Go to Top

Diş Hijyenisti nedir?

DİŞ HİJYENİST

Diş hijyenisti, yalnızca Diş sağlığına odaklanmış sağlık uzmanlarıdır. Diş hastaları için koruyucu Diş hizmetleri ve muayeneler sağlarlar.

Hijyenistler temizlik yapar ve hastaları Diş eti iltihabı ve ağız kanseri gibi hastalıklar açısından inceler. İyi ağız hijyenini ve koruyucu bakımı teşvik ederler.

Diş Hijyenisti

Çoğu Diş muayenehanesinde çalışır ve hastalar için ilk bakım hattı olarak hizmet eder. Diş sağlığı uzmanları T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesi tarafından görev yapar ve çoğu, asgari düzeyde bir önlisans eğitim seviyesine sahiptir.

Diş Hijyenistleri Ne Yapar?

Öncelikle Diş hijyenistleri hastanın Dişlerini dental aletler ve ultrasonik cihazlarla temizler ve parlatır. Bir hijyenist tarafından sağlanan özel tedaviler şunları içerir:

 • Tartar ve plağı çıkarmak için Dişleri özel aletlerle temizleme
 • Yüzey lekelerini çıkarmak için Diş parlatma
 • Periodontal hastalığı olan hastalar için oral irriganlar ve ilaçların uygulanması
 • Rahatsızlığı önlemek için lokal anestezi uygularlar
 • Diş ve çene problemlerini belirlemeye yardımcı olan röntgen çekmek
 • Sızdırmazlık malzemeleri ve florür tedavisi uygulamak
 • Hasta bakımı ve tedavi planlarının takibi
 • Hastalara ağız bakımı, özellikle fırçalama ve Diş ipi kullanma konusunda talimat vermek
 • Dental aletler ve röntgen makineleri dahil olmak üzere karmaşık makinelerin çalıştırılması
 • Hastaları Diş bakımı konusunda eğitmek
 • Diyet ve yaşam tarzının Diş sağlığını nasıl etkilediği hakkında bilgi vermek

Bir Diş sağlığı uzmanının birincil amacı, hastaların Diş problemlerini önlemelerine ve ortaya çıkarsa sorunları mümkün olan en erken zamanda tespit etmelerine yardımcı olmaktır. Görevleri, iyi Diş bakımını teşvik etmek, ciddi ağız hastalıklarını önlemek ve hastaların ağız sağlığı konusunda kendilerini güçlendirilmiş hissetmelerine yardımcı olmaktır.

Ağız bakımı eğitimine ek olarak, Diş sağlığı uzmanları da hastalara Diş hekimliği ziyaretleriyle ilgili herhangi bir kaygısı ile yardımcı olur. 

Hijyenistler bir Dişhekimi muayenehanesinde tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışır. Yarı zamanlı çalışma, hijyenistler için nispeten yaygındır. Büroların büyüklükleri değişiklik gösterir ve personel sayısı bir hijyenist ve bir Diş hekimi veya her meslekten çok sayıda olabilir. Hijyenistler genellikle genel bir Dişhekimliği ofisinde veya pediatrik veya periodontal muayenehane gibi uzman bir ofiste çalışacaktır.

Nasıl Diş Hijyenisti Olunur? 

Diş Hijyenisti

Çoğu Diş sağlığı uzmanı aynı kariyer yolunu izler. Örneğin:

Bir önlisans düzey programını tamamlarlar. Teknik kolejler ,Dişhekimliği okulları ve dört yıllık üniversiteler bu Dişhekimliği programını sunmaktadır. Akredite bir programın tamamlanması, önemli miktarda uygulamalı klinik süre dahil olmak üzere genellikle üç yıl sürer.

Bazı hijyenistler, kariyerlerini ilerletmek için lisans veya yüksek lisans derecelerini almaya devam ediyor. Bu, hijyenistlerin halk sağlığı programlarında çalışmasına, araştırma yapmasına veya diğer kariyer yollarını takip etmesine izin verir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Artık pek çok vilayet, bir Diş sağlığı uzmanının, onlara daha fazla sorumluluk veren ve daha kapsamlı tedaviler gerçekleştirmelerine olanak tanıyan genişletilmiş işlev hijyenistleri olmalarına ve eğitilmesine izin vermektedir. Bu tür bir hijyenist, Diş hekimliği topluluğundaki bir doktor asistanı veya hemşire pratisyenine benzer şekilde, eğitimde ileri düzeyde kabul edilir. Bir hijyenist, kariyerini ilerletmek için ileri eğitim almaya karar vermemiş olsa bile, sürekli eğitim kreDişi almalıdır. Bu, sektördeki gelişmeler ve en iyi uygulamalar konusunda güncel olmalarını sağlar.

Diş Hijyenisti ,Diş Hekimi Olabilir mi?

Diş Hijyenisti

Evet. Pek çok yönden, Diş sağlığı uzmanları eğitimleri, eğitimleri ve deneyimleri nedeniyle Diş hekimi olmaya başlarlar. 

Hijyenistten Diş hekimine geçiş lisans derecesi gerektirir. Dört yıllık dereceleri tamamlandıktan sonra, Diş Cerrahisi Doktoru (DCD) veya Diş Hekimliği Doktoru (DHD) için bir programa girerler.

Doktora yapmak istediğinizi bilerek Diş hekimliği alanına girerseniz, ancak bunu mümkün olduğunca verimli yapmak istiyorsanız, bu tür bir Diş hijyeni programını düşünebilirsiniz.

Ruhsat aldıktan sonra, bir Dişhekiminin genel Diş hekimliğinde çalışma veya aşağıdaki gibi bir uzmanlık peşinde koşma seçeneği vardır:

 • Pediatri
 • Endodonti
 • Periodonti
 • Ortodonti
 • Prostodonti
 • Ağız ve çene yüz

Bu, hijyenist olmakla Diş hekimi olmak arasında önemli bir farktır. Her ikisi de ağız sağlığına odaklanır, ancak hijyenistler herhangi bir tedavi türünde uzmanlaşmazlar. 

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Bir Diş Hijyenisti Ne Kadar Kazanır? 

Diş hekimliği alanı, Diş hijyenistleri ve Diş hekimleri için çok kazançlıdır. İşleri bulmak nispeten kolaydır ve çalışma sabittir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, hijyenistler için sağlıklı bir iş görünümünün önümüzdeki on yıl içinde ortalamadan yaklaşık yüzde 6 daha hızlı büyüyeceğini öngörüyor. Yüksek öğrenim görenler için kariyerde ilerleme fırsatları da vardır. Diş hijyenistlerinin büyük bir esnekliği vardır ve hijyenistlerin yarı zamanlı çalışması yaygındır.

Diş sağlığı uzmanı olarak çalışmak güvenli bir kariyer seçimidir. Diş röntgenlerine tekrar tekrar maruz kalmak, başlıca sağlık risklerinden biridir. Ancak bu riski önemli ölçüde azaltmak için koruyucu önlemler alınmaktadır. Hijyenistler düzenli olarak bulaşıcı hastalıklara maruz kalırlar ve uygun önlemleri almalı ve korunma için Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE) kullanmalıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button