Go to Top

Diş Beyazlatma – Ve Yöntemleri

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma, Gri veya sarımsı dişler gülümsemenize engel mi oluyor? Sosyal ortamlarda veya gündelik hayatta beyaz dişlere sahip olmak özgüven verir. Konuşurken kendinizi daha iyi ifade eder ve dişlerinizi saklamak zorunda kalmazsınız. Bu makalemizde sizlere beyaz dişlere nasıl sahip olabileceğinizi veya doğru olarak bilinen fakat aslında dişlerinize zarar veren yöntemleri de siz okurlarımıza   anlatacağız.

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Yüzeysel diş lekeleri genellikle beyazlatıcılı diş macunu, beyazlatıcı şeritleri ve diğer kitler gibi reçetesiz satılan ürünler kullanılarak çıkarılabilir veya azaltılabilir. Genel olarak, leke çıkarıcıların ana bileşenleri diş macunundaki hafif ağartıcı ve aşındırıcılardır.

Diş Beyazlatma Jeli

Diş Beyazlatma Jeli

Çoğu evde diş beyazlatma jeli karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerir. Bu kimyasallar yüzeysel ve daha derin dişlerin beyazlamasında yardımcı olabilir. Jele bağlı olarak, bileşikler ya diş fırçası ile fırçalanır ya da bileşikler jel formunda olup üst ve alt diş kalıplarına sürülür, dişlerin üzerine yerleştirilir ve ağızda yaklaşık 45 dakika tutulur, ancak süreler değişebilir. .

Ev Beyazlatma Bantları

Ev Beyazlatma Bantları

Beyazlatma bantları genellikle insanların evde dişlere uygulayabilecekleri ürün olan diş beyazlatma bantların % 5 hidrojen peroksit ve  emdirilmiş polietilen içerir. Yaklaşık bir hafta boyunca günde birkaç dakika takılır.
Beyazlatma bantları, dişlerinizden lekeleri çıkarmak için peroksit kullanır. Dişhekimleri Birliği’ne göre her türlü beyazlatma dişlerinizi hassas hale getirebilirbeyazlatma şeritleri de buna dahildir. Beyazlatma şeritlerinin diş etlerini de tahriş edebilir, ancak bunların doğru şekilde kullanıldığında risk en aza iner. Sağlık bakanlığın onayladığı şeritleri kullanmak hem sağlıklı hem de dişlerinizin beyazlamasında etkilidir.

Beyazlatıcı Diş Macunları

Beyazlatıcı Diş Macunları

Çoğu normal diş macunu, jel ve sıvı bazı lekeleri çıkarabilir, ancak çoğu diş macunu beyazlatma  içermez. Bu nedenle dişlerinizi daha beyaz hale getirmede çok az etkisi olabilir veya hiç yoktur.

[youtube_vhttps://www.youtube.com/embed/LItnJcQum_kideo] [/youtube_video]
Diş Beyazlatma Evde Doğal Yöntem

Diş Beyazlatma Evde Doğal Yöntem

Bazen limon suyuyla karıştırılan kabartma tozu birçok kişi tarafından dişleri beyazlatmaya yardımcı olduğu iddia edilmiştir. Elma, armut ve havuç gibi yiyeceklerin tükürük akışı ve ovma hareketi de dişlerin beyaz kalmasına yardımcı olur. Çileklerin hem lekeleri çıkaran çözücü maddeler hem de plağı çıkarabilecek C vitamini içerdiği düşünülmektedir. Şekersiz sakız, tükürüğün dişleri yıkamasına ve gıdalardaki asitleri nötralize etmesine yardımcı olur. Tüm bunlar dişlerin beyazlattığı kabul edilir.

Kömürle Fırçalama İşe Yarar mı?

Kömürle Fırçalama İşe Yarar mı?

Aktif kömür macunları ve tozları, daha parlak diş arayanlar için son zamanlarda popüler seçenekler haline geldi. Kömür diş beyazlatmak için güvenli ve etkili midir? Amerika’da bir yapılan bir deneyde, aktif kömür içeren diş macunlarını diğer beyazlatıcı diş macunlarıyka karşılaştırdı. Kömürün, dişlere daha beyaz bir görünüm veren ince, mavi bir pigment biriktiren mavi kovanine sahip diş macunlarından daha az etkili olduğunu buldu.

Fırçalama için odun kömürü ve tuz karışımı kullanan Malezyalıları inceleyen araştırmacılar, ağızlarında farklı türlerde boşluklar keşfettiler. Ayrıca sararma kanıtı buldular; bu, muhtemelen kömürün diş minesini kazıdığını ve altındaki sarı dentini açığa çıkardığını gösteriyor. Araştırmacı, odun kömürü ve tuzun “hem sert hem de yumuşak ağız dokuları için oldukça aşındırıcı ve zararlı” olduğu sonucuna vardı. dünya diş örgütü bu uygulamayı önermemektedir.

Yapay Dişler  ve Diş Beyazlatma

Kron, bonding, veneer, dolgular, diş implantları veya köprüler gibi bazı diş işleriniz olduysa, diş beyazlatıcılara dikkat edin. Beyazlatıcılar doğal dişler üzerinde çalışır, ancak diğer yapay veya değiştirilmiş dişler üzerinde çalışmaz. Sonuç olarak, beyazlatıcıların kullanılması bazı dişlerin daha beyaz olmasına, ancak diğer yapay dişler üzerinde yapılan diş beyazlatma işlemleriyle iyi sonuç vermemesine neden olabilir.

Diş Lekelerinin Önlenmesi

Diş Lekelerinin Önlenmesi

Dişleri örten dış beyazımsı tabaka olan diş minesi yaşlandıkça yıpranır; minenin altında daha sarımsı olan dentin bulunur. Bu nedenle, yaşlandıkça, diş minesine saldıran, rengini bozan veya leke bırakan yiyecekler ve içme sıvıları dentinin açığa çıkmasına neden olabilir. Leke bırakmayan yiyecek ve sıvıları yiyip içerek ve beyazlatıcıları dikkatli kullanarak 1 yıl sonra beyaz dişlere ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, insanlar beyazlatmayı abartılabilir. Beyazlatıcıları çok fazla, çok sık veya çok yoğun kullanmak dişlerin yarı saydam görünmesine ve sonuçta mavimsi veya mavi-gri bir renk almasına neden olabilir.

Dişleri Beyaz Tutmak İçin Sigara İçmeyin

Dişleri Beyaz Tutmak İçin Sigara İçmeyin

Dişleri lekeleyen ve rengini değiştiren en yaygın ve en kötü maddelerden biri tütündür. Sararma ile birlikte kahverengimsi çizgiler ve lekeler, sigara içildiğinde hızla ortaya çıkabilir. Tütün ürünleri aynı zamanda birçok kanser türü riskini artırır ve ağız kokusuna ve diş eti hastalığını ortaya çıkarır.

Diş Lekelerine Neden Olan İçecekler

Diş Lekelerine Neden Olan İçecekler

Diş lekelerine ve renk değişikliğine neden olan yaygın içecekler kahve, çay, koyu renkli gazlı içecekler ve özellikle koyu renkli olanlar olmak üzere birçok meyve sularıdır. Bir içecek veya yiyecek beyaz bir tişörtü lekeleyebiliyorsa, muhtemelen dişleri de lekeleyebilir. Size göre iyi olabilecek bazı içecekler, lekelenmesi açısından dişlerinize pek iyi gelmeyebilir.
Kırmızı şarap, kızılcık suyu ve üzüm suyu dişleri lekelemede çok iyidir. Öyleyse, bu içeceklerden tamamen kaçınmalı mısınız? Cevap hayır, ancak bu sıvıları içtikten sonra ağzınızı çalkalamayı ve dişlerinizi iyice fırçalamayı unutmamalısınız.

Beyaz tişörtünüzün üzerine lekeli içecek dökerseniz, lekelenmesini önlemenin en iyi yolu suyla yıkamak ve hafif temizleyicilerle ovalamaktır. Aynısı dişleriniz için de geçerlidir; leke koyulmadan önce durulayın ve fırçalayın.

Dişleri Lekeleyen Yiyecekler

Dişleri Lekeleyen Yiyecekler

Sizin için iyi olan, ancak dişlerinizi lekeleyebilecek bazı içeceklerden bahsettik. Bu başlıkta, sağlığınız için mükemmel olan ancak dişlerinizi lekeleyebilecek bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz; bunlara yaban mersini, böğürtlen ve kuş üzümü dahildir. Hayır, bu eşyaları yemeyi bırakmayın. Dişlerinizi lekelenmekten korumak için bu tür yiyecekleri içeren bir yemekten hemen sonra ağzınızı yıkamayı ve dişlerinizi fırçalamayı unutmayın (daha önce sunulan tişört boyama kuralını unutmayın).

Spor İçecekleri Dişlere Zarar Veriyor Mu?

Spor İçecekleri Dişlere Zarar Veriyor Mu?

Şekerli içecekler dişleriniz için iyi değildir. Limonata gibi diğer asitli içecekler diş minesini zamanla aşındırabilir. Bu içecekleri yudumlamak diş yüzeylerini mineyi aşındıran maddelere maruz bırakır. Bu içecekleri içerseniz, yapmanız gereken Tişörtün temel kuralını hatırlamaktır: Suyla durulayın ve lekelenmeyi azaltmak veya durdurmak için dişlerinizi fırçalayın.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Durulama ve diş ipi ile birlikte günlük 1 kez diş fırçalamak iyidir; günde iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak daha iyidir. Ancak, her üçünü her yemek yedikten sonra yapmak, dişlerin günlük bakımı için en iyisidir. Bazı diş uzmanları elektrikli ve sonik diş fırçalarının manuel bir diş fırçasından daha iyi olduğunu öne sürse de, doğru kullanıldığında manuel diş fırçası dişlerinizi temiz ve beyaz tutmak için iyi bir iş çıkarabilir.

Diş Hekiminizi Düzenli Olarak Ziyaret Edin

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Profesyonel bir diş hekimi tarafından yapılan temizlik ile birlikte 6 aylık bir kontrolden sonra, lekesiz dişlere kavuşabilirsiniz. Siz de inci gibi dişlere sahip olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 5]
, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button