Go to Top

İmplant Tedavisi Nedir? 2020 İmplant Fiyatları

çene ağrısı ve tedavisi

Diş İmplantı Nedir?

   Bir diş implantı, kron, protez veya köprü gibi restoratif bir diş protezine destek sağlayan ortodontik bir çapadır. Yüzün yapısını eski haline getirmek için yapılan bir yüz protezine de destek sağlayabilir. Bir implant ayrıca bir fikstür veya bir endosseöz implant olarak da adlandırılabilir. Çene kenarına yerleştirilen cerrahi bir parçadır. Temelde bunlar hastanın çenesine dişlerin yerine yerleştirilebilmesi için yerleştirilen direklerdir.

Günümüzde diş hekimliğinde, osseointegrasyon olarak bilinen bir sürece bir diş implantı yerleştirilmektedir. Kemikle bir bağ oluşturmak için titanyum gibi malzemelerin kullanıldığı ve implantın kalıcı olarak yerinde kalmasını sağlayan işlemdir. Osseointegrasyon, oluşması zaman alan bir süreçtir ve diş implantı yerleştirme işleminin aşamalı olarak yapılmasının sebeplerinden biridir.

İmplant Nedir?

İmplant Tedavsine Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler?

Probleminizin diş çözümü olarak bir diş implantına karar verdiğinizde, tüm sürecin başarısında rol oynayan birkaç hususa kendinizi alıştırmanız ve sizi buna hazırlamanız önemlidir. İşte bir diş implantı yaptırmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey.

Bir diş implantının sabit bir iyileşme süresi yoktur, bu nedenle; diş hekimi, sizin için ne kadar süreceğini söyleyemez. İnsanlar farklı şekilde iyileşir ve herhangi bir birey için bunun ne kadar süreceğini bilemezsiniz. Bu sadece, bütün bir haftayı iptal etmek yerine o gün için randevularınızdan vazgeçmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Süreç hakkında bilmeniz gereken ilk şey, bunun tek adımlı bir mesele olmadığı ve tüm sürecin tamamlanmasının biraz zaman alacağıdır. Bu dönemde, hiçbir şeyin ters gitmemesi için çok fazla beklemeye ve izlemeye hazırlıklı olmanız gerekecek. Prosedürü bir günlük bir mesele olarak düşünüyor olsaydınız, kendinizi hazırlamalısınız çünkü biraz daha uzun sürüyor.

Altta yatan çözülmemiş bir sorun varsa implantasyon yapılamaz. Diş eti hastalığı ve diş çürüğü gibi problemler başka bir şey yapılmadan önce ele alınmalıdır. Bu tür sorunlar, implantasyondan sonra sorunları daha da kötüleştirebilir.

Bir diş implantının kemiğe tutunması biraz zaman alır ve bu süre zarfında sigara içenlere sigara içmemeleri tavsiye edilir. Sigara dumanı, kemik ve implantın birbirine nasıl bağlandığı osseointergrasyon süreci üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu dönem boyunca sigara içmek, başarılı osseointergrasyon şansını büyük ölçüde azaltır.

Prosedürün ilk aşaması tamamlandıktan sonra, diş hekimi enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için bazı antibiyotikler yazacaktır.

Bir diş implantı prosedürü yapıldıktan sonra, hastalar tipik olarak yaklaşık bir hafta veya daha uzun süre yumuşak yiyecek diyetine bağlı kalmak zorundadır. Bu genellikle implantın yerleşmek ve hastanın da alışması için zamana sahip olabilmesi içindir. Bunu gözlemlemek ve implant zamanının iyileşmesine izin vermek çok önemlidir. Bu aynı zamanda şekerli gıdalardan uzak durmanız gerektiği anlamına gelir çünkü çok fazla şeker iyileşme sürecini engelleyebilir. Çorbalar ve yeşillikler yiyebileceğiniz en iyi yumuşak yiyeceklerden bazılarıdır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi

Bir diş implantı için uygun olup olmadığınızı belirlemek için diş hekiminiz, ortodontistiniz, ağız cerrahınız, protez uzmanınız veya periodontistinizle görüşmeniz gerekir. Bu değerlendirmede, diş hekiminiz tıbbi geçmişiniz de dahil olmak üzere diş sağlığınızı inceler. Diş hekimi, dişlerinizi incelerken, kemik yapınızın implantı destekleyip destekleyemeyeceğini belirleyen kemik yoğunluğunu da kontrol edecektir. Tıbbi durumun uzun süre tedavi edilmeden bırakıldığı birçok durumda, eksik dişler çene kemik yoğunluğunu olumsuz etkileyebileceğinden kemik yoğunluğu önemli bir sorundur.

İmplant almaya başlamadan önce diş dokunuzun ağız sağlığı önemli bir husustur. Hasta uygun ağız hijyenini gözlemliyorsa, çok fazla sorun olmamalıdır. Ancak bazen kötüleşen diş sağlığı durumlarında kemik veya doku grefti gerekebilir. Bu aynı zamanda mini implantların kullanılmasına da neden olabilir.

Tüm bu hususlar, prosedürün her vaka için ne kadar süreceğini belirler. Bu, prosedürün her aşamasının ne kadar süreceğini ve bu süre boyunca kaç konsültasyona ihtiyaç duyabileceğinizi içerir. Sedasyon diş hekimliği, işlemin ne kadar süreceği kadar bu aşamada da düşünülebilir. Böyle bir prosedürün maliyeti, bir dizi sorundan dolayı değişebilir. Bu nedenle her hasta neye ihtiyaç duyduğuna ve ne tür bir tedavi seçtiğine göre ücretlendirilir.

İmlant Hazırlık Aşaması

Bu, gerekirse kemik greftinin yapıldığı ve BT taramasının da yapıldığı aşamadır. Bu aşamada diş hekimi ayrıca implantın yerleştirilmesi gereken bölgenin iyi bir görüntüsünü elde etmek için ağız röntgenini çeker. Ayrıca, hastanın diş formülünün net bir görüntüsünü ve prosedürün tam olarak nasıl gerçekleştirileceğini gösteren bir görüntüleme taraması içerebilir. Taramalar çoğunlukla, doldurulacak boşluğun net bir resmine ve protezin nasıl tasarlanması gerektiğine ihtiyaç duyan diş laboratuvarı için önemlidir.

Diş çekimi de bu aşamada gerçekleşir. Böyle bir sinüs grefti veya kemik büyütme konusunda endişelenecek ağız sağlığı sorunu yoksa, diş hekimleri çürümüş dişi hala sağlam olduğu durumlarda çıkarmaya devam edecektir. Eksik dişleri olan hastalar bir sonraki aşamaya geçerler.

 Yapay Kökün Yerleştirilmesi

İmplant Fiyatları

Bu, asıl implantın çenenize yerleştirildiği aşamadır. Kemik dokusuyla kaynaşması ve protez için yeni kök olması için yerine bir titanyum çubuk yerleştirilir.

Ameliyat başlamadan önce etkilenen bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılır. Anestezi yürürlüğe girdiğinde, diş hekimi implantın yerleştirilmesi gereken çene kemiğini ortaya çıkarmak için diş etinizde bir kesi yapmaya devam eder. İmplant yerine vidalanır ve sadece bir veya iki dikiş kullanılarak diş etiniz bunun üzerine dikilir.

Yapay kökün implantasyonunun tamamlanması yaklaşık 1-2 saat sürer. İşlem yapıldıktan sonra diş hekimi, çekilen dişin bıraktığı boşluğu kapatmak için yapay bir kron yerleştirecektir.

Bu aşama tamamlandıktan sonra, hastaya yaklaşık 3 aylık iyileşme süresi tanınır. İyileştirme, yapay kökün kemik yapınıza entegre edilmesini içerir. Bu süre, tanıma tam olarak uymasa da iyileşme süresi olarak düşünülebilir. İşlemden dolayı hasta hafif morarma ve şişlikle bırakılırken 3 aylık iyileşme sürmesi bir şey değildir. Bu dönemin onu bu kadar hayati kılan ana yönü, teknik olarak osseointergrasyon olarak adlandırdığımız titanyum implantla kemik infüzyonudur. Süreç nihayet sona erdiğinde implant, üzerine bir protezin takılabileceği ve ömür boyu dayanabileceği güçlü bir temel oluşturur.

Osseointergrasyon için verilen standart süre 3 ay olsa da, hastaların daha kısa sürede iyileştiği bilinmektedir. İmplantasyon sürecinden kurtulmak için sadece 4-6 haftaya ihtiyaç duyan ve bir sonraki adıma geçmeye hazır hastalar var. Diğer durumlarda, süreç tüm iyileşme dönemi boyunca devam edebilir. Bu, sonuçta hastanın ağız sağlığı ve yapılan implantasyon prosedürünün türü gibi faktörlere bağlıdır.

Abutmentin Takılması

İmplant Fiyatları

Abutment, kronun yerleştirildiği ve implant ile kron arasına oturduğu bir tabandır. Diş hekimi kemik füzyonunun başarıyla gerçekleştiğini belirlerse hasta bu adıma geçer.

İmplanta tutturulduğu için abutmentin yerine konması için çene kemiğinin tekrar açığa çıkarılması gerekecektir. Abutment, protez diş ile implant arasına amortisör olarak yerleştirilir. Abutment yerleştirildikten sonra porselen kron da hemen takılabilir. Diğer durumlarda porselen kron ayrı bir ziyarette takılabilir. Bununla birlikte, sürecin uzunluğunu kısaltmak için mümkün olan en kısa sürede düzeltirseniz daha iyi olur, bu da mümkün olan en kısa sürede ağzınızı tam olarak kullanmaya devam etmenizi sağlar. Kuronu hemen sonrasına yerleştirme seçeneği, ancak diş hekimi sürecin sizin için bu noktaya kadar nasıl geçtiğine göre uygun gördüğü takdirde uygulanabilir. Doktorlar, daha önce herhangi bir komplikasyon varsa, genellikle abutmentin yerleştirilmesinden sonra bölge iyileştikten sonra kronu yerleştirmeyi seçerler.

Ayrı bir bağlantı durumunda ne yapılır?

Hasta ayrı bir bağlantıya ihtiyaç duyduğunda, abutment yerleştirildikten bir ay kadar sonra yapılabilir. Bu ziyarette porselen tacınızı takılmaya hazır halde bulacaksınız. İşlemi tamamlamak yarım saatten fazla sürmez ve sonunda dental implant prosedürünüzü tamamlamış olursunuz.

implant Bekleme Süresi

Bir diş teçhizatı yaptırmak, kişinin süreç boyunca sabır ve ekstra diş bakımı yapmasını gerektirir. Konsültasyondan geçen süre ve son uygulama için dikkate alındığında 3 ila 9 ay arasında bir süre alabilir.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, prosedüre bağlı farklı özellikler prosedürü olması gerekenden çok daha uzun süre uzatabilir. Her hasta kendi zamanında iyileştiği için hastaların iyileştirme yetenekleri de önemlidir. Bu nedenle, diş hekiminizle bunun sizin için ne kadar süreceğini ve tüm faktörleri dikkate alarak bir görüşme yapmanız önemlidir.

Dental implantlar da tıpkı normal dişler gibi bakıma alınır ve bakımı için herhangi bir özel ağız bakım ürünü gerektirmez. Hasta normal ağız bakımı rutinine devam edebilir ve günde iki kez diş ipi kullanmaya ve diş fırçalamaya bağlı kaldığı sürece herhangi bir komplikasyon oluşmamalıdır. Doktorunuz, implantlarınızı daha uzun süre nasıl koruyabileceğiniz konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

İmplant Çeşitleri

İmplanr Çeşitleri

Genellikle restoratif ve estetik amaçlı kullanılan iki tip implant vardır. Normal implant ve mini implant arasında seçim yapabilirsiniz. Kuronlar veya köprüler kullanılarak tek bir dişi veya daha fazlasını eski haline getirmek için normal implantlar kullanılabilir.

Avustralya Dişhekimleri Birliği tarafından hastaların restoratif diş prosedürlerinde kullanmaları için güvenli olduğu onaylanmış iki tür normal implant vardır;

Endosteal İmplantlar

Endosteal implantlar cerrahi olarak doğrudan çene kemiğine yerleştirilir. Bunlar, makalede daha önce açıklanan işlem yoluyla yerleştirilir. Tamamen işlevsel olmaları birkaç aydan fazla sürer.

Subperiostal İmplantlar

Bunlar ilk seçenek kadar invazif değildir ve diş eti dokusunun hemen altındaki çene kemiğine yerleştirilir. Böyle bir implant, diş etinin üzerine çıkıntı yapan bir çerçeve ve ona bağlı direklerden oluşur. Yapay dişler daha sonra çerçeveye monte edilebilir.

Mini İmplantlar

Bunlar, geleneksel implantlara izin vermek için yeterli kemik yapısına sahip olmayan hastalara yönelik implantlardır. Ayrıca, doldurulacak boşluk çok büyük olmadığında veya normal implantların yıllarca hizmet verdikten sonra desteğe ihtiyaç duyduğu durumlarda da iyi bir seçenektir.

İmplantlar, normal implantlardan bir milimetreden daha küçüktür ve büyük diş işlerinin yapılmasına ihtiyaç duymayan kişilere sunulabilir. Normal implantlara göre çok daha az invazivdir ve düzeltilmesi daha kısa sürer. Bu, çoğu insanın bu tür bir prosedürü geleneksel implantlara tercih etmesinin ana nedenlerinden biridir.

Normal implantlara uygun olmayan birçok kişi genellikle mini implantlara gider ve tüm kemik grefti prosedürünü atlar. Normal implantlara kıyasla mini implantlar, iyileşmesi daha kısa süren, daha az ağrılı ve maliyetli olan daha az invaziv bir prosedür sunar.

İmplantlar Ne Kadar Süre Dayanabilr?

İmplat Tedavisi

Kaybedilen dişleri yerine koymayı düşünüyorsanız, diş implantları en iyi seçenektir.

Diş implantları, doğal dişlerden sonraki en iyi şeydir. Stabil, uzun ömürlüdür ve aynı zamanda kozmetik çekiciliğe sahiptir. İmplant, normal bir diş gibi hisseder ve çalışır. Dahası, diş ağrıları varken endişelenmenize gerek yok.

Diş implantları bir ömür boyu bozulmadan dayanabilen güçlü malzemeden yapılır. Yapmanız gereken tek şey, doğal dişleriniz varsa yaptığınız gibi diş sağlığı uzmanınızı ziyaret etmektir.

Uzun vadeli faydalar ve ihtiyacınız olan özgürlüğü sunan bir prosedürü düşündüğünüzde, diş implantlarına sahip olmak aklınızdaki ilk seçeneklerden biri olmalıdır. Değiştirilmesi gereken veya düşmesi muhtemel çürük dişleriniz varsa, diş implantının sorunu tamamen çözmenize yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

İmplant Fiyatları Ne Kadar?

İmplant fiyatlarını ve implant tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirisiniz. Bize ulaşmak için sağ altta bulunan whatsapp butonuna tıklayıp mesaj atabilir veya aşağıya bırakacağım telefon numarısından bizi arayabilirsiniz. Randevu almak veya size geri dönüş sağlamımızı isterseniz aşağıdaki formuda doldurabilirsiniz.

DR. ÖMER PİRİNÇ İLETİŞİM

ÖMER PİRİNÇ İLETİŞİM

Adres:
İçerenköy mah. Üsküdar İçerenköy yolu cad. No:3 çamlık apt. D:5 Ataşehir / İstanbul

Telefon: 0216 577 60 08

Whatsapp0552 341 5823

E- Posta : drpirinc@gmail.com

DR. Ömer Pirinç Diş Kliniğine Nasıl Ulaşırım

Üsküdar İçin:

– ilk olarak marmarayın gebze yönüne giden trenine binilir ve ayrılık çeşmesi durağında inilir.

– Ayrılık çeşmesi durağından M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosuna geçiş yapılır.

– Tavşantepe yönüne giden trene bindikten sonra Kozyatağı durağında inilir.

– 4 numaralı çıkıştan çıktıktan sonra 4 dk yürüme sonrasında diş kliniğimize ulaşmış olacaksınız.

Kadıköy İçin:

– Kadıköy M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosuna varılır ve  tavşantepe yönüne giden trene binilir.

– Kozyatağı durağında vardıktan sonra 4 numaralı yürüyen merdivenden çıktıktan sonra 4 dk yürüme sonrasında diş kliniğimize ulaşmış olacaksınız.

Çene cerrahi Tedavilerimiz hakkında bilgi almak, estetik diş hekimliği implant uygulamalarımızı öğrenmek, çene eklemi tedavisi konusunda aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulmak için yukarıdaki iletişim kanalları ile Uzm. Dr. Ömer PİRİNÇ ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]
, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button