Go to Top

Kanal Tedavisi nedir? – Fiyatları -Ağrılı mı

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi nedir ve süreci..
Diş çürüğü, hastalığı ve yaralanması Diş kaybına neden olabilir. Ancak tedavi ve teknolojideki gelişmelerle Dişlerin kurtarılma şansı daha yüksektir.

Örneğin kanal tedavisi, ciddi şekilde hasar görmüş bir Dişi kurtaran yaygın bir Diş prosedürüdür. Dişin içindeki pulpanın enfekte olması ve iltihaplanması durumunda bir Kanal Tedavisi gereklidir. Derin boşluklar, çatlaklar, kırıklar ve talaşların tümü enfekte Diş pulpasına (diş özü)  neden olabilir.

Bir kök diş kanalının sırasında, genel Diş hekiminiz veya endodontistiniz enfekte olmuş pulpayı çıkaracak, Dişi temizleyecek ve kapatacaktır. Daha sonra geçici bir dolgu yapacaklar. Birkaç gün sonra, Dişinizi normal işlevine döndüren bir Diş kronu yerleştirilecektir.

Kanal Tedavileri, her yıl 4 milyondan fazla gerçekleştirilen en yaygın Diş prosedürlerinden biridir.

Kanal Tedavisi
kök kanalı

Dental Pulp nedir?

Diş minesinin altındaki bir Dişin yumuşak tabakası olan dentin, “pulpa odası” içerir. Pulpa odasının içinde bir Dişin sinirleri, bağ dokusu ve kan damarları bulunur. Diş özü, yüzde 75 su ve yüzde 25 organik maddelerden oluşan jel benzeri bir dokuya sahiptir.

Diş pulpası, bir Dişin siniri yoluyla duyusal innervasyon (stimülasyon) sağlar. Aşırı Diş hassasiyeti, enfekte Diş pulpasının yaygın bir semptomudur. Ancak Diş siniriniz ölürse ağrı hissetmeyebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedenleri

Yaygın Kanal Tedavisi nedenleri şunları içerir:

 • Şiddetli Diş çürüğü – Tedavi edilmemiş bir çürüğünüz varsa, zamanla derin bir çürük oluşacaktır. Böyle bir durumda kök kanalı gereklidir.
 • Çatlak Diş – Bu kırıklar yaralanmalar, Diş gıcırdatma (bruksizm) veya Diş minesi hasarından kaynaklanabilir.
 • Bir Diş eti enfeksiyonu – Dişin etrafındaki Diş etleri enfekte olduğunda, bakterilerin Dişinizin köküne gitme olasılığı daha yüksektir.
 • Önceki Diş travması – Kalıcı bir Diş yerinden çıktıktan veya travmatik bir yaralanmadan yana doğru hareket ettirildikten sonra sinir ölebilir. kök kanalı, Dişi normal işlevine kavuşturur.
 • Geniş kavite dolguları Geniş kavite dolguları olan Dişler enfeksiyona daha yatkındır.

Kanal Tedavisia İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kanal Tedavisi
kök kanalı

Bu bulgular Kanal Tedavisine ihtiyacınız olduğunu gösterir:

 • Derin boşluk
 • Çiğneme sonrası veya baskı uygulandığında ortaya çıkan şiddetli Diş ağrıları
 • Sıcak veya soğuk maddelere Diş hassasiyeti
 • Enfekte Dişin yakınında Diş eti şişmesi ve hassasiyeti
 • Diş ve / veya Diş etinde renk değişikliği (enfekte Dişin yanında daha koyu Diş etleri)
 • Diş apsesi (Diş kökünün yakınında küçük, beyaz sivilce benzeri bir şişlik)

Pulpa iltihabı tedavi edilmezse, ağrıya veya Diş apsesine neden olabilir . Apse, Dişin kökü yakınında küçük, beyaz sivilce benzeri bir şişliktir. Apseler, tedavi edilmezse çok tehlikeli olabilir.

Kanal Tedavisilerini  Hangi Doktor, Kim Yapar?

Endodontistler

Endodonti, Diş pulpa hastalıklarının tedavisine odaklanan özel bir Diş hekimliği alanıdır. Endodontistler, Kanal Tedavisinin birincil sağlayıcılarıdır.

Endodontistler, endodontik tedavi konusunda ileri düzeyde eğitime ihtiyaç duyarlar ve hastaları güvenli ve etkili bir şekilde tedavi etmek için dijital görüntüleme ve mikroskoplar gibi en son teknolojileri kullanırlar.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Genel Diş Hekimleri

Pek çok genel Diş hekimi de Kanal Tedavisi uygular. Ancak endodontik tedavi konusunda ileri eğitim almamaktadırlar.

Genel Diş hekimleri günde yalnızca yaklaşık iki Kanal Tedavisi uygularken, endodontistler günde 25 kez yapar.

Kanal Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Kanal tedavisi üç randevuya ayrılır. Her randevu 30 ila 90 dakika sürer.

İlk randevu sırasında endodontistiniz enfekte olmuş Dişin röntgenini çeker, Dişi uyuşturur ve enfekte olmuş pulpayı çıkarır. Daha sonra Dişin köküne gütaperka adı verilen kauçuk benzeri malzemeden yapılmış ilaçlı bir macun (zamklı bir madde)  ziyaretler arasında yerleştirilir.

İkinci randevu sırasında, endodontistiniz Kanal Tedavisini temizler, şekillendirir ve kapatır. Üçüncü randevuda Dişiniz bir Diş tacı ile restore edilir.

Kanal Tedavisi Prosedürü: Adım Adım

Bir Kanal Tedavisi prosedüründe aşağıdakileri içeren beş adım vardır:

1. Dişi Uyuştur

Kanal tedavisinin ilk adımı Dişi uyuşturmaktır. Bu, işlem sırasında hiçbir şey hissetmemenizi sağlar.

Diş hekiminiz ayrıca enfekte olmuş Dişi tedavi sırasında temiz, kuru ve izole tutmak için küçük bir kalkan kullanacaktır.

2. Diş Pulpasına Erişin

Diş uyuşturulduktan sonra, endodontistiniz Dişinizin ısırma yüzeyinden pulpa odasına bir delik açacaktır. Bu, Diş pulpasına kolay ve hızlı bir şekilde erişmelerini sağlar.

3. Dental Pulpayı Çıkarın

Enfekte olmuş Diş pulpasının çıkarılması, kanal tedavisinin en önemli basamağıdır.

Bunu yapmak için endodontistiniz köklerin içindeki tüm yumuşak dokuyu dikkatlice çıkaracak ve ardından küçük aletler kullanarak Kanal Tedavisi alanını temizleyecek ve şekillendirecektir. Daha sonra dezenfekte etmek ve varsa bakterileri yıkamak için kök kanalı işlemine ilaçlı bir irigasyon sıvısı yerleştireceklerdir.

4. Kanal Tedavisi diş kanalını Doldurun ve Kapatın

Şekillendirilip temizlendikten sonra kök ucu kanalı işlemi kapatılır. Ardından geçici bir dolgu yapılır.

5. Diş Restorasyonu

kanal tedavisi sonrası (kanal tedavili dişin) sonra, Diş tacı taktırmak için genel Diş hekiminizi veya aile Diş hekiminizi ziyaret edeceksiniz . Taç, tedavi edilen Dişi korur ve doğal işlevini, şeklini ve görünümünü eski haline getirir.

Kanal Tedavisi Bakım Sonrası

Henüz tacı olmayan, kanal tedavisi yapılmış diş (kanal tedavili dişin) Dişleri çiğnemeyin veya ısırmayın. Yalnızca bir taç, endo-tedavi edilmiş bir Dişi kırılmaya karşı korur; dolgu yapmaz. Taç yerleştirildikten sonra, birkaç gün içinde normal şekilde tekrar çiğneyebilirsiniz.

Endodontistler, bir kök ucu kanalı işlemindan sonra fırçalama, Diş ipi kullanma ve florür kullanma gibi iyi ağız hijyeni uygulamalarını önermektedir. Ayrıca rutin Diş temizliği (yılda iki kez) ve düzenli kontroller yaptırmalısınız.

Bakım sonrası diğer kök kanalı işleminde ipuçları şunları içerir:

 • Ağrı yönetimi – hastaya bağlı olarak, tedaviyi takip eden ilk birkaç gün ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar önerilir.
 • Yiyecek kısıtlamaları – yukarıda belirtildiği gibi, onarılmamış Dişli yiyecekleri çiğnemek ciddi bir kırılmaya neden olabilir. Yapışkan veya sert yiyeceklerden kaçınmak ve Diş iyileşene kadar sadece yumuşak yiyecekler yemek de çok önemlidir.
 • İyileşme süresi – Diş (kanal tedavi dişin) restorasyonu yerleştirildikten sonra iyileşme genellikle hızlıdır. Hastalar tedaviden birkaç gün sonra hafif ağrı hissedebilirler.

Kanal Tedavisi Fiyatları, Maliyeti

Kanal Tedavisi maliyeti, Diş başına 3500 TL  arasındadır. Bir ön Kanal Tedavisiının (ön Diş) fiyatı 3500 TL arasındadır. Bir arka kök kanalı işleminin (arka Diş) fiyatı 6000 TL arasındadır.

Bazen kanal tedavi yöntemi Diş çekimlerine bir alternatiftir . Endodontistiniz, Dişin tamamını çıkarmak yerine sadece Dişinizdeki (bir kök kanalı işlemine) enfekte olmuş pulpayı çıkarmanızı önerebilir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Kanal Tedavisileri Diş çekimlerine göre daha pahalıdır. Bununla birlikte, bir kök kanalı işlemi Dişinizi normal fonksiyonuna geri döndürür ve Diş implantı (sahte Diş) ihtiyacını ortadan kaldırır. Bir Diş çekilirse, Diş implantı gerekli olacaktır. Diş implantları çok pahalıdır

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Basit bir kök kanalı, dişin sadece bir kanalı olduğu zaman, tipik olarak tamamlanması 30 ila 60 dakika sürer. 
Başlıca kök kanallarının tamamlanması yaklaşık 90 dakika sürer.

Kanal tedavisi sırasında uyanık mısınız?

kök kanalı işlemi sırasında çoğu hasta uyanıktır. 
Endodontistiniz, etkilenen dişi ve diş etlerini uyuşturan lokal anestezi uygulayacaktır. 
İşlem sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.
Kanal tedavi yöntemi daha invaziv ise, diş hekiminiz bilinçsiz sedasyon kullanabilir, bu da tedavi süresince uyumanız anlamına gelir.

İşlem (kök kanalı işlemi) sırasında kanal ağrılı mıdır?

Çoğu insan kök kanallarının aşırı derecede acı verici olduğunu düşünüyor. 
Bununla birlikte, teknolojideki gelişmelerle birlikte, kök kanalları derin bir kavite dolgusu ile aynı hissi verir. 
İşlem sırasında ağrıyı azaltan bir uyuşturucu ilaç (lokal anestezik) de kullanılır.

Özel Sigorta bir kök kanalı kapsıyor mu?

Kök kanal sigortası kapsamı, diş sigortası planınıza bağlı olarak değişir. 
Kanal tedavisi tıbbi olarak gereklidir, bu nedenle sigorta genellikle tedavi maliyetinin çoğunu karşılar.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ?

Kanal tedavisi nasıl yapılır. Bir kök kanalı veya başka bir endodontik tedavi geçirdiğinizde, iltihaplı veya enfekte olmuş pulpa çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir ve dezenfekte edilir, ardından gütaperka adı verilen kauçuk benzeri bir malzeme ile doldurulur ve kapatılır. 
Daha sonra diş, koruma amacıyla bir kuron veya dolgu ile restore edilir ve diğer dişler gibi işlevini sürdürür.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button