Go to Top

Diş Muayeneleri ve Diş Temizliği

diş eti iltihabı

Türk Dişhekimleri Birliği, yetişkinlerin yılda en az iki kez (altı ayda bir) düzenli muayeneler ve Diş temizliği için bir Diş hekimine gitmelerini önermektedir. Diş muayeneleri sırasında bir Diş hekimi veya Diş sağlığı uzmanı ağzı çürükler , Diş eti hastalıkları veya diğer ilgili durumlar açısından inceler . Bir hastanın çürükleri varsa, genellikle dolguların yerleştirilmesi için başka bir randevu ayarlarlar. Diş hijyenistleri ayrıca florür , pütürlü pastalar ve gargara kullanarak hastanın Dişlerini profesyonelce temizler .

Hastanın yaşına, ağız sağlığına ve geçmişine bağlı olarak genellikle röntgenler ve diğer görüntüleme yöntemleri kullanılır. Diş muayeneleri sırasında diyet, beslenme ve ağız hijyeni alışkanlıkları da tartışılır.

***İmplantlar veya protezler gibi yapay Dişleri olan hastalar için, yedek Dişlerin ve destek dokularının sağlıklı olmasını sağlamak için düzenli Diş temizliği planlamak hala önemlidir.***

Teşhis Hizmetleri

Çoğu ağız hastalığı ve hastalığın bariz uyarı işaretleri yoktur. Bir muayene sırasında, Diş hekimi gizli hastalıkları ve hasarları erken tespit etmek için teşhis kullanır. Buna ağız kanseri taramaları, röntgenler ve Diş eti iltihabı taramaları dahildir.

Röntgenler ve Diğer Görüntüler

Diş hekimleri, görsel Diş muayenesi sırasında görülemeyen hastalık veya hasarın teşhisine yardımcı olmak için X ışınları kullanır. Röntgenler veya radyografiler tipik olarak rutin bir muayene sırasında (yılda bir kez) alınır, ancak bunların ne sıklıkla alındığı hastanın yaşına, ağız sağlığına ve hastalık riskine bağlıdır.

resim cene****

Ağız Kanseri Taramaları

Ağız kanseri , anormal karsinom hücrelerinin gelişmesiyle başlar ve kanserli lezyonların büyümesiyle sonuçlanır. Bu kanser türü ağızda, yanaklarda, Diş etlerinde, dilde, dudaklarda, damakta, sinüslerde, boğazda veya ağız tabanında gelişebilir. Erken tedavi edilmezlerse hastalıklar hayati tehlike arz eder. Her hastaya yılda en az bir kez ağız kanseri taraması yapılmalıdır.

Dişeti iltihabı Taramaları

Hafif Diş eti hastalığı olarak da adlandırılan Diş eti iltihabı, Diş etleri iltihaplandığında ortaya çıkar. Diş eti iltihabında hasar geri dönüşlüdür ve kemikler gibi Dişlerin destekleyici yapıları kalıcı olarak kaybolmaz. Türkiyerde yetişkinlerin yarısından fazlası Diş eti iltihabından etkilenir ve görülme sıklığı insanlar yaşlandıkça daha da artar. Hastalık çok yaygın olduğu için, Diş hekimleri Diş muayeneleri sırasında her hastayı erken Diş eti iltihabı veya periodontal hastalık (ciddi Diş eti hastalığı) belirtileri açısından tarar .

resim vektör Diş***

Önleyici Hizmetler

Koruyucu Diş hekimliği, ağzı yaşam boyu sağlıklı tutmak için iyi ağız hijyeni uygulamalarına odaklanır. Bu hizmetler Dişleri çürümeye karşı korur, Dişeti hastalıklarını önler ve Dişleri güçlendirir.

Plak ve Diş Taşının Çıkarılması

Diş fırçalamak ve Diş ipi kullanmak, Dişlerdeki plak oluşumunun çoğunu düzenli olarak giderir, ancak tüm bakteriler evde normal bir Diş fırçası ile temizlenemez. Profesyonel Diş temizliği sırasında, bir Diş hekimi veya Diş sağlığı uzmanı, Dişlerin yüzeylerindeki ve Dişler arasındaki plak ve tartarı tamamen çıkarmak için küçük aletler kullanır. Bu tür tedaviye “ölçekleme” de denir.

Uzman Diş ipi, Fırçalama ve Leke Çıkarma

Dişler ölçeklendikten sonra, bir Diş hekimi veya Diş sağlığı uzmanı tipik olarak pütürlü bir macun kullanarak Dişleri parlatır. Bu tedavi, Dişler üzerindeki herhangi bir yüzey lekesini gidererek plak oluşumuna dirençli parlak, son derece parlak bir Diş yüzeyi bırakır. Diş hekimi ayrıca tamamen temiz olmalarını sağlamak için Dişlerin arasına da Diş ipi kullanır.

Mastikler

Bir hastada Diş çürüğü geliştirme riski yüksekse dolgu macunları uygulanabilir. Çürükler zaten mevcutsa, dolgu veya kuron gerekebilir (restoratif tedavi).

Diş Muayeneleri Florür tedavisi

Florür, çürükleri önlemek ve Dişleri güçlendirmek için kullanılan doğal bir mineraldir . Aynı zamanda sağlıklı Diş minesini destekler, bakterilerle savaşır ve Dişleri hasardan korur. Bir Diş muayenesi ve temizlik sırasında, florür Dişlere oldukça konsantre bir jel, köpük veya vernik içinde uygulanabilir. Jel veya köpük uygulandıktan sonra 30 dakika boyunca yiyecek veya içeceklerden uzak durulmalıdır. Vernik uygulanmışsa yiyecek ve içeceklerden kaçınılmasına gerek yoktur.

Diş Muayeneleri Eğitim Hizmetleri

Önleyici ve teşhis hizmetlerine ek olarak, Diş hekimleri ve Diş sağlığı uzmanları hastaları ağız hijyeni en iyi uygulamaları, beslenme ve gelecekteki tedavi değerlendirmeleri hakkında eğitirler.

Diş Muayeneleri Fırçalama ve Diş ipi ipuçları

Günde iki kez fırçalamak, her gün Diş ipi kullanmak ve düzenli olarak gargara ile durulamak, çürüğün önlenmesi için gereklidir. Diş temizliği ve röntgen için altı ayda bir Diş hekimini ziyaret etmek de önemlidir. Bunu yapmak, Diş hekimlerinin çürükleri erken yakalamasına ve tedavi ile daha fazla çürümeyi önlemesine olanak tanır.

Beslenme Danışmanlığı

Çürüklerin birincil nedeni, meyve suları ve şekerleme gibi şeker oranı yüksek yiyecek ve içeceklerdir. Makarna, ekmek, cips ve kraker gibi beyaz nişastalar, yüksek karbonhidrat seviyeleri (şekerler) nedeniyle zamanla çürüklere bile neden olabilir. Ağız bakterileri basit şekerlerle beslenir ve sonunda asit plağına dönüşür.

Diş Muayeneleri Gelecekteki Tedavi Değerlendirmesi

Tedavi tamamlandıktan sonra, Diş hekimi bir sonraki hijyen tedavisi, periodontal (Diş eti) tedavisi veya restoratif seçenekler için ne zaman dönüleceği dahil olmak üzere takip randevuları hakkında hastayla konuşacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button