Go to Top

Çene Eklemi Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş eti iltihabı

Çene Eklemi Hastalıkları Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çene Eklemi Ağrısı Belirtileri

Çene Kemiği  Hastalıkları Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtiler arasında tıklama, gıcırdama, eklem çevresinde ağrı, halsizlik, eklem kilitlenmesi veya sınırlı hareketlilik ve ısırma ve ısırma hissindeki değişiklikler yer alabilir.

Eklem hareketi sırasında bir tıklama veya tıklama sesi, diskin yer değiştirdiğinin bir işaretidir ve eklemin sağdan sola hareket ettiğini gösterir. Bazen hastalar çene eklemi ile ilgili olmayan şikayetlerle gelir. Örneğin; sinüs tipi baş ağrıları, kulak ağrısı, baş dönmesi, boyun ve boyun ağrısı. Genellikle bu semptomların nedeni, kişinin uyku sırasında istemsizce dişlerini sıkması veya gıcırdatmasıdır.

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Çene Eklemi Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene Eklemi Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk amaç kas spazmlarını ve eklem ağrısını hafifletmektir. Bunun için ağrı kesiciler ve kas gevşetici maddeler (kas gevşetici) kullanılır. Eklem içine steroid enjekte edilerek çene ağrı ve iltihaplanma (iltihap) azaltılabilir. Evde yapılan tedaviler de etkilidir ve şunlardan oluşur:

* çene desteği

* yemek yemediğinizde çenenizi açık tutun

* Yumuşak yiyecekler yiyin

* Buz ve sıcak uygulayın

* çene sporları

* pozisyon sporları

Bunlara ek olarak, bazen stres yönetimi teknikleri (biofeedback, psikiyatrik tedavi, vb.) Kullanılabilir. Dişlerinizin ve çenenizin açık kalması için gece alt ve üst dişlerinize diş ateli takılarak çiğneme kasları yumuşatılır. Sonuç olarak ağrınız azalır.

Birçok farklı yöntem türü var. Gece atölyesi kas spazmlarını önler, dişleri sıkma ve gıcırdatma alışkanlığını durdurmaya yardımcı olarak eklem yüzeyini ve diski korur.

İleri cihaz, çenenizi öne doğru çekerek ısırık kaslarını gevşetir ve diskin doğru konuma dönmesine yardımcı olur. Bazı durumlarda bu cihazı 24 saat kullanmanız gerekebilir.

Çene Eklemi Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çene Eklemi Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çene eklemi tedavisi için kulak burun boğaz ya da ortopediye gitmek yanlıştır. Tedavi için çene cerrahi doktoruna başvuru yapmanız gerekmektedir. Ben çene cerrahi uzmanı DR Ömer PİRİNÇ. Randevu ve daha fazla bilgi almak için bize 0216 577 60 08 bu numaradan ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 7 Average: 5]
, , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to "Çene Eklemi Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?"

  • ufuk
    20 Kasım 2020 - 14:06 Reply

    harika bir makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button