Go to Top

Diş Teli Fiyatları

Diş telleri, görünüşlerini ve çalışma şekillerini iyileştirmek için dişlerinizi düzeltmenin veya hareket ettirmenin bir yoludur. Diş telleri ayrıca dişlerinizin ve diş etlerinizin uzun vadeli sağlığını korumasına ve ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak daha rahat yemenize yardımcı olabilir.

Diş telleri, dişleri doğru yönde yavaşça hareket ettirmek için dişlere baskı uygulayarak çalışır. Basınç etkisini gösterdikçe çene içindeki kemik değişerek dişlerin ve köklerinin hareket etmesini sağlar.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Metal Diş Teli: Günümüzde en yaygın ve en dayanıklı diş teli türü olan metal braketler dişlere hastanın ağız yapısına veya dişlerdeki problemin türüne göre hastanın dişlerinin iç veya dış kısmına yerleştirilir. Diş tellerinin dişler üzerinde sabit kaldığı süre, dişlerdeki bozukluğun şiddetine göre değişmektedir.

Porselen Diş Teli: Estetik olarak daha şık ve şeffaf oldukları için estetiğe önem veren hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal olarak bu noktada tercihler için sorunun ciddiyeti oldukça önemlidir. Porselen Şeffaf Braketlerin kullanılması için dişler sabitlenirken damakta oluşabilecek herhangi bir deformasyonu önlemek amacıyla tepsi yerleştirilir.

Lingual Diş Teli: İç diş yapısı bozuk olan hastalar için en uygun Diş Teli çeşididir. Üstelik yetişkin hastaların en çok tercih ettiği diş teli çeşitlerinden biridir. Adaptasyon süresi metal diş tellerine göre biraz daha uzundur.

Şeffaf Plak: Az miktarda düzensizlik veya çarpıklık sorunu olan hastalarda kullanılır. Gün içinde çıkarılıp tekrar yerleştirilebilirler ve daha uzun süre kullanılabilirler.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

 Ortodontik Tedavi Ve Diş Telini Kimler Takıyor?

Ortodontik Tedavi Ve Diş Telini Kimler Takıyor?

Diş teli takmanın en iyi zamanı genellikle çocukluk dönemidir. Ancak yetişkinler de ortodontik tedavi alabilir ve giderek daha fazla kişi bunu yapıyor. Yaşlarınızın bir önemi yoktur, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmak çok daha önemlidir. Çocukların tedaviye başlamadan önce yeterince diş çıkmasını beklemesi gerekebilir.

Ortodontik tedavi görmeden önce ağzınızın fit ve sağlıklı olması önemlidir. Bazı hastalar ortodontik tedavi alamazlar – örneğin ileri diş eti hastalığı varsa . Ortodonti yaptırıp yaptıramayacağınıza sadece bir ortodontist karar verebilir.

Neden Diş Teli Takmalıyım?

Neden Diş Teli Takmalıyım?

Diş teli takmak isteyebileceğiniz veya size tavsiye edilebilecek birçok neden vardır.

En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Aşırı kalabalık veya çarpık dişler
  • Dişleriniz arasında yeterli veya çok fazla boşluk olmaması
  • Dışarı çıkan üst ön dişler 
  • Üst dişlerinizin çok gerisinde ısıran alt dişler (‘aşırı kapanış’ olarak adlandırılır) 
  • Alt dişlerinizin arkasını ısıran üst ön dişler (‘underbite’ olarak adlandırılır)
  • Gülüşünün görünüşü

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Diş Telini Takmak Nasıl Hissettirir?

Korselerin çoğu metalden yapılır, ancak bazıları seramik veya plastikten yapılır. Rahat olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak ağzınızı ovuşturabilir veya ağrımasına neden olabilirler. Ayrıca dişleriniz hareket etmeye başladıkça hassaslaşabilir veya acıyabilir. Bu sorunlar genellikle uzun sürmez (en fazla birkaç gün). Tedavinizin başında veya korse ayarlandığında meydana gelebilir.

Diş telleriniz ilk başta ağzınızda büyük hissedebilir, ancak ağzınızın bunlara uyum sağlayacağını ve alışacağını unutmamak önemlidir. Dişlerinizi yeni ve uygun bir konuma getirmek için oradalar, ancak bunu yalnızca onları takmaya devam ederseniz yapacakltır.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürecek?

Bu, dişlerinizin pozisyonunun ne kadar bozuk olduğuna bağlıdır. Birkaç aydan iki buçuk yıla kadar bir süre alabilir. Çoğu kişi bir ila iki yıl içinde tamamlanmış olur

 Tedavi Sırasında Ortodonti Ekibimi Görmeye Devam Etmem Gerekir Mi?

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürecek?

Evet. Herkesin kendi ortodonti ekibi tarafından kendisine özel bir planı olacaktır ve diş tellerinin genellikle her 6 ila 8 haftada bir ayarlanması gerekir.

Mümkün olan en iyi sonuçları almak için ortodontistinizle düzenli randevulara ihtiyacınız olacak. Korse ve dişlerinizi kontrol edecekler ve ihtiyaç duyarlarsa korse üzerinde ayarlamalar yapacaklar. 

Diş Teli Almanın Tek Faydası Düz Dişler mi?

Hayır, ortodontik tedavinin birçok faydası vardır.

Ortodontik tedavi dişlerinizi düzleştirecek veya daha iyi bir konuma getirecektir. Bu sadece görünüşlerini ve dişlerin yer birbirine yapışmasını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda temizlenmelerini de kolaylaştırır.

Bazı insanların dışarı çıkan dişleri vardır. Bu dişler tekrar hizaya getirilebilir (dudakların içinde) ve bu onları koruyabilir ve temiz tutmaya yardımcı olabilir.

Çarpık ve çapraşık dişleri temiz tutmak zor olabilir. Onları düz yapmak, temizlenmesi daha kolay olduğu anlamına gelebilir.

Düzgün birleşmeyen dişler zamanla yıpranabilir. Bu, görünüşlerini değiştirebilir.

Garip ‘ısırıklar’ genellikle çene sorunlarına neden olur, ancak düz ve hatta dişler yiyecekleri daha rahat çiğnemenizi sağlar. Çenenizde ağrı hissederseniz, lütfen bir diş hekimine danışın. Düzeltilmesi gereken başka sorunlar olabilir. Bu konuda size sadece bir diş hekimi veya ortodontist tavsiyede bulunabilir.

Ortodontik tedavi dişlerinizi iyileştirmenin en iyi yolu olabilir. Ancak başlamadan önce tedavinizin tüm yönlerini – ve olası ve gerçekçi sonuçları – tartışmanız önemlidir.

 Ortodonti Dişlerime Zarar Verebilir mi?

Dişlerin sadece zarar görebilir  eğer  tedavi sürecinde düzgün onlardan sonra görünmüyor.

Diş tellerinin kendisi herhangi bir hasara neden olmaz. Ancak yetersiz temizlik ve çok fazla şekerli yiyecek ve içecek dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir. Dişlerinizi ve tellerinizi çok dikkatli temizlemelisiniz.

Dişleriniz ve dişlerinizin kökleri kemiğin içinden geçtiği için bu, kökün biraz kısalmasına neden olabilir. Bu değişiklik dişlerinize zarar vermez ve tedavinizi durdurmamalıdır. Ortodontik tedavi yaptırmadan önce olası risklerin size açıklanması önemlidir.

Ortodontik tedavi yanlış yapılırsa çene kemiği, diş etleri ve dişlerin arasında ve köklerinde kalıcı hasar olabilir. Tam eğitimli bir ortodontist bunun olmamasını sağlayacaktır.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

 Ortodonti Kalıcı mıdır?

Ortodonti Kalıcı mıdır?

Dişlerin hareket etmesi her zaman mümkündür. Ortodontik tedavi, dişleri sabit bir pozisyona getirmeyi amaçlar. Bu karmaşıktır ve dişlerin nereye ve nasıl hareket ettirilebileceği konusunda uzman bir anlayış gerektirir.

Dişlerinizin yeni pozisyonu sabit olmalıdır. Ancak diş tellerinizi ortodontistinizin tavsiye ettiği süre boyunca takmalısınız. Bu, dişlerinizin oldukları yere geri dönmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bunu çok az yapsalar bile, sonuçtan hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Ayrıca tedaviniz bittikten sonra bir süre düzenli olarak bir ‘tutucu’ takmanız gerekecektir. Bu, dişlerinizin tedaviden önceki konumuna geri dönmesini engeller. Bu noktaya kadar harcadığınız tüm sıkı çalışmanın boşa gitmesini istemiyoruz!

Korse Ve Dişlerime Nasıl Bakarım?

Ortodontik tedavi görürken ve sonrasında rutin kontrollerde dişlerinizi diş ekibinize kontrol ettirmeniz önemlidir.

Mümkün olduğu kadar diş araları da dahil olmak üzere her gün dişlerinizi dikkatlice temizleyin. Diş telleri hassastır ve kırılmamaları için dikkatlice temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Diş ekibiniz, taktığınız korse tipi için bunu nasıl yapacağınızı size gösterecektir.

Yine, ne kadar şekerli yiyecek ve içecek aldığınızı ve ne sıklıkla tükettiğinizi azaltın. Ayrıca yapışkan ve sert yiyecekler korsenize zarar verebilir.

Son olarak, dişlerinizi gece son iş olarak ve gün içinde en az bir kez daha fırçalayın. Gerekirse gargara kullan. Diş ekibiniz, kullanmanız için daha güçlü bir florürlü diş macunu veya belki bir florür jeli veya ağız çalkalama suyu önerebilir .

Doktorunuza Whatsaptan Sorabilirsiniz


WhatsApp

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Diş Telleri Ne Kadar İyi Sonuç Verir?

Diş Teli

Çoğu durumda, ortodontik tedavi iyi sonuç verir, ancak başarılı olması için tedavinize kendinizi adamanız gerekir. Ortodontistinizin size verdiği talimatları izleyin.

Diş teli takarken ne yediğinize daha çok dikkat etmeniz gerekir. Diş tellerinize dişlerinizi iyileştirmek için mümkün olan en iyi şansı vermek için şekerli ve asitli yiyecekleri azaltmak şarttır. Bunun nedeni, diş tellerinin yiyecek parçalarını yakalayabilmesi ve normalden daha fazla plak birikmesine neden olmasıdır. Plak, dişlerinizde biriken ince, yapışkan bir bakteri tabakasıdır.

Ortodontik tedavi alırken ve tedaviniz bittikten sonra düzenli diş hekiminizle görüşmeye devam etmelisiniz.

Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

Çene Cerrahı

Sizde daha fazla bilgi almak ve fiyatları öğrenmek istiyorsanız bize aşağıya bırakacağım numaradan ücretsiz arayabilir veyas aşağıdaki whatsapp ikonundan mesaj göderebilirsiniz. Randevu almak içinde aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

ÖMER PİRİNÇ İLETİŞİM

Adres:

İçerenköy mah. Üsküdar İçerenköy yolu cad. No:3 çamlık apt. D:5 Ataşehir / İstanbul

Telefon:

0216 577 60 08

 

Whatsapp: 

0552 341 5823

 

 E- Posta :

drpirinc@gmail.com

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

dis-teli-fiyatlari

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button