşık yüzde 40 olduğunu, yani kalıtsal olabileceğini gösteriyor.
Tıkayıcı uyku apnesinin altında yatan nedenlerin diğer yüzde 60’ı çevresel veya yaşam tarzı ile ilgilidir.

Uyku apnesi ne sıklıkla olur?

Uyku apnesi ne sıklıkla olur. Uyku apnesi ciddi bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi olan kişiler uyurken her seferinde 10 ila 30 saniye nefes almayı bırakır.
Nefes almadaki bu kısa duruşlar her gece 400 defaya kadar olabilir. Uyku hastalığıniz varsa, nefes almama dönemleri uykunuzu bozabilir (sizi tam olarak uyandırmasalar bile).

Uyku apnesi neden meydana gelir?

Uyku apnesi neden meydana gelir. Tıkayıcı Uyku hastalığı, boğazınızdaki dil ve yumuşak damak gibi yumuşak dokuları destekleyen kaslar geçici olarak gevşediğinde ortaya çıkar. Bu kaslar gevşediğinde, hava yolunuz daralır veya kapanır ve nefes alma bir an için kesilir.

Uyku apnesinin zararları nelerdir?

Uyku apnesinin zararları nelerdir .Tedavi edilmediği takdirde Uyku hastalığı ciddi ve yaşamı kısaltan sonuçlara yol açabilir: yüksek tansiyon, kalp hastalığı, felç, direksiyon başında uyuya kalmanın neden olduğu otomobil kazaları, diyabet, depresyon ve diğer rahatsızlıklar.
Tıkayıcı Uyku hastalığı sahip olmak, yüksek tansiyon (hipertansiyon) riskinizi artırır.
Tıkayıcı uyku apnesi ayrıca tekrarlayan kalp krizi, felç ve atriyal fibrilasyon gibi anormal kalp atışları riskinizi artırabilir. Kalp hastalığınız varsa, birden fazla düşük kandaki oksijen
oksijen atağı (hipoksi veya hipoksemi) düzensiz bir kalp atışından ani ölüme neden olabilir.

Uyku apnesi nasıl bir hastalık?

Uyku apnesi nasıl bir hastalık. Uyku apnesi, solunumun tekrar tekrar durup başladığı, solunum durmasının
potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Yüksek sesle horlarsanız ve tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissederseniz, uyku apneniz olabilir.
Başlıca uyku apnesi türü :
Tıkayıcı uyku apnesi, boğaz kasları gevşediğinde ortaya çıkan en yaygın biçim

Apne nöbeti nedir ?

Apne nöbeti nedir. Uyku apnesi nasıl bir hastalık. Uyku apnesi, solunumun tekrar tekrar durup başladığı, potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Yüksek sesle horlarsanız ve tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissederseniz, uyku apneniz olabilir.
Başlıca uyku apnesi türü :
Tıkayıcı uyku apnesi, boğaz kasları gevşediğinde ortaya çıkan en yaygın biçim

Tıkayıcı uyku apnesi, boğazınızdaki dil ve yumuşak damak gibi yumuşak dokuları destekleyen kaslar geçici olarak gevşediğinde ortaya çıkar. Bu kaslar gevşediğinde, hava yolunuz daralır veya kapanır ve nefes alma bir an için kesilir. Tıkayıcı uyku apnesi, potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur.

Obstrüktif uyku apne sendromu nedir?

Tıkayıcı uyku apnesi, diliniz ve yumuşak damak gibi boğazınızdaki yumuşak dokuları destekleyen kaslar geçici olarak gevşediğinde ortaya çıkar. Bu kaslar gevşediğinde, hava yolunuz daralır veya kapanır ve solunum bir an için kesilir. Tıkayıcı uyku apnesi, potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. 

Uyku apnesi cinselliği etkiler mi?

Erektil disfonksiyona ek olarak, birçok uyku apnesi hastası, cinsel dürtülerinin düşük olduğunu da fark eder. Uyku apnesi hastaları arasında düşük libidoayrıca oldukça yaygındır. Uyku apnesi, cinsel dürtünüzün önemli bir bileşeni olan testosteron seviyenizi etkileyebilir.

Uyku apnesi kronik hastalık mıdır ? Uyku testi bulabilir mi

Obstrüktif uyku apnesi (OUA), kronik bir durumun tüm özelliklerini taşıyan yaygın bir hastalıktır. Diğer kronik durumlarda olduğu gibi, OSA, kalan semptomlar, eksiklikler ve komorbiditeler gibi tedavilerin ve sorunların sürekli yönetimini gerektirir. Ayrıca, birçok OUA hastasının, hastalıklarına katkıda bulunan ve müdahale ile iyileştirilebilen değiştirilebilir yaşam tarzı faktörleri vardır. 

Uykuda nefes kesilmesi hastalığı nedir?

Galip ihtimal uyku apnesi

Uyku apnesinin ameliyatı var mı?

Uvulopalatofaringoplasti (UPPP)
Bu prosedür ve diğer yumuşak damak ameliyatı türleri, ağzınızın çatısının arkasını hedef alır. Hava yolunu daha geniş hale getirmek için boğazdaki fazla dokunun çıkarılmasını ve yeniden konumlandırılmasını içerir. Cerrah, yumuşak damağınızı ve uvulanızı kesebilir, bademciklerinizi çıkarabilir ve yumuşak damaktaki bazı kasları yeniden konumlandırabilir. UPPP ve diğer yumuşak damak prosedürleri uyku apnesi için en yaygın ameliyat türüdür

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]
, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button