Go to Top

Diş Dolguları Nelerdir?

Diş dolgusu veya Diş dolgusu olarak da adlandırılan boşluk dolguları en çok küçük boşlukları (çürüyen Dişler) doldurmak için kullanılır.

cene-dolgusu

Bir boşluk dolgusu yerleştirilmeden önce Diş hekiminiz lokal anestezi (uyuşturucu ilaç) uygular. Ardından Dişinizin bir kısmı alınır. Son olarak, Diş hekiminiz boşluğu Diş renginde bir dolgu maddesiyle doldurur.

Diş dolgularının birkaç amacı vardır:

 • Dişlerdeki bakteri, şeker ve yiyeceklerin girebileceği boşlukların kapanması, Diş çürüğünün ilerlemesini önler
 • Kırık, yontulmuş veya aşınmış Dişleri onarmak

Diş Dolguları Türleri

Çürük lezyonlar olarak da adlandırılan Diş çürükleri, Diş çürümesine neden olan süreçtir. Yeni başlayan lezyonlar “mikro boşluklar” olarak kabul edilir. Bu lezyonlar yalnızca mineyle sınırlıdır, bu nedenle boşluk doldurmadan “durdurulabilir”.

Ancak daha büyük boşluklar dolgu ile restore edilmelidir.

Lezyonlar Diş yüzeylerinde kireçli beyaz lekeler oluşturur. Bu beyaz noktalar zamanla koyu kahverengiye veya siyaha dönüşür, bu da çürük oluşumunun en erken belirtisidir .

Aşağıdakiler dahil altı farklı tipte boşluk vardır:

cene-dolgusu

Sınıf I

Sınıf I boşluklar Dişlerin çukurlarında ve çatlaklarında oluşur ve bu nedenle bunlara “çukur ve fissür lezyonları” denir. Tipik olarak arka (arka) Dişlerin ısırma yüzeylerinde gelişirler. Ayrıca üst ve alt azı Dişlerinin oluklarında da oluşurlar.

Sınıf II

Küçük azı Dişleri ve azı Dişleri dahil olmak üzere arka Dişler arasında Sınıf II boşluklar oluşur.

Sınıf III

Ön (ön) Dişler arasında Sınıf III boşluklar oluşur. Ön Dişler, kesici Dişlerinizi ve köpek Dişlerinizi içerir. Ancak bu boşluklar ön Dişlerinizin ısırma kenarlarında oluşmaz.

Sınıf V

Hem ön hem de arka Dişlerin Dişeti çizgisinde Sınıf V boşluklar oluşur. Diş etlerinde plak oluşumu yaygındır ve bu da Dişlerde beyaz lekelere neden olabilir.

vi sınıfı boşluk
cene-dolgusu

Sınıf VI

Sınıf VI boşluklar, küçük azı Dişlerinin, azı Dişlerinin uçlarında ve kesici ve köpek Dişlerinin (ön Dişler) ısırma kenarlarında oluşur.

Çürükler tedavi edilmezse Diş kayıpları meydana gelebilir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Diş Dolguları Belirtileri

Küçük boşluklar genellikle herhangi bir belirti vermez. Onları erken yakalamak için yıllık röntgenler gereklidir. Küçük bir boşluk zamanla dolmazsa, büyür ve tipik olarak semptomlar gelişmeye başlar.

Bununla birlikte, boşluk semptomları hasta tarafından fark edildiğinde, boşluk sadece bir dolgu ile restore edilme noktasını geçmiştir.

Büyük boşlukların yaygın semptomları şunları içerir:

 • Diş ağrısı – tekrarlayan Diş ağrısı veya herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkan ağrı.
 • Diş Hassasiyeti – Dişte soğuk, sıcak veya tatlı maddeler gibi termal uyarımdan kaynaklanan keskin ağrı.
 • Diş Delikleri – bir boşluk oluştuğunda, Diş üzerinde tipik olarak delikler görünür.
 • Koyu Lekeler – çürük lezyonların neden olduğu beyaz noktalar, zamanla kahverengimsi veya siyah noktalara dönüşür.
 • X ışınları – bazen yüzeyde boşluklar fark edilmez. Diş ağrısı veya hassasiyeti varsa, Diş hekimi çürümeyi kontrol etmek için röntgen çekecektir. Diş hekimleri ayrıca her altı ayda bir rutin kontroller ve Diş temizliği sırasında çürük olup olmadığını kontrol eder.

Çürüklere Ne Sebep Olur?

Diş plağı, çürüklerin (Diş çürümesi) başlıca nedenidir. Gıda parçacıkları, bakteri, asit, şeker ve tükürüğün uzun süreli birikmesi nedeniyle plak oluşur.

bir boşluğun ilerlemesi

Plak oldukça asidiktir. Diş minesinize saldırarak Dişlerinizde deliklere ve koyu lekelere neden olur. Plak çıkarılmazsa, çıkarılması zor olan sertleşmiş Diş plağına (tartar) dönüşebilir. Bir çürük ne kadar erken yakalanırsa tedavi edilmesi o kadar kolay olur.

Diğer yaygın boşluk nedenleri şunlardır:

Diş Dolgularında Diyet Alışkanlıkları

Çürüklerin başlıca nedeni, meyve suları ve şekerleme gibi şeker oranı yüksek yiyecek ve içeceklerdir. Makarna, ekmek, cips ve kraker gibi beyaz nişastalar da zamanla çürüklere neden olabilir. Ağız bakterileri basit şekerlerle beslenir ve sonunda plak haline gelir.

Sigara içmek

Sigara içmenin kenDişi çürüklere neden olmaz. Tütünün kavite oluşumundaki ana rolü, çürüklere yol açabilecek ağız kuruluğuna neden olmasıdır . Sigara zamanla Dişlerde koyu lekeler de oluşturabilir.

Sigara içiyorsanız, kahve, soda ve çay gibi Diş lekelerini kötüleştirebilecek asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız önemlidir. Şekerli yiyecekler (yukarıda belirtilmiştir), asitli sıvılar ve ağız kuruluğu kombinasyonu Diş çürümesine neden olabilir.

İlaçlar ve Ağız kuruluğu

Ağız kuruluğu, ağızdaki tükürük bezlerinin ağzı ıslak tutmaya yetecek kadar tükürük üretmemesi sonucu ortaya çıkar. Ağız kuruluğu genellikle bazı ilaçlardan kaynaklanır. Zamanla çürükler oluşabilir.

Ağız kuruluğuna neden olabilecek ilaçlar şunları içerir:

 • Antihistaminikler
 • Antidepresanlar
 • Yatıştırıcılar
 • Ağrı kesici ilaçlar
 • Parkison hastalığı ilaçları
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Antasitler
 • Dekonjestanlar

Kötü Ağız Hijyeni Uygulamaları

Boşluğun önlenmesi için iyi ağız hijyeni gereklidir. Bu, günde iki kez fırçalamayı, her gün Diş ipini kullanmayı ve düzenli olarak gargara ile durulamayı içerir. Florürlü Diş macunu ayrıca Diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.

Diş temizliği ve yıllık röntgen için her altı ayda bir Diş hekimine gitmek de önemlidir. Bu, Diş hekiminizin çürükleri erken yakalamasına, tedaviyle daha fazla çürümeyi önlemesine ve Diş eti hastalığı belirtilerini kontrol etmesine olanak tanır.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Doğrudan Diş Dolguları Türleri

Üç ana tür doğrudan boşluk dolgusu mevcuttur. Bir muayenehane ziyareti sırasında ağız içine direkt dolgular yapılır. Farklı dolgu türleri şunları içerir:

Kompozit Dolgular

Kompozit malzeme, Diş renginde bir akrilik reçinedir. Boşluk dolguları, kırık Dişler ve yontulmuş Dişler için kullanılan en yaygın restoratif materyaldir. Arka Dişlerdeki (küçük azı ve azı Dişleri) boşlukları eski haline getirmek için kompozit dolgular kullanılır.

dental kompozit dolgulu diş
 • Avantajlar – Kompozit dolguların temel avantajı Diş renginde olmaları ve doğal Dişlerinizle uyumlu olmalarıdır. Kompozit reçine malzemesi güçlü, dayanıklıdır ve doğal Diş renginizle uyumludur.
 • Dezavantajlar – Kompozit dolgular, güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen, boşluklara amalgam dolgulara göre daha hassastır. Kompozit dolgular 5 yıla kadar, gümüş amalgam dolgular ise 10 ile 15 yıla kadar dayanabilmektedir.

Gümüş Amalgam Diş Dolguları

Gümüş amalgam dolgular, civa ile gümüş, kalay ve bakır karışımıdır. Dental amalgamdaki (gümüş ) cıva da toksik değildir, güçlü ve stabildir. Gümüş dolgular genellikle arka süt Dişlerini (küçük azı ve azı Dişleri) restore etmek için kullanılır.

diş amalgam dolgulu diş
 • Avantajları – Amalgam dolgular, kompozit dolgulardan 5 ila 10 yıl daha uzun ömürlüdür. Bunun nedeni, bugün piyasadaki en güçlü ve en dayanıklı direkt dolgular olmalarıdır. Amalgam restorasyonlar aynı zamanda mevcut en ucuz kavite dolgusudur.
 • Dezavantajlar – Amalgam dolguların birçok avantajına rağmen, estetik açıdan kompozit dolgular kadar hoş değildir. Ancak bu dolgular, azı Dişlerini sabitlemek için kullanılırsa görünmez.

Cam İyonomer Diş Dolguları

İki tür cam iyonomer dolgusu vardır:

 • Geleneksel Cam İyonomer (CGI) dolgular, polimerize olabilen asitler ve iyonla süzülebilir cam partiküllerinden yapılan başka bir Diş renginde restorasyondur. CGI’ler ayrıca gelecekteki boşlukların önlenmesine yardımcı olan florür salgılar. Cam iyonomer, amalgam veya kompozit kadar dayanıklı değildir.
 • Reçineyle Modifiye Edilmiş Cam İyonomer (RMGI’ler) dolgular, CGI’lara benzer, ancak daha güçlü ve ilave akrilik reçineler içerir. RMGI’ler tipik olarak süt Dişlerindeki (süt Dişleri) boşlukları doldurmak için kullanılır. Diş rengindedirler ancak kompozit rezin dolgular kadar çok yönlü ve estetik değildirler.

Dolaylı Diş Dolguları Türleri

Dolaylı kavite dolguları, tipik olarak bir Diş laboratuarında ağız Dişında yapılır. İhtiyaçlarına, Diş yapısına ve Diş çürümesinin şiddetine göre her hasta için özel olarak üretilirler.

altın dolgulu diş

Yaygın dolaylı Diş Dolguları türleri arasında Diş kakmaları ve onleyler bulunur .

Dolaylı Diş Dolguları, basit bir boşluk doldurma için çok büyük olan boşlukları eski haline getirir. Ayrıca tamamlamak için iki ofis ziyareti yapıyorlar.

Dolaylı Diş Dolguları türleri şunları içerir:

 • Porselen boşluk dolguları , doğal Dişlerin işlevini ve rengini kopyalayan, Diş renginde restorasyonlardır. Porselen ve doğal Dişlerin rengi hemen hemen aynıdır. Bu dolgular da güçlüdür ve kompozit dolgulara göre kırılma olasılığı daha düşüktür. Estetiğin ön planda olduğu uzun süreli restorasyon isteyen hastalar için idealdir.
 • Altın boşluk dolguları , mevcut en güçlü dolaylı boşluk dolgulardır. Travma, çürük veya derin boşlukların neden olduğu zayıflamış Diş uçlarını korurlar. Kompozit ve porselen dolgulardan farklı olarak altın dolgular estetik açıdan hoş değildir. Ancak, daha güçlüdürler ve zamanla daha az zarar görme eğilimindedirler.

Hangi Diş Hekimleri Boşlukları Doldurur?

Genel Diş hekimleri , aile Diş hekimleri ve pediatrik Dişhekimleri , çocuklar ve yetişkinler için ana Diş dolgusu sağlayıcılarıdır. Ayrıca Diş temizliği, restorasyon ve dolgu macunları gibi diğer Diş tedavilerinde de uzmanlaşmıştır.

Tedavi Maliyeti ve Sigorta

Bir boşluk doldurmanın maliyeti, doldurma türüne ve Diş hekiminin bulunduğu yere bağlıdır. Dolgular, çürükleri veya travmaya bağlı Diş hastalıklarını tedavi etmek için kullanıldığından, prosedürün bir kısmı veya çoğu Diş sigortası kapsamındadır. Daha fazla bilgi için tıklayınız

Aşağıdaki fiyatlar, sigortasız bir boşluk doldurma prosedürünün maliyetini yansıtmaktadır:

Gümüş Amalgam Dolgu50-200 $ (diş başına)
Kompozit Dolgu$ 90- $ 300 (diş başına)
Cam iyonomerler$ 90- $ 300 (diş başına)
Dolaylı Altın veya Porselen Dolgu500-4500 $ (diş başına)

KAYNAKÇA

NEWMOUTH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara!