Go to Top

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Acil Diş Bakımı nedir?  diş ağrısına ne iyi gelir?

Acil diş bakımı, müşterilerimize sunmak için çabaladığımız inanılmaz derecede önemli bir hizmettir.

Ani diş ağrıları çok acı vericidir, o kadar ki, sorunu çözebilecek yerel diş hekiminize gitmenizi bile engelleyebilir.

Diş ağrısı belirtileri şunları içerebilir:

 • Birisinin dişinizi sivri uçlu bir şeyle bıçaklıyor gibi hissettiren keskin diş ağrısı
 • Dişinizin kendi kalp atışına sahip olduğunu hissedebileceğiniz zonklayan diş ağrısı
 • Diş eti çizgisi gibi diş çevresinde iltihaplanma
 • Kırmızı, tahriş olmuş diş etleri
 • Belirlemesi zor genelleştirilmiş ağız ağrısı

Diş ağrısı, diş çürüğü gibi başka bir büyük sorunun belirtisi olabilir. Tedavi edilmezse, diş çürüğü tedavisi ciddi şekilde zor ve pahalı bir problem olabilir. Ateş ve titreme, yutma veya nefes almada güçlük veya kötü tat alma akıntısı gibi başka ciddi semptomlarınız varsa, derhal ele alınması gereken daha ciddi diş sorunlarınız olma ihtimaliniz vardır.

diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısının Nedenleri 

Dişin en hayati kısmı diş pulpasıdır – diş hassasiyeti veya ağrı hissini sağlayan şey budur. Pulpa, dişin merkezinde bulunan ve sinir, kan damarları ve bağ dokularını içeren yumuşak alandır. Genellikle sinir olarak adlandırılır ve dişin kanallarından her kökten aşağı doğru dallanır.

Pulpa tahriş olduğunda veya uyarıldığında, ağrı veya baskı hissedersiniz. Diş ağrısı, dişin içinde veya çevresinde herhangi bir ağrı, acı veya ağrıyı içerir. Ağrı keskin veya donuk olabilir, çiğnerken veya ısırırken ağrılı olabilir ve hatta dişiniz sıcaklığa karşı ekstra duyarlı olabilir. Diş ağrısı, özellikle ağrının nedeni bilinmediğinde son derece rahatsız edici ve sinir bozucu bir deneyim olabilir. Ağrının nedenini belirleyebilirseniz, diş randevunuzdan önce bu ağrının giderilmesine yardımcı olmak daha kolay olacaktır.

Diş ağrısı ve ağrı genellikle şu faktörlerden kaynaklanır:

 • Diş çürüğü – Bakteriler bir dişin sert mine dış tabakasını “yer”
 • Diş eti hastalığı – Diş eti iltihabı gibi diş etlerinin enfeksiyonu, köklerin etrafında bakteri birikmesine ve diş ağrısına neden olur.
 • Diş gıcırdatma ve kenetlenme (Bruksizm) – genellikle uyurken ve siz farkında olmadan meydana gelir
 • Hassas dişler – Boşluklar, aşınmış dolgular, çatlamış dişler veya uzaklaşan diş etlerinin neden olduğu açıkta kalan dentinden ( diş minesinin ve sementin altında kalan doku) gelişir.
 • Diş pulpası iltihabı (Pulpitis) – Diş çürüğü, diş pulpasının derinliklerine uzanarak iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olur.
 • Kırık diş – Sert bir şeyi ısırmak, düşmek veya çene ağrısı veya yüze sert bir şeyle vurulmak suretiyle çatlak veya çatlak oluşabilir.
 • Apse – Dişin içindeki pulpanın bir kısmı veya tamamı ölür ve ölü doku, apse adı verilen bir bakteri ve iltihap “cebi” oluşturur.
 • Gömülü diş – Dişlerin (en yaygın olarak yirmi yaş dişleri) diğer dişler, diş etleri veya kemikler tarafından ağızda uygun konumlarına hareket etmeleri engellendiğinde

Diş ağrısının hafife alınacak bir şey olmadığını anlıyoruz, bu yüzden siz yardım alana kadar ağrıyı uzak tutmak için doğal ilaçlar kullanarak bazı hızlı ağrı giderme teknikleri sunmak istedik. Bunlar faydalıdır çünkü rahatlamayı sağlamak için kullanılan eşyaların çoğu hemen hemen her evde bulunabilir.

Not: Bu ağrı kesici teknikler yalnızca geçicidir ve hiçbir şekilde diş hekimliği tavsiyesi veya yardımı almanın yerini tutmaz. Müşterilerimize acil durumlarda yardımcı olmak için normal çalışma saatleri dışında müsait olmamızı sağlayan geniş, kararlı ve deneyimli kadromuza inanılmaz derecede minnettarız.

DİŞ AĞRISI İLACI

Diş Ağrısına ne iyi gelir ?

Diş ağrınızı hemen bir diş hekimi tarafından muayene olamıyorsanız , muhtemelen ağrıdan kurtulma arayışındasınızdır. Neyse ki, evinizde bulabileceğiniz birçok öğe yardımcı olabilir!

Tuz + Sıcak Su

Diş ağrısını gidermek için en yaygın ve tartışmasız en kolay yöntem, herkesin mutfağında sahip olduğu bir şey, sadece tuz ve suyla kolayca gerçekleştirilebilir. Tuzlu ve sıcak suyun diş ağrılarına iyi geldiği uzun zamandır bilinmektedir. Bu çözüm, tahrişe neden olan sıvıları diş etlerinden çekecek ve ağrı hissini azaltmaya yardımcı olacaktır.Tek bir çorba kaşığı (1 çorba kaşığı) tuzu bir bardak sıcak veya ılık suda karıştırıp ve ardından  gargara yapın, gerekirse tekrarlanabilir rahatlama sağlayacaktır.

Buz veya Soğuk Sıkıştırma

Ağzınızın ağrıyan dişinin olduğu tarafın içinde veya dışında buz veya soğuk kompres kullanarak, muhtemelen en açık ve en kolay ağrı giderme yöntemi.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin antienflamatuar ve antiseptik özellikleri olduğu gibi asidik olduğu için diş ağrısına neden olan bakterileri de öldürür. Ağrı için elma sirkesini pamuklu bir topla ıslatıp dişe hafifçe bastırarak kullanabilirsiniz.

Nane Yaprakları, Nane Özü veya Nane Çayı

Nane, şişliği ve acıyı azaltma kabiliyetiyle bilinir, bu yüzden onu diş ağrısına yardımcı olmak için kullanmanın pek çok yolu olması şaşırtıcı değil! Taze nane yapraklarınız varsa, ağrıya yardımcı olmak için onları çiğneyebilir veya kuruysa, dişe tutmanız yeterlidir.Elinizde nane özü varsa, içine bir pamuk veya kulak ucu batırın ve kısa bir süre etkilenen dişin üzerinde tutun.Son olarak, bir bardak ılık suda sadece birkaç kuru yaprak ile çayda nane kullanabilirsiniz. 20 dakika demlendirin ve biraz ağzınızda çalkalayın.

Vanilya, Badem veya Limon Özü

Bu özlerden herhangi birine pamuklu bir top veya pamuklu çubuk  batırmak, ağrıyan diş veya ağızda geçici ağrı kesici sağlar. Ekstraktıyla ıslatılmış pamuğu ağrılı bölgeye kısa bir süre tutun.

Yağlar

Diş ağrısı ağrısını geçici olarak azaltmak için kullanılabilen ağrı giderici ve iltihap önleyici özellikler içeren birkaç yağ vardır. Uygulama yöntemleri, ağzınızı az miktarda suyla karıştırılmış yağla çalkalamak veya yağı doğrudan bir pamuklu çubuk veya pamuk topuna uygulamak olabilir.

İşte diş ağrısını gidermek için kullanılabilecek yağların bir listesi:

 • Ayçiçek yağı
 • Susam yağı
 • Kekik yağı
 • Küçük hindistan cevizi yağı
 • Karanfil yağı
 • Çay ağacı yağı

Yapraklar ve Kökler

Muz yaprakları, zencefil kökü ve sarımsak, yukarıda belirtilen geçici tedavilere benzer şekilde ağrıyı azaltabilir. Yapraklar, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve kökler, her ikisi de ağrılı bölgelere / bölgelere ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Muz yaprakları diş ağrısını kolayca giderir. Antienflamatuar ajanları serbest bırakmak için yaprakları çiğnemeniz gerekecek. Bu yapıldıktan sonra, ağrı giderme sürecine yardımcı olmaya devam etmek için yaprak parçalarını ağrıyan alan (lar) ın üzerinde tutun.

Sarımsağı rahatlama amacıyla kullanmak için, bir diş sarımsağı ezin. Ağrıyı daha da azaltmak için, kaya tuzunu macuna karıştırabilir ve ardından doğrudan ağrılı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ağrıyı gidermek için zencefil kullanmak çok daha basit bir işlemdir. Muz yaprakları gibi, yapmanız gereken tek şey taze bir parça zencefil alıp çiğnemek. Bunu yapmak kısa sürede ağrıyı hafifletecektir.

Narenciye

Biraz ekşi olabilirler, ancak limon ve misket limonu da diş ağrısından kurtulma sağlayabilir. Her iki meyvede bulunan yüksek miktarda sitrik asit ve C vitamini, bakterileri yok etmek ve bağışıklık sistemini desteklemek için çalışır. Diş ağrısını gidermek için limon ve misket limonu kullanmak için limonları ve misket limonu dilimler halinde keserek hazırlayın, suyunu çıkarmak için kısmen ısırın ve sonra ağrılı bölgelere koyun.

Patates

Diş ağrısına ne iyi gelir dediğimiz zaman hiç akla gelmeyecek yöntem İster inanın ister inanmayın, çiğ bir patates aşırı nemi emebilir (çünkü diş ağrısı çeken birçok kişi fazladan tükürük ürettiklerini de fark edebilir) ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Patatesiniz varsa ve bu yöntemi keşfetmek istiyorsanız, orta büyüklükte bir parça dilimleyin ve ağrılı dişe karşı yanağınızın içinde tutun. Ayrıca biraz deniz tuzu ile biraz patatesi ezip macun gibi dişe sürmeyi deneyebilirsin.

Soğanlar

Soğan, diş ağrısını hafifletme sürecine yardımcı olabilecek başka bir kök sebzedir. Daha önce bahsedilen yöntemlerde olduğu gibi, küçük bir dilim taze soğanı birkaç dakika çiğneyin veya dilimi ağzınızda tutup ısırarak ağrıyı hafifleten meyve sularını serbest bırakın.

Salatalık

Ağrı ve iltihap için bir ev ilacı olarak salatalığı kullanmanın popüler olduğunu muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur, ama acıyan bir dişte kullanmaya ne dersiniz? Acı veren dişe soğuk salatalık veya taze salatalık dilimi tutulabilir.Ayrıca, yiyecek kullanan diğer yöntemlerde olduğu gibi, salatalığın bir kısmını ezip, bölgeye sürmeyi deneyin.

Zerdeçal

Bu baharatı baharat rafınızda veya kilerinizde bulabilirsiniz, ancak zerdeçal, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan antiseptik ve antibakteriyel özellikleri kullanır. Bu baharat ve suyu kullanarak bir macun yapıp dişe sürün. Ham zerdeçal da alınabilir.

Aküpresür

Akupunktura benzer, ancak iğneler olmadan, akupunktur, içmeyi, karıştırmayı, ezmeyi veya dişe herhangi bir şey uygulamayı içermeyen deneyebileceğiniz bir ev ilacıdır. Akupressure ile diş ağrısını hafifletmek için, elinizin arkasında baş ve işaret parmağı arasında (aynı zamanda işaret parmağı da denir) basınç noktasını bulun. Bu noktaya iki dakika masaj yapın veya endorfinleri serbest bırakmak için buz uygulamayı deneyin.

Diş Ağrısı Tedavisi Görülüyor!

Yine, yukarıdakilerin tümü, ev eşyaları ile elde edilebilecek geçici diş ağrısı giderme yöntemleridir ve ağrının nedenini teşhis etmek için diş muayenesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Bu nedenle dişçilikle ilgili acil bir durumunuz varsa, lütfen UZM. DR. Ömer PİRİNÇ’in Kliniğini araramak için beklemeyin.

Muz Diş Ağrısına İyi Gelir mi ?

 • Bir dilim limon kesip ısırarak suyunu boşaltın veya limon suyunu ağzınızın etrafında yavaşça karıştırın.
 • Salatalığı oda sıcaklığında tutun veya tuzla parçalayın ve ağrıyan yerin yanına koyun.
 • Çiğnenmiş muz veya Guava yapraklarını alanın üzerine koyun veya yaprakları suda kaynatın ve gargara yapmak için tuz ekleyin.
 • Defne meyvesi kabuğu, sirke ile karıştırılarak bir macun haline getirilebilir.

Son olarak,  her zaman acil bir durumda bizi aramalısınız.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]
, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button