Go to Top

Çene Eklemi Problemlerine Genel Bakış

Çene Çıkması

1) Çene Çıkması Nedir?

Çene Çıkması günümüzde herkesin başına gelebilecek bir durumdur ve sıkça karşılaşabiliriz. Çene Çıkığı, günlük hayatta birçok faaliyetimizi engeller. Çene çıkığı olan kişilerde yeme-içme, konuşma gibi aktivitelerin yapılması zor bir hal almaktadır.

Çene Çıkığı, çene kemiğimizin kafatasına bağlı olduğu yerden çıkmasıdır. Çene kemiğinin çıkması, çeneye vurulan darbeler veya buna benzer dış etkenlerden kaynaklıdır. Çene kemiği sinirler, diş ve çene kaslarıyla birlikte kafatasına bağlıdır. Bunlardan birinin kafatası ile bağlantısının kopması sonucu Çene Çıkığı durumu ortaya çıkar.

Çene kemiğinin yerinden çıkması durumunda profesyonel destek olmadan yerine takmaya çalışmamalıdırlar. Çene Çıkığı hafife alınacak bir durum değildir. Zamanında tedavisi yapılmayan vakalarda geri dönüşü olmayan bir yola girilebilir. Eğer çene çıkığınız var ise acil bir şekilde Çene Cerrahi Doktoruna görünün.

Çene Çıkığı Belirtileri Şu Şekildedir:

  • Çenede kanama ve morarma,
  • konuşurken zorlanma
  • yemek yeme ve su içme de acı,

4- Çenenin normal durması gereken pozisyondan farklı bir pozisyonda olması

5- Çene kayması

6- Çenenin öne doğru çıkması

7- Dişlerin kapanmaması

8- Boyunda ve ağızda yoğun ağrı 

9- Çenenizi her hareket ettirdiğinizde oluşan çene ağrısı

10- Ağzın kapanmasından dolayı ağızda oluşan salyanın artması

11- Ağzım çeneye doğru kayması

12- Kulağınızı her hareket ettirdiğinizde çene kemiğinde oluşan şiddetli çene ağrısı

13- Bilinç kaybı

14- Görmede sorun

15- Şiddetli kanama

16- Nefes alırken tıkanma

Yukarıdaki saydığımız belirtileri yaşıyorsanız acilen en yakın hastaneye başvurun. 

Çene Çıkması Nasıl Olur

Çene Çıkması Nasıl Olur

Çene çıkmasında en büyük rol oynayan faktör çeneye alınan sert bir darbedir. Bu genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülür. Ve ayrıca çenenin çok zorlanması trafik kazası dişlerinizle sert bir nesneleri kırmaya çalışırken veyahut bir kavga sırasında sene alınan  sert darbe sonrası çene  çıkması  meydana gelmektedir. Dişlerinizi  uyurken veyahut stresli bir zamanda  sıkmanız durumunda da  çene çıkmasına yol açabilir. Diş gıcırdatma gibi eylemlerde eklemlerde hasar ve diş aşınmasına sebep olur. Çene kemiğinin geniş bir hareket alanı yoktur. Bu nedenle kontrolsüz esnemek ağzı çok açmak ve  çiğneceğinizden daha büyük lokmalar  çiğnemeye çalışmak çene kemiğinizi aşırı derece zorlar. Bu da çenenizi yerinden çıkmasına neden olur.

Çene Çıkması Tedavisi

Çene Çıkması Tedavisi

Çene çıkmasında uygulanan tedavi  kişiden kişiye veyahut durumdan duruma göre değişebilir. 

1- Bir çene çıkıklığının tekrar yerine oturtmak  mümkündür. Hasta kişi acı çekmemesi için kişiye birtakım uyuşturucu veyahut çene kası gevşetici ilaçlar verilir. Bu ilaçlarla çene yerine getirilmeye çalışılır. Yerine getirilen çenenin tekrar çıkmaması için çene hiç hareket ettirilmemelidir. Aksi takdirde çene tekrar çıkacaktır. 

2- Eğer bu tedavilere rağmen yine tekrar yerinden çıkmaya devam ediyorsa eklem ve bağ doku ameliyatı gereklidir.

3- Çene kemiğini yerine oturtmak için kas gevşetici ilaçlar şarttır.

4- Çene kemiği yerine oturduktan sonra şişliği ve ağrıyı geçirmek için iltihap  önleyici ilaçlar kullanılır.

5- Çene kemiği yerine oturduktan sonra ilaçlar ve iğnelerden sonra bir bez ile çene etrafı sarılır. Böylelikle çenenin sabit kalması sağlanır. 

Çene Yerine Nasıl Oturtulur (Çene Çıkığı Oturtma)

Çene Yerine Nasıl Oturtulur

Çene Çıkığı Oturtma, için özel bir manevra gereklidir. Gazlı bez ile parmak sarıldıktan sonra hekim ağız içinde alt Arka dişler üzerine kendi baş parmaklarını yerleştirir. Alt çene etrafında diğer parmaklarını yerleştirir arka azı dişlere bastırılarak çene eklemi normal konumuna dönünceye kadar önce aşağıya doğru sonra arkaya yukarıya doğru iter ve dişler karşılıklı olarak kapanmaya başladıktan sonra işlem sona ermiş olur.

Çene Çıkması Nasıl Anlaşılır

Yani bu kırışıklıklar çenede veya dudaklarda görünmeden ağzınızı tam olarak kapatamazsanız, o zaman ağzınızın çıkıntılı olduğunu anlarsınız.

  • Sakızlı bir gülümseme: Gülümsediğinizde diş etleriniz yoğun bir şekilde ortaya çıkıyorsa, bu genellikle aynı zamanda Çene Çıkması Anlaşılır.
  • Dudaklarınız kalın görünüyor ve burun yüzünüzün geri kalanına göre düz görünüyor: Bu, düz bir burun ve kalın dudakların birleşiminden dolayı bu koşullar yerine getirilebileceğinden, ağzınızın çıkıntılı olduğu anlamına gelmez. çıkıntılı bir ağzı yok.

Çene Ağrısı Nasıl Geçer

1- Çene ameliyatı olan kişi hızlı iyileşmesi için yüzüne ve çenesine darbe almaktan kaçınmalı.

2- Yumuşak besinler tüketip sert besinlerden uzak durmalı.

3- Çeneye soğuk buz torbası ile  baskı uygulanmalı

4- Esnemekten uzak durmalı ve ameliyattan sonra  ağız çok geniş açılmamalı 

Çene Çıkması Egzersizleri

çene ağrısı egzersizleri çene egzersizleri çene kilitlenmesi egzersizleri çene kayması egzersizleri alt çene geriliği egzersizleri çene eklemi egzersizleri çene çıkması egzersizleri çene kası geliştirme egzersizleri çene kası egzersizleri çene kasılması egzersizleri çene güçlendirme egzersizleri çene ağrısına iyi gelen egzersizler çene eklemi ağrısı egzersizleri
çene ağrısı egzersizleri

Çene egzersizleri yapmak çene çıkığına iyi gelecektir. Ameliyattan sonra bu egzersizleri yaptıktan sonra çeneniz daha güçlü ve daha sağlıklı olacaktır.  Daha önce bu konu hakkında yani çene egzersizleri hakkında bir makale yayınladık o makaleye bu ne linkten  ulaşabilirsiniz. ÇENE ÇIKMASI EGZERSİZLERİ 

UZM DR. ÖMER PİRİNÇ İLETİŞİM

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Adres:
İçerenköy mah. Üsküdar İçerenköy yolu cad. No:3 çamlık apt. D:5 Ataşehir / İstanbul

Telefon: 0216 577 60 08

Whatsapp:  0552 341 5823

 E- Posta : drpirinc@gmail.com

DR. ÖMER PİRİNÇ DİŞ KLİNİĞİNE NASIL ULAŞIRIM

Üsküdar İçin:

– ilk olarak marmarayın gebze yönüne giden trenine binilir ve ayrılık çeşmesi durağında inilir.

– Ayrılık çeşmesi durağından M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosuna geçiş yapılır.

– Tavşantepe yönüne giden trene bindikten sonra Kozyatağı durağında inilir.

– 4 numaralı çıkıştan çıktıktan sonra 4 dk yürüme sonrasında diş kliniğimize ulaşmış olacaksınız.

Kadıköy İçin:

– Kadıköy M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosuna varılır ve  tavşantepe yönüne giden trene binilir.

– Kozyatağı durağında vardıktan sonra 4 numaralı yürüyen merdivenden çıktıktan sonra 4 dk yürüme sonrasında diş kliniğimize ulaşmış olacaksınız.

Çene cerrahi Tedavilerimiz hakkında bilgi almak, estetik diş hekimliği implant uygulamalarımızı öğrenmek, çene eklemi tedavisi konusunda aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulmak için yukarıdaki iletişim kanalları ile Uzm. Dr. Ömer PİRİNÇ ile iletişime geçebilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!