Go to Top

Diş Beyazlatma – Sararmış Lekeli Dişler

diş beyazlatma

Diş Beyazlatıcı diş macunları , reçetesiz satılan jeller, durulamalar, şeritler ve bir diş hekiminden temin edilen beyazlatma ürünleri gibi pek çok diş beyazlatma sistemi ve ürünü bulunmaktadır .

Diş beyazlatma, sağlıklı, onarılmamış dişleri (dolgusuz) ve diş etleri sağlıklı olan kişiler için idealdir. dişlerin yapısına sarı tonları olan kişiler iyi sonuç verir. Ancak bu kozmetik prosedür herkese tavsiye edilmez.

Diş beyazlatma işlemi size uygun olup olmadığını öğrenin.

Diş Beyazlatma Sistemleri

Diş Beyazlatıcı Diş Macunları

Tüm diş macunları, hafif aşındırıcılar içerdiğinden yüzey lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olur. Bazı beyazlatıcı diş macunları, ek leke çıkarma etkinliği sağlayan nazik cilalama veya kimyasal maddeler içerir.
Beyazlatıcı diş macunları yalnızca yüzey lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olabilir ve ağartıcı içermez; Eczaneden ve profesyonel beyazlatma ürünleri , dişin derinliklerinde rengi açmaya yardımcı olan karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerir.
Beyazlatıcı diş macunları, dişin rengini yaklaşık bir gölge kadar açabilir. Bunun aksine, diş hekiminizin muayehanede uygulanan reçeteli diş beyazlatma dişlerinizi üç ila sekiz ton daha açık hale getirebilir.

Reçetesiz Beyazlatıcı Şeritler ve Jeller

Beyazlatma jelleri, küçük bir fırça ile direkt olarak dişlerinizin yüzeyine uygulanan şeffaf, peroksit bazlı jellerdir. Talimatlar (uygulamalar), peroksitin gücüne bağlı olarak değişir.
Ürün üzerindeki talimatları dikkatlice izleyin. İlk sonuçlar birkaç gün içinde görülür ve nihai sonuçlar yaklaşık dört ay süreyle korunur.

Beyazlatma şeritleri, peroksit bazlı bir beyazlatma jeli ile kaplanmış çok ince, neredeyse görünmez şeritlerdir. Stripler etiket üzerindeki talimatlara göre uygulanmalıdır. İlk sonuçlar birkaç gün içinde görülür ve nihai sonuçlar yaklaşık dört ay süreyle korunur.

Diş Beyazlatma Durulamalar (Diş gargarası)

Mevcut en yeni beyazlatma ürünleri arasında beyazlatma durulamaları bulunmaktadır. Çoğu gargarada olduğu gibi nefesi ferahlatır ve diş plağı ve diş eti hastalığının azalmasına yardımcı olur .
Ancak bu ürünler, bazılarında dişleri beyazlatan hidrojen peroksit gibi bileşenler de içerir. Üreticiler, sonuçları görmenin 12 hafta sürebileceğini söylüyor.
Dişlerinizi fırçalamadan önce günde iki kez 60 saniye ağzınızda çalkalayın. Ancak bazı uzmanlar, durulamaların diğer eczanede beyazlatma ürünleri kadar etkili olmayabileceğini söylüyor. 

   Beyazlatma durulaması sadece dişlerle çok kısa bir süre temas halinde olduğu için – çoğu şerit için 30 dakikaya kıyasla günde sadece iki dakika – etkisi daha az olabilir.

Tepsi Bazlı Diş Beyazlatıcılar

Eczaneden veya bir diş hekiminden satın alınan tepsi tabanlı (ağız koruyucu) diş beyazlatma sistemleri, ağız koruyucu benzeri bir tepsinin bir peroksit ağartma maddesi içeren bir jel beyazlatma çözeltisiyle doldurulmasını içerir.
Tepsi, genellikle günde birkaç saatten gece her güne kadar , dört haftaya kadar ve hatta daha uzun süre (renk değişiminin derecesine ve istenen beyazlatma seviyesine bağlı olarak) takılır.

Ofis İçi Beyazlatma (Diş klinik temizlemesi)

Ofis içi beyazlatma (Diş klinik temizlemesi), dişlerin yapısına beyazlatmanın en hızlı yolunu sağlar. Muayenehane içi beyazlatma ile beyazlatma ürünü direk dişlere uygulanır.
Bu ürünler ısı, özel bir ışık veya lazer ile birlikte kullanılabilir. Sonuçlar sadece 30-60 dakikalık bir tedavide görülür. Ancak çarpıcı sonuçlar elde etmek için genellikle birkaç randevuya ihtiyaç vardır.
Ancak ofis içi beyazlatma (Diş klinik temizlemesi) ile ilk tedaviden sonra dramatik sonuçlar görülebilmektedir. Bu tip beyazlatma aynı zamanda en pahalı yaklaşımdır.

Beyazlatma Etkileri Ne Kadar Sürer?

diş beyazlatma

Diş beyazlatma kalıcı değildir. Dişlerini lekelenmeye neden olan yiyecek ve içeceklere maruz bırakan kişiler, beyazlığın bir ay gibi kısa bir sürede solmaya başladığını görebilir.
Lekeleyen yiyecek ve içeceklerden kaçınanlar, başka bir beyazlatma tedavisi veya rötuş gerekmedende bir yıl veya daha uzun süre bekleyebilirler.
Beyazlık derecesi, dişlerin durumuna, lekelenme seviyesine ve kullanılan beyazlatma sisteminin türüne bağlı olarak kişiden kişiye değişecektir.

Evde Kendinin Diş Hekimi yeterli mi?

diş beyazlatma

Kendin yap yöntemleri, dişlerinizi bir profesyonel tarafından beyazlatmakla aynı şey değildir. Birkaç önemli farkı düşünmek isteyeceksiniz.
Ağartma maddesinin gücü. Reçetesiz satılan ürünler ve diş hekimi tarafından denetlenen evdeki diş beyazlatma ürünleri genellikle, yaklaşık% 3 hidrojen peroksite eşdeğer olan yaklaşık % 10 ila % 22 karbamid peroksit içeriğine sahip daha düşük mukavemetli bir ağartma maddesi içerir. (Diş klinik temizlemesi), profesyonel olarak uygulanan diş beyazlatma ürünleri,% 15 ila% 43 arasında değişen konsantrasyonlarda hidrojen peroksit içerir.
Ek koruyucu önlemler. Muayenehane ortamında diş hekiminiz, diş etlerinizi ve ağız boşluklarınızı ağartmanın etkilerinden korumak için tedaviden önce diş eti dokusuna bir jel uygulayacaktır veya lastik bir kalkan (dişlerin üzerinde kayan) kullanacaktır. Reçetesiz satılan ürünler bu ekstra koruyucu önlemleri sağlamaz.
Maliyetler. Eczanede beyazlatma, ağartma sistemleri en ucuz seçenektir ve ofis içi (Diş klinik temizlemesi) beyazlatma en pahalı olanıdır.
Denetimli ve denetimsiz süreç. İlk olarak, diş hekiminiz bir sözlü muayene yapabilir ve tam tıbbi geçmişinizi değerlendirebilir; bu, beyazlatmanın lekelerin tipi ve kapsamına ve restorasyonların sayısına ve konumuna bağlı olarak uygun bir tedavi süreci olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir.
Diş hekiminiz daha sonra bu lekeleri hafifletmek için uygunsa en iyi tedaviyle lekenin türünü daha iyi eşleştirebilir.
Diş hekiminiz bunu yaptığında, talimatlarla ilgili soruları temizlemek, özelleştirilmiş tepsinin düzgün bir şekilde oturduğundan emin olmak, diş etlerinizde tahriş belirtileri olup olmadığını kontrol etmek ve genel olarak nasıl olduğunu görmek için sizi birkaç kez görmek isteyeceklerdir.
  Eczanede beyazlatma ürünleri ile kendi başınızasınız.

diş beyazlatma
diş ağrıtma

Dişlerinizi Beyazlatmalısınız?

Beyazlatma tavsiye edilmez veya aşağıdaki durumlarda daha az başarılı olacaktır diş beyazlatmanın sorun teşkil ettiği noktalar:

Yaş ve hamilelik sorunları. 16 yaşın altındaki çocuklarda beyazlatma tavsiye edilmez. Bunun nedeni dişin pulpa odasının veya dişin sinirinin bu yaşa kadar genişlemesidir.
Bu koşul altında diş beyazlatma, pulpayı tahriş edebilir veya hassaslaşmasına neden olabilir. Hamile veya emziren kadınlarda diş beyazlatma da önerilmez.

Hassas dişler ve alerjiler . Hassas dişleri ve diş etleri, dişeti çekilmesi ve / veya kusurlu restorasyonları olan bireyler,diş beyazlatma sistemi kullanmadan önce diş hekimlerine danışmalıdır. Peroksite (beyazlatıcı ürün) alerjisi olan kimse bir ağartma ürünü kullanmamalıdır.

Dişeti hastalığı , aşınmış mine, boşluklar ve açıkta kalan kökler.
Dişeti hastalığı olan veya emayesi aşınmış dişleri olan bireyler, genellikle diş beyazlatma yöntemine girmekten caydırılır.
Herhangi bir beyazlatma işlemine girmeden önce boşlukların tedavi edilmesi gerekir. Bunun nedeni, beyazlatma solüsyonlarının mevcut herhangi bir çürümeye ve dişin iç bölgelerine nüfuz ederek hassasiyete neden olabilmesidir.
Ayrıca beyazlatma işlemleri açıkta kalan diş köklerinde işe yaramayacaktır çünkü köklerde mine tabakası yoktur.

diş ağrıtma

Dolgular, kronlar ve diğer restorasyonlar (diş tamiri).

 Dental restorasyonlarda kullanılan diş rengindeki dolgular ve rezin kompozit malzemeler (kronlar, veneerler , bondingler, köprüler) beyazlamaz.
Bu nedenle, restorasyon içeren dişler üzerinde bir beyazlatma maddesi kullanmak, düzensiz beyazlaşmaya neden olur – bu durumda, restorasyonsuz dişler, restorasyonlu dişlere göre daha açık görünür. Restorasyonların yerleştirilmesinden önce herhangi bir beyazlatma işlemi yapılmalıdır.

Düzensiz beyazlamaya neden olacak çok sayıda restorasyona sahip kişiler, diş beyazlatma sisteminden ziyade bonding, veneer veya kronları düşünerek daha iyi olabilir. Diş hekiminize sizin için en iyi stratejinin ne olduğunu sorun.

Gerçekçi olmayan beklentiler

Dişlerinin yeni bir “kör edici beyaz” olmasını bekleyen kişiler, sonuçlarından hayal kırıklığına uğrayabilir. Sigara içenler , özellikle ağartma işlemi sırasında sigara içmeye devam etmekten kaçınmadıkları sürece sonuçlarının sınırlı kalacağının farkında olmalıdır . Sağlıklı bir rehber, gözlerinizin beyazlarından biraz daha beyaz bir gölge elde etmektir .

diş ağrıtma

Koyu lekeli dişler . Sarımsı dişler ağarmaya iyi yanıt verir, kahverengimsi renkli dişler daha az tepki verir ve grimsi renk veya mor lekeli dişler beyazlamaya hiç yanıt vermeyebilir. Antibiyotik tetrasiklinin neden olduğu mavi-gri lekelenmeyi hafifletmek daha zordur ve başarılı bir şekilde hafiflemek için altı aya kadar evde tedavi veya birkaç klinik randövisi gerektirebilir.

Koyu lekeli dişler, kaplama, bonding veya kuron gibi başka bir beyazlatma seçeneği için daha iyi sonuçlar doğurabilir. Diş hekiminiz size en uygun seçenekleri sunacaktır.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Diş Beyazlatmayla İlişkili Riskler

Diş beyazlatma ile en sık görülen iki yan etki, diş hassasiyetinde geçici bir artış ve ağızdaki yumuşak dokularda , özellikle diş etlerinde hafif tahriştir. Diş hassasiyeti genellikle beyazlatma tedavisinin erken aşamalarında ortaya çıkar. Doku tahrişi, genellikle diş ağartma maddesinden ziyade, tam oturmayan bir ağızlık tepsisinden kaynaklanır. Bu koşulların her ikisi de genellikle geçicidir ve tedaviyi bıraktıktan veya tamamladıktan sonra 1 ila 3 gün içinde kaybolur.

Hassasiyet yaşarsanız, bunu şu yollarla azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz:

  • Tepsiyi daha kısa bir süre takmak (örneğin, 30 dakikalık iki seansa karşı 60 dakikalık iki seans).
  • Dişlerin işleme alışması için dişlerinizi 2 ila 3 gün beyazlatmayı bırakın.
  • Diş hekiminizden veya eczacınızdan, dişlerinizi yeniden mineralize etmeye yardımcı olabilecek yüksek florür içeren bir ürün isteyin. Florür ürününü tepsiye uygulayın ve beyazlatıcıdan önce ve sonra 4 dakika boyunca giyin.
  • Hassas dişler için üretilmiş bir diş macunu ile dişleri fırçalayın. Bu diş macunları , dişlerin sinir uçlarını yatıştırmaya yardımcı olan potasyum nitrat içerir .

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 5]
, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button