Go to Top

DİŞ ETİ İLTİHABI: NEDENLERİ

Diş eti iltihabı

Dişeti İltihabı Nedir?

Hafif diş eti hastalığı olarak da adlandırılan Diş eti iltihabı, diş etlerinde iltihaplanmaya ile karakterizedir. Diş eti iltihabında hasar geri dönüşlüdür ve kemikleriniz gibi dişlerin destek yapıları kalıcı olarak kaybolmaz.
Diş eti iltihabı, uzun süreli plak birikmesi nedeniyle tedavi edilmemiş Diş eti iltihabından gelişen ciddi bir diş eti hastalığı şekli olan periodontal hastalığın (ph) en erken aşamasıdır.
Periodontal hastalık diş etlerine ve kemiklere kalıcı olarak zarar verir ve bu tür diş eti hastalığı için tek tedavi seçeneği ameliyattır.

Dişeti iltihabı Tedavi Edilebilir mi? Diş eti iltihabı nasıl geçer ?

Diş eti iltihabı

Diş eti iltihabı erken evrelerde tamamen tedavi edilebilir. Diş hekiminiz Diş eti iltihabına ne kadar erken teşhis ederse, periodontal hastalık o kadar az oluşur veya diş kaybı olur.
Türkiyede yetişkinlerin yarısından fazlası Diş eti iltihabından etkilenir ve görülme sıklığı insanlar yaşlandıkça daha da yüksektir. Çocuklar ve gençler, özellikle ergenlik döneminde Diş eti iltihabı geliştirme riski altındadır.
Birçok kişi periodontal hastalık oluşana kadar dişeti iltihabı olduğunu öğrenmez. Bunun nedeni, hafif diş eti hastalığının tipik olarak ağrıya neden olmaması, açık uyarı işaretleri göstermemesi veya günlük yaşamı etkilememesidir.
30 yaş ve üstü (35 milyon kişi) yetişkinlerin yaklaşık yüzde 50’sinde diş eti hastalığı belirtileri vardır.

Dişeti iltihabının Aşamaları Nelerdir? Diş Eti İltihabı belirtileri

Diş eti iltihabının üç aşaması vardır:

1. Aşama

Ağızda fazla plak biriktikçe yabancı bakteri ve proteinler salınır. Bu, iltihaplı hücrelerin diş etine göç etmesiyle sonuçlanan anında bir tepkiye neden olur. Bu hücreler, diğer hücrelere sinyal veren küçük proteinler olan sitokinler üretir.

2. aşama

Aktif sitokinlerin bir kısmı genişlemiş kan damarlarına neden olur, bu da enfekte bölgede (diş eti) gözenekli ve sızdırmaz hale gelmeleri anlamına gelir. Sitokinler ayrıca diğer hücrelere bakteri hücrelerini yok etmeye yardımcı olmak için yıkıcı proteinler oluşturmalarını söyler. Bu hücreler bakterileri öldürdüklerinde sağlıklı hücrelere de zarar verirler ve bu da dokuların parçalanmasına neden olur.

Sahne 3

Diş etinde kızarıklık ve şişmeye neden olan kan hücresi sızıntısı meydana gelir. Sonuç olarak Diş eti iltihabı oluşur.

Dişeti iltihabına ne sebep olur?

Genel Diş Hekimliği

Diş eti iltihabı, periodontitis olarak da adlandırılan periodontal hastalığın en erken aşamasıdır. Her iki hastalıkla ilişkili risk faktörlerinin çoğu benzerdir ve yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Diş eti iltihabının başlıca nedenleri şunlardır:

Sigara ve Tütün Kullanımı

Tütün aslında diş eti hastalığına “neden olmaz”. Bununla birlikte, daha fazla plak oluşumuna yol açan ağız kuruluğuna neden olarak buna katkıda bulunabilir.

Sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre diş eti hastalığına yakalanma olasılığı yedi kat daha fazladır. Hiç tütün içmemiş olanlar, diş eti hastalığına yakalanma riski en düşük olan gruptur.

Kötü Ağız Hijyeni

Tutarsız diş fırçalama ve diş ipi alışkanlıkları Diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti hastalıklarını, çürükleri ve diğer ağız ve diş sağlığı koşullarını önlemeye yardımcı olmak için herkes günde iki kez fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıdır.

Plak Oluşumu

Diş eti iltihabı, dişleri kaplayan ve çürümeye neden olan bakterileri içeren yapışkan bir film olan uzun süreli plak birikmesi nedeniyle oluşur. Plak tamamen çıkarılmadığında diş etleri zamanla iltihaplanır ve tahriş olur.

Stres

Sürekli stres bağışıklık sistemini zayıflatır ve iltihabı artırır. Kötü ağız hijyeni ile birlikte yüksek stres seviyeleri de diş eti hastalığına sebebiyet verir.

Hormonal Değişiklikler

Hormonal değişiklikler diş eti hastalığına bağlıdır. Hamilelik sırasında aşırı hormonal değişiklikler meydana geldiği için hamile kadınlar en çok risk altındadır. Ergenlik, menopoz ve adet kanaması da diş eti hassasiyeti ve diş etlerinde iltihaplanmaya neden olur.

Hamile kadınların yaklaşık yüzde 60 ila 75’i Diş eti iltihabı gelişir. Diş eti hastalığı da anneden bebeğe geçebilir ve bu da düşük doğum ağırlığına veya erken doğuma neden olabilir.

Beslenme Yetersizlikleri

Yetersiz beslenme, vücudun enfeksiyonla savaşmasını zorlaştırır ve bu da insanları diş eti hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olmasına yol açar. Özellikle şekerli veya işlenmiş gıdaları uzun vadede tüketirken diş plağı oluşumu daha olasıdır.

İlaçlar ve Hastalıklar

Kanser, diyabet ve HIV, diş eti hastalığı dahil enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırır. Bazı reçeteli ilaçlar da diş eti hastalığı riskinizi artırabilir. Bu ilaçlar arasında tansiyon ilaçları, kalp hastalığı ilaçları ve bağışıklık sistemini baskılayıcılar bulunur.

Kuru ağız

Ağız kuruluğu, ağızdaki tükürük bezleri ağzı ıslak tutmaya yetecek kadar tükürük üretmediğinde ortaya çıkar. Bu durum genellikle yaşlanmanın bir yan etkisidir. İlaçlar, radyasyon tedavisi ve ağızdan solunum da ağız kuruluğuna ve sonunda diş eti hastalığına yol açabilir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

6 Yaygın Gingivitis Belirtileri

Düzenli fırçalama, diş ipi ve profesyonel diş temizliği Gingivitisi önlemeye yardımcı olur, ancak yine de uygun diş bakımı ile bile oluşum olasılığı vardır.

Gingivitisı oluşumunun yaygın uyarı işaretleri ve semptomları şunları içerir:

  1. Koyu kırmızı veya koyu kırmızı diş etleri
  2. Kabarık ve hassas diş etleri
  3. Şişmiş diş etleri
  4. Diş etlerinin çekilmesi veya “sakızlı gülümseme”
  5. Fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinin kanaması
  6.  Gün boyunca kronik ağız kokusu

Gingivitisı Tedavisi ve Önlenmesi

Gingivitisi ve daha şiddetli diş eti hastalıklarını önlemenin en iyi yolu, düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak, gargara kullanmak ve profesyonel diş temizliği için diş hekimini ziyaret etmektir.

Diş eti iltihabı geri dönüşlü olduğu için, iyi bir ağız hijyeni hastalığı önlemenin en iyi yoludur. Gingivitisı olan biri için üç farklı sonuç vardır:

  1. Diş fırçalama, beslenme, diş ipi kullanımı ve profesyonel plak çıkarma dahil olmak üzere Diş eti iltihabının erken aşamalarında bir kişinin diş sağlığı geri yüklenirse, hastalık tersine çevrilebilir.
  2. Ağız bakımı alışkanlıklarınızda değişiklik olmadan, Gingivitis kalıcı hale gelecektir.
  3. Gingivitisı Tedavisi edilmezse hastalık, cerrahi veya invaziv tedavi olmaksızın geri dönüşü olmayan ciddi bir diş eti hastalığı olan periodontitis ile sonuçlanır.

Evde Diş Eti iltihabından Nasıl Kurtulursunuz? Diş eti iltihabı nasıl geçer

Hafif bir Gingivitisiniz varsa, günde iki kez dişlerinizi her seferinde en az 2 dakika fırçalayarak bu durumu evde Diş eti iltihabı tedavisi edebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak (günde en az bir kez) diş ipi kullanmalı ve yiyecek parçacıklarını gidermek için gargara ile yıkamalısınız. Diş hekiminiz ayrıca hassas diş etleri için reçeteli bir diş macunu satın almanızı önerebilir.

Diş Hekimleri Gingivitis’i Nasıl Tedavi Eder? Diş eti iltihabı nasıl geçer ?

diş eti iltihabı

Profesyonel diş temizliği, bir diş kliniğinde Gingivitisını tedavi etmenin en iyi yoludur:
Profesyonel Diş Temizlikleri
Erken Gingivitisin tersine çevrilmesi nispeten basittir ve profesyonel diş temizliği sırasında plağın çıkarılmasına odaklanır. Tedavi sırasında bir diş hekimi veya diş sağlığı uzmanı, hastanın dişlerini inceler ve küçük aletlerle temizler. Bu aletler, normal bir diş fırçasının ulaşamayacağı plak ve tartarı temizler.
Diş eti iltihabı daha da kötüleşmediyse, başka bir tedaviye gerek yoktur. Periodontitis oluşmuşsa, diş hekiminiz daha invaziv tedavi önerecektir. Periodontal hastalık için yaygın tedavi seçenekleri arasında ölçekleme ve kök planlaması , diş eti flebi ameliyatı , kemik greftleri veya diş eti greftleri bulunur .

Dişeti iltihabı: Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Diş etlerine masaj yapmak diş eti iltihabına yardımcı olur mu?

çene ağrısı ve tedavisi

Bir diş eti masajı, doğru şekilde yapılırsa diş eti iltihabını tersine çevirmeye yardımcı olabilir. 
Diş eti masajları diş eti dokunuza giden kan akışını artırır, bu da besin açısından zengin kanın diş etlerine dolaşımını artırır, böylece diş eti iltihabının etkilerini tersine çevirir.

Diş eti iltihabı acıyor mu?

Diş eti iltihabı tipik olarak acıtmaz, bu yüzden genellikle fark edilmez ve tedavi edilmez. 
Bununla birlikte, diş eti iltihabını yeterince erken tedavi etmemek, periodontitis (ilerlemiş diş eti hastalığı) gibi daha ciddi ve acılı sorunlara yol açabilir.

Diş eti iltihabının ana nedeni nedir?

Diş eti iltihabının bir numaralı nedeni, ihmal edilen günlük fırçalama ve diş ipi kullanımından kaynaklanan kötü ağız hijyeninin yanı sıra profesyonel diş temizliği eksikliğidir. 
Dişlerde plak birikmesi sonunda diş eti iltihabına yol açarak diş eti iltihabına neden olur.

Diş eti iltihabınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Diş eti iltihabı

Diş etleriniz anormal derecede şişmiş, koyu renkli, şişmişse veya fırçalarken veya diş ipi kullanırken kolayca kanıyorsa, diş eti iltihabı mevcut olabilir. 
Hastalığın belirtilerini erken yakalayabilmeleri için diş temizliği için her altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmeniz çok önemlidir.

Diş eti iltihabı sizi hasta edebilir mi?

Diş eti iltihabı erken evrelerde tersine çevrilebilir. 
Ancak tedavi edilmezse solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artar. 
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve Zatürre yaygındır.

Diş eti iltihabı kendiliğinden geçebilir mi?

Evde en uygun ağız bakımını uygularsanız diş eti iltihabı kendiliğinden geçebilir. 
Profesyonel temizlik ve diş muayeneleri yaptırmak da önemlidir. 
Dişlerinize tekrar bakmayı bırakırsanız, diş eti iltihabı geri gelebilir.

Diş eti iltihabına stres neden olabilir mi?

Stres bağışıklık sistemini zayıflatır ve iltihabı artırır. 
Kronik stres ve kötü ağız hijyeni diş etlerini tahriş ederek diş eti iltihabına yol açabilir.

Periodontitis veya Gingivitis olup olmadığını nasıl anlarım?

Diş eti iltihabı, geri dönüşümlü ve hafif bir diş eti hastalığı şeklidir. 
Periodontitis, tedavi edilmemiş diş eti iltihabından kaynaklanan gelişmiş diş eti hastalığı şeklidir. 
Diş eti iltihabının semptomları genellikle ağrıya veya rahatsızlığa neden olmadıkları için fark edilmez. 
Periodontitis diş etlerinin çekilmesi, gevşek dişler ve diş etleri ile dişler arasında irin gibi daha belirgin semptomlar üretir. 
Periodontitis dişeti iltihabı da diş eti iltihabından daha şiddetlidir.

Protezlerle diş eti iltihabı olabilir mi?

Diş eti iltihabı

Takma dişlerinizi düzenli olarak temizlemezseniz, plak (diş taşlarına
) oluşumuna bağlı olarak dişeti çizgisinin altında diş eti iltihabı gelişebilir. 
Plak (diş taşlarına
) diş etlerinizin hassaslaşmasına, iltihaplanmasına ve kanamaya daha yatkın olmasına neden olabilir.

Diğer içeriklerimiz için takipte kalınız.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara!