Go to Top

Dental Anestezi nedir?

Dental Anestezi

Diş ameliyatından önce ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için Diş hekiminiz veya Diş sağlığı uzmanınız Diş anestezisi (Dental Anestezi) uygulayabilir. Dental Anestezi , belirli bir bölgedeki olumsuz hisleri bilinç kaybı olmaksızın (genel anestezi hariç) ortadan kaldıran güvenli bir ağrı kontrol mekanizmasıdır.

İlaçlar, hafif invaziv oral prosedürler (ağız yolu ile) sırasında uyuşma hissi verirve hatta tedaviden sonra birkaç saat sürer. Anestezi, hastaların rahatlamasına, güvende hissetmesine ve prosedürler tamamlanmadan önce ve sırasında ve tamamlandıktan sonra daha az ağrı yaşamasına olanak verir.

Dental Anestezi ve Sedasyon Diş Hekimliği

Sakinleştiriciler ve anestezi farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Anesteziden farklı olarak SedasyonDiş hekimliği , Diş tedavisi işleri sırasında gerginlik ve kaygıyı giderirken , anestezi ağrı ve rahatsızlığı ortadan kaldırır. Popüler bir Sedasyon (Psikolajik Rahatlatma)  seçeneği, enjekte edilebilir veya oral hap yoluyla uygulanabilen nitröz oksittir (gülme gazı).

Şiddetli anksiyetesi olan hastalar, özellikle iğne korkusu varsa, anestezi enjeksiyonu almadan önce tipik olarak bir yatıştırıcıya ihtiyaç duyar. Yoğun bir Diş hekimine gitme korkusu olan Diş fobisi olanlar, uygun bakımı almak için sıklıkla Sedasyon (Psikolajik Rahatlatma)Diş hekimlerini ziyaret ederler.

Dental Anestezinin 5 Faydası

EnDişe ya da Diş tedavisi korkusu olan hastalar, Diş hijyeni prosedürleri sırasında lokal anestezikleri reddetme olasılıkları daha yüksektir. Ancak Diş hekiminiz anestezinin faydalarını detaylı bir şekilde anlattıktan sonra işlem sırasında rahatlayabilir ve daha az ağrı hissedebilirsiniz. Anestezinin başlıca faydaları şunları içerir:

 1. Anestezi kullanmak, birden fazla randevuyu tek bir randevuda birleştirebilir.
 2. İşlem sırasında hasta çok az acı çekecek veya hiç hissedemeyecektir.
 3. Anestezi, prosedürler sırasında kaygı, ağrı, korku ve rahatsızlığı gidermek için Sedasyon (Psikolajik Rahatlatma)Diş hekimliği ile kombinasyon halinde kullanılabilir.
 4. Her tür Diş anestezisi (Dental Anestezi)tamamen güvenli ve etkilidir.
 5. Anestezi bir “uyku ilacı” değildir, yani işlem sırasında hasta bilinçli kalacaktır (genel anestezi hariç).

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

4 Olası Dental Anestezi Yan Etkileri

Diş anestezisi (Dental Anestezi) yaygın ve güvenli bir tedavidir. Bununla birlikte, uygulamadan önce, Diş hekimi komplikasyonlardan kaçınmak için tüm tıbbi geçmişinizden, alkol kullanım geçmişinizden ve herhangi bir alerjiden haberdar olmalıdır. Yan etkiler nadirdir ancak şunları içerebilir:

 1. Mide bulantısı
 2. Baş dönmesi
 3. Kusma
 4. Şişlik (ağızda veya enjeksiyon bölgesinde)

Anestezi Türleri

Diş hekimleri, prosedür türüne (invazif veya minör), hastanın tercihine ve tıbbi geçmişine göre her hasta için hangi anestezinin en iyi olduğunu belirler. Aşağıdakiler dahil olmak üzere üç ana Diş anestezi türü vardır:

Lokal anestezi

Lokal anestezi, membran stabilize edici bir ilaçtır. Aynı zamanda, hastaların minör invaziv Diş prosedürleri sırasında aldığı en yaygın anestezi türüdür. Yaygın olarak kullanılan Diş anestezikleri arasında lidokain, articaine, prilocaine, mepivacaine ve bupivacaine bulunur.

İlaç, tedavi edilen bölgeyi uyuşturan ve nosisepsiyon kaybına (ağrı reseptörü) neden olan ağza enjekte edilir. Başka bir deyişle, enjeksiyon bölgesi çevresinde ağrı iletimini ve oluşumunu engeller, bu da işlem tamamlandıktan sonra dört saate kadar ağrı ve rahatsızlığı nihai olarak ortadan kaldırır. Tüm prosedür boyunca hastalar uyanık ve bilinçli kalır.

Lokal anestezi genellikle aşağıdakiler gibi küçük restoratif (inceleme, teşhis ve tedavi)

 dental prosedürler sırasında kullanılır:

 • Boşluk dolguları
 • Diş çekimleri
 • Kök kanal tedavisi
 • Diş kronu yerleştirme
 • Ölçekleme ve kök planlaması

Genel anestezi

Lokal anestezi veya sedasyondan farklı olarak, genel anestezi bir Diş prosedürü sırasında geçici bir bilinç kaybına neden olur. Bu tür anestezi genellikle uykuya değil, tıbbi olarak tetiklenen koma olarak adlandırılır. Hasta tüm işlem boyunca tepkisiz kalacak ve herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. İlaç normalde solunur veya intravenöz olarak uygulanır (IV sedasyon).

Genel anestezi ile IV bilinçli Sedasyon (Psikolajik Rahatlatma)arasındaki fark, hastanın kendi kendine yanıt verme ve nefes alma yeteneğidir. Genel anestezi ayrıca tipik olarak, aşağıdakiler dahil, invaziv ağız ameliyatları geçiren bir hastane ortamında hastalara uygulanır:

 • Kemik greftleri
 • Düzeltici çene ameliyatı
 • Genel Diş çekimleri
 • Ağız kanseri ameliyatı
 • Uyku apnesi ameliyatı
 • Kozmetik Diş prosedürleri
 • Yarık dudak / damak ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara!