Go to Top

Kocaeli Milli Hakimiyet Gazetesinde yayımlanan “İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilen Her Şey” Başlıklı Makalem

RESME TIKLAYARAK HABER SAYFASINA ULAŞABİLİRSİNİZ

********* Milli Hakimiyet Gazetisi’nde Yayımlanan “İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler” isimli yazım ************

Öncelikle implantın bize sağladığı avantajlara bakalım, bu avantajlar şu şekildedir:

  • pabuç gibi protezlerden kurtulmanın bir reçetesi,
  • sağlıklı dişlere zarar gelmemesinin bir formülü,
  • sağlığın başladığı ağıza minik bir dokunuş, 
  • çiğnememizi artıran bir çözüm,
  • içinizden geldiği gibi gülmenin kolay bir yolu,
  • ana dişimizi tutmasa da ona yakın konforu sağlayan bir araç.

Şimdi gelelim aklımıza takılan şu sorulara cevap aramaya;

Bu implant nedir?, Kimlere yaptırılır? ,Hangi marka implantlar tercih edilir?, Ömrü ne kadardır?, Canım çok yanar mı?

Çevremizden konuyla ilgili mutlaka bir yorum veya yorumlar duymuşsunuzdur. Şimdi çene cerrahi uzmanı olarak siz değerli okuyucularımı bilgilendirmek isterim.

ÇİĞNEME SİSTEMİMİZ MÜKEMMEL

Bildiğiniz gibi ağız,diş ve çene mükemmel yaratılmış bir sistem.Bu sistemde alt ve üst çenedeki dişlerimiz doğumumuzdan itibaren ihtiyacımıza göre eksiksiz bir şekilde sırayla gönderiliyor ve gerekli yere ve şekilde yerleştiriliyor. Çiğneme yapabilmemiz için karşılıklı kapanış haline getiriliyor yani fonksiyona alınıyor.Bununla beraber çiğnememizi   konuşmamızı  estetiğimizi sağlıyor.Tüm bu sistemin devamı için herhangi bir nedenle diş kaybı yaşarsako eksik olan bölgenin mutlaka tamamlanması gerekiyor.

Diş eksiklerinin tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridirdentalimplantlar.Dentalimplantı yapay diş kökü diye kısaca tarif edebiliriz. Vücudumuzun dokularına dost bir materyal olan titanyumdan yapılmıştır. Diş eksikliği olan bölgelere protez veya kaplama yaptırmak yerine alternatif geliştirilmiş bir yöntemdir. Maliyeti diğerlerine göre biraz fazla olmakla birlikte hasta konforu açısından oldukça iyidir.Şu gerçeği de unutmamak lazım en iyi implant bile ana dişin yerini tutamaz.

ÇENE CERRAHİSİ UZMANI YAPMALI

İmplanttedavisi uzmanlık  ve tecrübe isteyen hassas bir cerrahi işlemdir. Lokal anestezi altındaküçük bir cerrahi işlem ile implantınilgili çene kemiğine yerleştirilmesi ile başlar ve iyileşme süresi tamamlandıktan sonra implantın üzerine üst yapıyı yani dişi yapmakla biter. Bu iyileşme süresi yapılan implant markasına göre değişmekle birlikte son yıllarda globalimplant markaları bu süreyi kısaltmaya yönelik çalışmalarını oldukça hızlandırdılar. Bu tedaviyi uygulayan branş diş hekimliğinin uzmanlık alanı olan çene cerrahisi bölümüdür. Komplikasyon yani istenmeyen durumlar yaşamak istemiyorsak bu işlemiçene cerrahisi uzmanı yapmalıdır. Neden? Çünkü cerrahi işlem yani geriye dönüşü olmayan bir işlemdir.

SONRASINDA DÜZENLİ KONTROLLERİNİ YAPTIRMALI

En başta implant tedavisinin uzun soluklu takip gerektiren bir tedavi olduğunu söylemem gerekiyor. Ömürde bir defa yaptırıldığı için uzmanlık ve tecrübeli bir ekip gerekir. Başka tedaviler gibi ben yaptırdım işim bitti diyemiyoruz maalesef. Aşamaları, seansları olan ve kontrolleri gerektiren bir tedavidir.Doktorunuztedaviniz tamamlandı  güle güle kullanın implantınızı dese bile işimiz bitmiyor. Enaz yılda bir defa o implantı radyolojik ve klinik kontrolünü yani takibiniyapmak gerekiyor. Dolayısıyla tüm kayıtlarınızı düzenli tutup  saklayabilen ve  bu süreçte takiplerinizi düzenli  yapabilecek doktor ve klinik olması gerekir.

İmplantların ömrü konusuna gelince implantların ömrü diğer dişlerimizin ömrü kadardır. Yani ağız hijyenimize özen gösteripdişlerimizifırçaladığımız ölçüdeimplantlı dişlerimizdebizehizmet edecektir. Ben implant yaptırdım malzemesi titanyum sapasağlam artık fırçalamama gerek yok dersek çok yanılmış oluruz. Evet implantdayanıklı malzemeden üretilmiş ama eğer fırçalamazsakimplantınetrafındaki çene kemiği ve dişeti kayba uğrar ve durum implantınızın çıkarılmasında kadar gidebilir. Dolayısıyla fırçalamaya, diş ipi kullanmaya, ağız hijyenimizemaximumözen göstermeliyiz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de implantın başarı şansı %98 civarındadır. Her türlü çabaya gayrete rağmen küçük de olsa başarısızlıkla sonuçlanma oranı olduğunu gözümüzden kaçırmayalım.

HANGİ MARKAYI TERCİH ETMELİYİM?

Kullanılan her implantın kimliği yani bilgilerini ihtiva eden bir kartı vardır.İlerde implantınızla ilgili bir durum olduğunda tüm bilgiler bu kartınızda mevcuttur. Bu kartı doktorunuzdan talep etmeyi ve saklamayı unutmayın.Marka konusuna gelince başvurduğunuz klinikte kullanılan markalara tabi olmak durumunda kalacağız ancak doktorumuz alternatif sunarsa kendisinin de görüşünü alarak bir seçim yapabiliriz. Dünyada neredeyse gelişmiş ülkelerin tümü implant üretiyor. Sadece markaların ait olduğu ülkeye çok takılmaya gerek yok çünkü ülkenin isminden ziyade üreten firmanın sektördeki birikimi ve tecrübesi daha önemli. Bu aradayerli implantlargiderek kalitesini artırıyor. Hatta aralarında gayet iyileri de var.

KOMPLİKASYONLARA DİKKAT

Her cerrahi işlem gibi bu işleminde riskleri vardır. Tedavi sonrasında görülebilen dudakta uyuşukluk, enfeksiyon, implantın iyileşmemesi vb.  gibi istemediğimiz komplikasyonlardan bahsedip keyfinizi kaçırmak istemem. Benim tavsiyem fiyattan önce tecrübeli bir çene cerrahı uzmanına iyi bir klinikte iyi bir marka implantı yaptırmanızdır. Tabii ki fiyatta önemli bir faktör ama bazen yağmurdan kaçarken doluya tutulabiliyoruz. Ödediğimiz para miktarından daha fazlasını en başa dönebilmek için harcamak durumunda kalabiliyoruz.

Hepinize sağlıklı gülüşlümutlu günler diliyorum.

Uzm. Dr. Ömer PİRİNÇ

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!