Go to Top

Diş Apsesi Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir. Ve Tedavinin 3 Yolu

Diş Apsesi ,Apse ağız içindegelişen veya biriken bakteriler sonucu oluşur. Doğru fırçalanmayan dişler veya gıda atıkları ve Asitli içecekler dişlerin çürümesine sebep olur. Bu bakteriler kanla temas ettiğinde yani kan hücreleri ile temas ettiğinde enfeksiyon yayılır. Ve bu enfeksiyon diş köküne sirayet eder.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kökü apsesi: En çok görülen tür diş kökü apsesi dir. Bu tür apsesi sadece dişin çekilmesi veya enfekte olan bölgenin temizlenmesi sonucu tedavi edilir.

Bir insan dişlerinin arayüzündeki diş çürüklerini görmeyebilir sadece çok fazla ağrı hissettiğinde veya yüzündeki şişmeden dolayı çürüğü görebilir. Böyle bir durumda karşılaşınca kişi acilen diş doktoruna gitmelidir.

Diş Apsesi

Diş hekimine giden kişiden ilk önce dişlerinin ne durumda olduğunu görmek için röntgen istenir. Diş Hekimi röntgene bakarak çürüğün nerede ve nereye yayıldığını görebilir ve hangi büyüklükte olduğunu da görebilir. O yüzden röntgen çok önemli bir araçtır. Doktor röntgene bakarak hangi tedaviyi uygulayacağını belirler. Eğer diş çürüğü derin veya büyükse bunun tek çözümü kök kanal tedavisidir.

Bu tür çürükleri veya apseyi önlemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalanması gerekir. Ve her ay diş doktoruna kontrole gidilmelidir. Diş İpini de unutmayınız.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]
, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button