Go to Top

Diş Çekimleri ve 9 Maddede Bizi Bekleyenler

diş çekimi

Diş çekimleri korkutucu gelebilir, ancak Diş hekimleri ve ağız cerrahları tarafından yapılan rutin bir işlemdir. Ne bekleyeceğinizi bilmek, deneyimi daha az stresli hale getirir.

Diş hekiminiz bir çekim gerekip gerekmediğini ve bunu yapıp yapmayacağını veya sizi bir ağız cerrahına sevk edip etmeyeceğini belirler. Çekim sırasında etkilenen Dişin etrafındaki bölgeyi uyuşturan bir lokal anestezi enjeksiyonu alırsınız. Genel anesteziye ihtiyaç duyduğunuz durumlar vardır, ancak bu basit çekimlerde yaygın değildir.

    Diş çekimi bazen “Diş çekdirme” olarak adlandırılsa da çekim, lüksasyon adı verilen sallama ve çekmenin bir karışımıdır. Hareket yavaş yavaş Dişin oturduğu kemikteki boşluğu açar ve Dişi kemiğe bağlayan küçük lifleri kırar. 

Basit bir çekim, Dişin köklerine bağlı olarak sadece bir dakika kadar sürebilir. Kökler yayılırsa veya birinin cerrahi olarak çekilmesi gerekiyorsa, prosedür daha uzun sürer.

Gömülü Dişlerin Çıkarılması (Diş Çekimleri)

Bazen gömülü Dişlerin çekilmesi gerekir, bu da Diş etini ve kemik dokusunu çıkarmadan önce kesmeyi içerir. Bir kez kesildikten sonra, forseps Dişi tutar ve gevşeyip Dişarı çıkana kadar ileri geri sallayın. Çekmesi zor bazı Dişler parçalar halinde çıkar.

Diş çıktıktan sonra Diş hekimi veya cerrah, kanamayı kontrol etmek için yuvanın üstüne bir parça gazlı bez koyar. Bir kan pıhtısı oluşmalıdır. Diş etini ekstraksiyon (çekme, çıkarma)bölgesi üzerinde kapatmak için dikiş gerekebilir.

Çoğu Diş çekimi hızla iyileşir ve çok az komplikasyon vardır. Bununla birlikte, kuru bir soket geliştirmek mümkündür. Kuru soket, ekstraksiyon (çekme, çıkarma)üzerinde oluşan kan pıhtısı çözüldüğünde veya yerinden çıktığında ve kemiği açığa çıkardığında ortaya çıkan ağrılı bir durumdur. Böyle bir durumda, yeni bir pıhtı oluşumuna izin veren koruyucu bir pansuman için Diş hekimine dönmeniz gerekecektir.

Diş Çekme Nedeni

Dişlerin çekilmesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin:

 • Sabitlenemeyen hasarlı veya çürüyen Diş ağrısı
 • Dişleri hizalamaya yönelik prosedürleri engelleyen çapraşıklık
 • Ağızda yer olmadığı için Dişin sürmemesi (ilerliyememe)
 • Diş pulpasını (diş özü olarak da bilinir) etkileyen çürük veya hasardan kaynaklanan enfeksiyon ve bir kök kanalı düzeltilemez
 • Bozulmuş bağışıklık sistemi ve sorunlu Diş nedeniyle enfeksiyon riski
 • Dişlerin gevşediği noktaya kadar ilerlemiş periodontal hastalık
diş çekimi
diş çekimi

Diş Çekme Çeşitleri

İki farklı tür ekstraksiyon (çekme, çıkarma) vardır. Diş hekiminiz hangi türe ihtiyacınız olduğunu açıklayacak ve bir ağız cerrahına gitmeniz gerekip gerekmediğini size bildirecektir. 

Basit Ekstraksiyonlar (Diş Çekimi)

Basit çekim, kesi yapılmadan veya başka herhangi bir özel Diş çıkarma tekniğidir. Çoğu Diş hekimi basit çekim yapar, ancak ağız cerrahlarına yönlendirilen bazı basit çekim vakaları vardır.

Çoğu basit çekim işlemi, Diş eti, çene kemiği ve Dişler dahil, etkilenen Dişin etrafındaki alanı uyuşturmak için yalnızca lokal anestezi gerektirir. İşlem acı verici değildir, ancak çıkarma işlemi sırasında çok fazla baskı hissedeceksiniz.

Bazı Diş hekimleri, daha karmaşık Diş çekimine ihtiyaç duyan hastaları bir ağız cerrahına yönlendirir. Örneğin, kırılmış veya çürüyen Dişler, forseps ile tutulamayan Dişler ve kırılgan Dişler genellikle cerrahi olarak çıkarılmayı gerektirir. Bir Dişin şekli, boyutu ve konumu, bir kişinin basit veya cerrahi çekim gerektirip gerektirmediğini de etkiler.

Basit bir çekimden nadiren ciddi komplikasyonlar olur ve on gün içinde iyileşme eğilimindedirler.

diş çekimi
diş çekimi

Cerrahi Ekstraksiyonlar (Diş Çekimi)

Dişler ağız cerrahı veya genel Diş hekimi tarafından alınabilir. Bir ağız cerrahı, bu tür bir çıkarmayı güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için özel bilgi ve deneyime sahiptir. Genel Diş hekimleri ayrıca Diş Çekimleri yapma yetkisine sahiptir. Cerrahi çekimler daha uzun sürer ve prosedür genel anestezi kullanımını içerebilir.

Cerrahi bir çekimin ne kadar karmaşık olduğu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır:

 • Dişin yeri ve konumu
 • Köklerin uzunluğu ve eğriliği
 • Önceki kanal tedavilerinin varlığı (kökleri kırılgan hale getirir ve kırılma olasılığını artırır)
 • Etkilenen Dişin etrafındaki kemiğin kalınlığı
 • Hastanın genel fiziksel sağlığı

Dişeti dokusunun ve / veya kemiğin çıkarılması birçok cerrahi çekimde gereklidir.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Yirmilik Diş Çekimleri

Yirmi yaş Dişleri, insanların Dişlerini çekmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Yirmi yaş Dişleri, ağzın arka üstünde ve altında bulunan dört yetişkin Diştir. Ağızda yeterli boşluk olmadığı için yirmi yaş Dişlerinin sürmekte zorlanması yaygındır. Sıklıkla ağrıya, enfeksiyona ve diğer Diş problemlerine neden olurlar.

Pek çok insan, gelecekteki Diş sağlığı sorunlarından kaçınmak için bir önlem olarak bilgelik (yirmilik) Dişlerini çekiyor. Bu özellikle gömülü yirmi yaş Dişleri için geçerlidir. Bir yirmi yaş Dişinin büyümesi, bir açıyla büyüyor ve diğer Dişleri etkiliyorsa veya çene kemiğinde sıkışmışsa sorunludur. 

İpuçları: Diş Çekimleri İçin Hazırlık

Bir Diş çekimine nasıl hazırlanılacağını bilmek, işlemle ilgili enDişeyi azaltır ve çıkarmanın mümkün olduğunca sorunsuz geçmesini sağlar.

Tüm tıbbi prosedürler gibi, ne kadar sağlıklı olursanız, mümkün olduğunca az komplikasyonla tam bir iyileşme şansınız o kadar artar. Sağlıklı beslenmek ve yeterince egzersiz yapmak, vücudunuzu herhangi bir prosedür veya travmadan iyileşmeye ve olası enfeksiyonlarla savaşmaya hazırlamanın en iyi yoludur.

Diş çekimine hazırlanmak için şunları yapmak isteyeceksiniz:

 • Kan inceltici görevi gören ilaçları ve takviyeleri kullanmaktan kaçının. Reçeteli kan sulandırıcı kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.
 • Normal kan şekeri seviyelerini sağlamak için tipik programınızda normal bir yemek yiyin. Gülme gazını (nitröz oksit) tercih ediyorsanız, işlemden en az 2 saat önce hiçbir şey yememelisiniz. İşlem sırasında tok hissetmek istemezsiniz, ancak birkaç saat sonra yemek yiyemezsiniz. Bu yüzden mide bulantısını açlıktan korumak ve yemek yiyene kadar sizi tok tutmak için yeterince ihtiyacınız var. Çoğu Diş hekimi yumuşak yiyecekler yemeden önce yaklaşık beş saat beklemenizi önerir.
 • Başlamadan önce Diş hekiminizden çekim sürecini adım adım açıklamasını isteyin. Bu şekilde ne olacağını bileceksiniz. Prosedür başladığında soru sormaktan veya enDişelerimizi ifade etmekten korkmayın. 

Diş Çekiminin Riskleri ve Komplikasyonları

Diş çekimleri standart bir Diş prosedürüdür ve genellikle herhangi bir önemli komplikasyon olmaksızın gerçekleşir. Ancak tüm tıbbi prosedürler gibi riskler de vardır. 

Diş çekmenin en yaygın riski kuru sokettir. Kuru soket ağrılı olmasına rağmen, hızlı tedavi edilirse nadiren ciddi netice verir.

Diş çekimi ile ilişkili en ciddi risklerden bazıları şunlardır:

 • Çene kırığı
 • Çıkarılan Dişi çevreleyen Dişlerde hasar
 • Çekilmiş Diş ağzın üst arka kısmında iken sinüs deliği
 • Çok nadir durumlarda kalıcı olabilen sürekli uyuşma

Diş Çekimi Kurtarma Zaman Çizelgesi 

Çekilmiş bir Dişin iyileşmesi çok uzun sürmez. Bununla birlikte, gereksiz risklerden ve ağrıdan kaçınmak için çekimden sonra rutininize geri dönmeniz önemlidir.

Bir çekimden sonraki ilk ve ikinci günlerde hafif kanama yaşayabilirsiniz. Bir kan pıhtısı oluştuğunda bu duracaktır. Ekstraksiyondan (çekme, çıkarma) sonraki ilk 24 ila 48 saat boyunca, aşağıdakiler çok önemlidir:

 • Bol bol dinlenin
 • Gerektiğinde gazlı bezi değiştirin
 • Dişi Durulamadan kaçının
 • Sigara içmeyin
 • Tükürmeyin
 • Hiçbir şeyi emmeyin
 • Şişliği ve ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres kullanın
 • Başınızı yukarıda tutun
 • Hapşırmaktan ve burnunuzu sümkürmekten kaçının
 • Pipo içme
 • Bir buz torbası kullanın
 • Ağrı ve iltihabı azaltmak için ağrı kesiciler kullanın
 • Diş hekiminizin önerdiği diğer reçeteli veya ağrı kesici ilaçları alın
 • Yoğurt, jöle, puding, tatlılar vb. Dahil sadece yumuşak yiyecekler yiyin.

Herhangi bir komplikasyon olmasa bile ekstraksiyon (çekme, çıkarma)bölgesinin iyileşmesi 2 haftaya kadar sürebilir. Bu süre zarfında, çoğunlukla yumuşak yiyecekler yemeye devam etmek ve / veya ekstraksiyon (çekme, çıkarma)bölgesinde ısırmaktan ve çiğnemekten kaçınmak isteyeceksiniz. 

Her zamanki gibi fırçalamaya ve Diş ipi kullanmaya dönebilirsiniz, ancak tamamen iyileştiğinden emin olana kadar çekilen Dişin bölgesinden kaçının. Bunun yerine, enfeksiyon riskinizi azaltmak için kan pıhtısının oluştuğunu anladıktan sonra tuzlu suyla hafifçe durulayın.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 7 Average: 5]
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button