Go to Top

Gömülü diş çekimi ile ilgili merak edilenler

Refakatçiye gereksinim var mıdır ?

Çok gerekli olmamakla birlikte, küçük çaplıda olsa bir cerrahi işlem geçirecek olmanız nedeniyle, size yardımcı olacak bir refakatçinizin bulunmasında yarar vardır.

Operasyon öncesi yemek yenilmeli midir ?

Evet, girişim öncesi normal öğününüzü alarak gelmeniz gereklidir.    Rutin olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa doktorunuz aksini söylemedikçe almanız  gerekir.

Çalışma düzeniniz nasıl etkilenir ?

Uygulanan tedavi, yapmakta olduğunuz iş ve kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak kısa sürelide olsa ilk 24 saat  işlerinize ara vererek dinlenmeniz yararlı olacaktır.

İşlem genel anestezi (Bayıltma) altında mı yapılacak?

Hayır, Gömülü dişi çekimi işlemleri genel anesteziye (bayıltma) gerek olmadan lokal anestezi teknikleri eşliğinde ilgili bölge uyuşturularak konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İşlem sonrası şişlik veya ağrı meydana gelebilir mi ?

Yapılan operasyonlardan sonra birkaç gün  aşamalı olarak ortadan kaybolabilen şişlik  görülebilmektedir. Operasyonu izleyen ilk 12-18 saat buz uygulaması yapılması şişliğin ve ağrının  en aza indirilmesi açısından çok yararlı bir uygulamadır.Operasyonun  bitiminde önerilen ilaçların düzenli kullanılması ağrı şikayetlerinizi oldukça azaltacaktır.

Dikiş yada dikişler var mıdır ?

İlgili bölgede, operasyon sonrası 3-5 haftalık süreçte kendiliğinden eriyen yada operasyon sonrası 7-10.günlerde hekim tarafından alınması gerekli dikişler mevcuttur.

İşlem sonrası beslenme nasıl olacak ?

Gömülü yirmi yaş dişi çekimi sonrasında ilk 24 saat boyunca olabildiğince yumuşak, ılık ve tanesiz beslenme uygun olacaktır. çok  sıcak ve Fazla çiğneme gerektiren besinlerden sakınılmalıdır.İşlemden sonraki gün normal beslenme mümkün olmakla birlikte operasyon alanına dikkat edilmesi uygun olacaktır.  

İşlem sonrası ağız bakımı nasıl olacak?

Operasyondan 24 saat sonra ılık tuzlu suyla gargara yapmanız ve normal diş fırçalamanız mümkündür. İlgili bölgeyi de yumuşak diş fırçası yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Özellikle beslenme sonrası mutlaka ağız su veya gargara yardımıyla çalkalanmalıdır.

İlk 24 saat nelerden sakınılmalıdır ?

Ağız gargaraları. Sıcak beslenme , alkol ve sigara kullanımı ve aşırı efor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir