Aslında kelime kökeni bile bize çok uzak olan implant emin ellerde yapılırsa sevimli tatlı bir materyal, koca pabuç gibi protezlerden kurtulmanın bir reçetesi, sağlıklı dişlerime zarar gelmemesinin bir formülü, sağlığın başladığı ağıza minik bir dokunuş.

Şimdi gelelim bu implant nedir, kimlere yaptırılır, ne marka tercih edilir, ömrü ne kadardır, canım çok yanar mı? Çevremizden bu konuyla ilgili mutlaka bir yorumlar duymuşsunuzdur. Şimdi çene cerrahi uzmanı olarak siz değerli okuyucularımı bilgilendirmek isterim.

ÇİĞNEME SİSTEMİMİZ MÜKEMMEL

Bildiğiniz gibi ağız, diş ve çene mükemmel yaratılmış bir sistem. Bu sistemde alt ve üst çenedeki dişlerimiz doğumumuzdan itibaren ihtiyacımıza göre eksiksiz bir şekilde sırayla gönderiliyor ve gerekli yere ve şekilde yerleştiriliyor.  Çiğneme yapabilmemiz için karşılıklı kapanış haline getiriliyor yani fonksiyona alınıyor. Bununla beraber çiğnememizi konuşmamızı estetiğimizi sağlıyor. Tüm bu sistemin devamı için herhangi bir nedenle diş kaybı yaşarsak o eksik olan bölgenin mutlaka tamamlanması gerekiyor.

Diş eksiklerinin tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir dental implantlar. Dental implantı yapay diş kökü diye kısaca tarif edebiliriz. Vücudumuzun dokularına dost bir materyal olan titanyumdan yapılmıştır. Diş eksikliği olan bölgelere protez veya kaplama yaptırmak yerine alternatif geliştirilmiş bir yöntemdir. Maliyeti diğerlerine göre biraz fazla olmakla birlikte hasta konforu açısından oldukça iyidir. Şu gerçeği de unutmamak lazım en iyi implant bile ana dişin yerini tutamaz.

ÇENE CERRAHİSİ UZMANI YAPMALI

İmplant tedavisi uzmanlık  ve tecrübe isteyen hassas bir cerrahi işlemdir. Lokal anestezi altında küçük bir cerrahi işlem ile implantın ilgili çene kemiğine yerleştirilmesi ile başlar ve iyileşme süresi tamamlandıktan sonra implantın üzerine üst yapıyı yani dişi yapmakla biter. Bu iyileşme süresi yapılan implant markasına göre değişmekle birlikte son yıllarda global implant markaları bu süreyi kısaltmaya yönelik çalışmalarını oldukça hızlandırdılar. Bu tedaviyi uygulayan branş diş hekimliğinin uzmanlık alanı olan çene cerrahisi bölümüdür. Komplikasyon yani istenmeyen durumlar yaşamak istemiyorsak bu işlemi çene cerrahisi uzmanı yapmalıdır. Neden? Çünkü cerrahi işlem yani geriye dönüşü olmayan bir işlemdir.

SONRASINDA DÜZENLİ KONTROLLERİNİ YAPTIRMALI

En başta implant tedavisinin uzun soluklu takip gerektiren bir tedavi olduğunu söylemem gerekiyor. Ömürde bir defa yaptırıldığı için uzmanlık ve tecrübeli bir ekip gerekir. Başka tedaviler gibi ben yaptırdım işim bitti diyemiyoruz maalesef.  Aşamaları, seansları olan ve kontrolleri gerektiren bir tedavidir. Doktorunuz tedaviniz tamamlandı güle güle kullanın implantınızı dese bile işimiz bitmiyor. En az yılda bir defa o implantı radyolojik ve klinik kontrolünü yani takibini yapmak gerekiyor. Dolayısıyla tüm kayıtlarınızı düzenli tutup  saklayabilen ve bu süreçte takiplerinizi düzenli yapabilecek doktor ve klinik olması gerekir.

İmplantların ömrü konusuna gelince implantların ömrü diğer dişlerimizin ömrü kadardır. Yani ağız hijyenimize özen gösterip dişlerimizi fırçaladığımız ölçüde implantlı dişlerimizde bize hizmet edecektir. Ben implant yaptırdım malzemesi titanyum sapasağlam artık fırçalamama gerek yok dersek çok yanılmış oluruz. Evet implant dayanıklı malzemeden üretilmiş ama eğer  fırçalamazsak implantın etrafındaki çene kemiği ve dişeti kayba uğrar ve durum implantınızın çıkarılmasında kadar gidebilir. Dolayısıyla fırçalamaya, diş ipi kullanmaya, ağız hijyenimize maximum özen göstermeliyiz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de implantın başarı şansı %98 civarındadır. Her türlü çabaya gayrete rağmen küçük de olsa başarısızlıkla sonuçlanma oranı olduğunu gözümüzden kaçırmayalım.

 HANGİ MARKAYI TERCİH ETMELİYİM?

Kullanılan her implantın kimliği yani bilgilerini ihtiva eden bir kartı vardır.  İlerde implantınızla ilgili bir durum olduğunda tüm bilgiler bu kartınızda mevcuttur. Bu kartı doktorunuzdan talep etmeyi ve saklamayı unutmayın. Marka konusuna gelince başvurduğunuz klinikte kullanılan markalara tabi olmak durumunda kalacağız ancak doktorumuz alternatif sunarsa kendisinin de görüşünü alarak bir seçim yapabiliriz. Dünyada neredeyse gelişmiş ülkelerin tümü implant üretiyor. Sadece markaların ait olduğu ülkeye çok takılmaya gerek yok çünkü ülkenin isminden ziyade üreten firmanın sektördeki birikimi ve tecrübesi daha önemli. Bu arada yerli implantlar giderek kalitesini artırıyor. Hatta aralarında gayet iyileri de var.

KOMPLİKASYONLARA DİKKAT

Her cerrahi işlem gibi bu işleminde riskleri vardır. Tedavi sonrasında görülebilen dudakta uyuşukluk,  enfeksiyon, implantın iyileşmemesi vb. gibi istemediğimiz komplikasyonlardan bahsedip keyfinizi kaçırmak istemem. Benim tavsiyem fiyattan önce tecrübeli bir çene cerrahı uzmanına iyi bir klinikte iyi bir marka implantı yaptırmanızdır. Tabii ki fiyatta önemli bir faktör ama bazen yağmurdan kaçarken doluya tutulabiliyoruz. Ödediğimiz para miktarından daha fazlasını en başa dönebilmek için harcamak durumunda kalabiliyoruz.

 İmplant tedavisi işlem sırasında ağrılı mıdır, işlem sonrası kısa tavsiyeler gibi konuları bir sonraki yazımda siz değerli okuyucularımla paylaşacağım. Hepinize sağlıklı gülüşlü mutlu günler diliyorum.

http://www.bolgemizgazetesi.com/kose-yazilari/implant-tedavisi-hakkinda-merak-ettiginiz-her-sey–567.html

Leave a comment

Bizi Takip Edin

Selfikir tarafından tasarlandı. 2022 © 2022. Tüm hakları saklıdır.

Call Now ButtonHemen Ara!