Go to Top

Çene Cerrahisi – Ortognatik Cerrahi Nedir

Ortognatik Cerrahisi Türleri ve Her Birinin Nedenleri

Çene Cerrahisi – Ortognatik Cerrahi, çeneyi yeniden ayarlayabilir veya yeniden hizalayabilir. Aynı zamanda ortognatik cerrahi olarak da adlandırılır. Çoğu zaman bir ortodontist ile birlikte çalışan ağız veya çene cerrahları tarafından yapılır.

Çene cerrahisi türlerine, bunların ne zaman yapıldığına ve daha fazlasını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

ÇENE

 

Çene Ameliyatı – Ortognatik Cerrahi neden yapılır?

 

çene cerahisi ameliyatı

Tek başına ortodonti ile çözülemeyen bir çene sorununuz varsa çene ameliyatı önerilebilir. Ortodonti, çenelerin ve dişlerin konumlandırılmasıyla ilgili özel bir diş hekimliği türüdür. dr pirinç

Ortodontistiniz ve ağız cerrahınız, durumunuza uygun bir tedavi planı geliştirmeye yardımcı olmak için birlikte çalışacaktır.

Çene Ameliyatı – Ortognatik Cerrahi yardımcı olabileceği bazı örnekler şunlardır:

 • ısırığınızı ayarlamak, ağzınız kapalıyken dişleriniz birbirine uygun kapanması
 • yüzünüzün simetrisini etkileyen bozan koşulları düzeltmek
 • temporomandibular eklem (TMJ) bozukluğu (çene eklem bozukluğu) nedeniyle ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak
 • yarık damak gibi yüzü ilgilendiren bir yaralanma veya doğuştan gelen durumu onarmak
 • dişlerinizin daha fazla aşınmasını ve yıpranmasını önlemek
 • ısırma, çiğneme veya yutma gibi aktiviteleri kolaylaştırmak
 • ağızdan solunum ve obstrüktif uyku apnesi gibi solunum problemlerini ele almak
 • Çene cerrahisi için en uygun zaman, tipik olarak onlu yaşların sonlarında veya 20’li yaşların başında çenenin büyümesinin durmasından sonradır.

Çene Ameliyatı – Ortognatik Cerrahi  Sonrası Ağrı Olursa Ne Yapılmalı

 

çene ağrısı

Maksiller osteotomi (Üst Çene cerrahisi

Maksiller osteotomi, üst çenenizde ( maksilla ) yapılan ameliyattır .

Maksiller osteotomi gerektirebilecek durumlar şunları içerir:

 • önemli ölçüde ileri çıkıntı yapan veya geri çekilen bir üst çene
 • açık bir ısırık (tam kapanmayan ağız), ağzınız kapalıyken arka dişlerinizin ( azı dişleri ) birbirine değmediği zamandır
 • bir Çapraz kapanış, ağzınız kapalıyken alt dişlerinizin bir kısmının üst dişlerinizin dışına oturmasıdır. (çapraz ağız)
 • yüzünüzün orta kısmındaki büyümenin azaldığı bir durum olan orta yüz hiperplazisi (tümör)

Mandibular osteotomi (Üst Çene Cerrahisi Ameliyatı)

Üst Çene Ameliyatı

Mandibular osteotomi, alt çenenizde ( mandibula ) gerçekleştirilen ameliyatı ifade eder . Çoğunlukla alt çeneniz önemli ölçüde çıkıntı yaptığında veya gerilediğinde yapılır .

Bimaksiller (Sağ ve sol üst çene kemiği ) osteotomi

Bimaksiller osteotomi, hem üst hem de alt çenenize yapılan cerahi ameliyattır. Bir durum her iki çeneyi de etkilediğinde yapılır.

Çene estetiği

Çene estetiği, çene  cerahi ameliyatıdır. Uzaklaşan bir çeneyi düzeltmeye yardımcı olabilir . Geriye çekilmiş bir alt çene için bazen mandibular osteotomi (Alt çene ameliyatı) hem estetik açısından, hem de tedavi amaçlı ameliyat olunabilir

 TMJ  (Çene eklem) ameliyatı

Diğer tedaviler TME (Çene eklemleri) semptomlarınızı (Hastalık belirtilerinizi) hafifletmede etkili değilse, doktorunuz TME (Çene eklem) ameliyatı önerebilir.

Birkaç tür TME Çene Ameliyatı – Ortognatik Cerrahi vardır : 

 • Artroentez. Artrosentez, TMJ’ye sıvı enjekte etmek için küçük iğnelerin kullanılmasını içeren minimal invaziv (Ameliyatsız) bir prosedürdür. Bu, eklemi yağlamaya ve kalan kalıntıları veya iltihaplanmanın (irin ve sarı sularını) temizlemeye yardımcı olabilir.
 • Artroskopi.  (cerrahide kullanılan görüntüleme sistemi ve cihazlar.) Artroskopi sırasında ekleme kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Cerrah daha sonra eklem üzerinde çalışmak için ince bir skop (artroskop) ve küçük aletler kullanır.
 • Açık eklem ameliyatı. Açık eklem cerrahisi (artrotomi) TME (Çene eklem) cerrahisinin en invazif türüdür. Bu işlem için kulağınızın önünden bir kesi yapılır. Doktorunuz daha sonra etkilenen TMJ (Çene eklem) bileşenlerini değiştirmek veya çıkarmak için çalışabilir.

  Doktorumuz Sizleri Arayabilir
  [contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

  Cerrahi öncesi ve sonrası ne bekleyebilirim?

 

Cerrahi öncesi ve sonrası ne bekleyebilirim?

Aşağıda, çene ameliyatı geçirdiğinizde neler bekleyebileceğinizi keşfedeceğiz.

Çene cerrahisi ameliyatı  öncesinde 

Çene ameliyatı öncesinde

   Birçok durumda, bir ortodontist dişlerinizi yerleştirmiştir parantez Ameliyattan önceki aylarda dişlerinizin üzerine veya aligners. Bu, prosedürünüze hazırlanırken dişlerinizi hizalamaya yardımcı olur.

Ameliyatınızdan önce muhtemelen birkaç randevunuz olacak. Bunlar ortodontistinizin ve cerrahınızın prosedürünüzü planlamasına yardımcı olur. Hazırlık, ağzınızdan ölçümler, kalıplar veya röntgen çekmeyi içerebilir .

Bazen bilgisayarda 3 boyutlu modelleme de kullanılır.

Ameliyat sırasında

Çene ameliyatı genel anestezi kullanılarak yapılır . Bu, prosedürünüz sırasında uyuyacağınız anlamına gelir.

Çoğu ameliyat 2 ila 5 saat sürer , ancak tam süre, uygulanan özel prosedüre bağlıdır.

Çene cerrahisi ameliyatı sırasında kesilerin çoğu ağzınızın içinden yapılsa da bazı durumlarda dışarıdan çok küçük kesiler yapılacaktır.

Genel olarak, yüzünüzde veya çenenizde yara izi olması olası değildir.

Kurtarma

 

Çoğu kişi ameliyattan sonra 1 ila 4 gün hastanede kalır .

Hastaneden ayrılabildiğiniz zaman, doktorunuz size yemek yeme ve ağız hijyeni talimatları verecektir. Kurtarma sırasında bu talimatları dikkatlice takip etmek önemlidir.

Ameliyatınızdan sonra yüzünüzde ve çenenizde şişlik, sertlik ve rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Bunlar zamanla Kaybolacaktır.

Bu arada, doktorunuz bu semptomları hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar yazacaktır.

Bazı durumlarda üst veya alt dudağınızda uyuşma yaşayabilirsiniz. Bu genellikle geçicidir ve haftalarca veya aylarca sürebilir. Daha nadir durumlarda kalıcı olabilir.

Tamamen İyileşme 6 ila 12 hafta arasında bir süre alabilir . Birkaç haftalık iyileşmeden sonra, ortodontistiniz dişlerinizi diş telleriyle hizalamaya devam edecektir.

Diş telleriniz çıkarıldığında, ortodontistiniz dişlerinizi hizalı tutmanıza yardımcı olacak bir tutucu  verecektir.

Çene ameliyatı riskleri

Çene ameliyatı olmak genellikle çok güvenlidir. Riski azdır 

Ancak her ameliyatta olduğu gibi bazı çene ameliyatı riskleri vardır. Cerrahınız işleminizden önce sizi bu riskler konusunda bilgilendirmelidir.

Çene cerrahisinin potansiyel riskleri şunları içerir:

 • anesteziye kötü tepki
 • aşırı kanama
 • cerrahi bölgede enfeksiyon
 • çene sinirlerinde yaralanma
 • çene kırığı
 • ek bir prosedür gerektirebilecek ameliyat sonrası ısırık veya hizalanma sorunları
 • yeni TMJ Çene eklem ağrısı 

Bazı ameliyatların diğerlerine göre daha yüksek bir riski olabilir.

Çene ameliyatının fiyatları, maliyeti nedir?

Çene ameliyatının maliyeti nedir?

Çene ameliyatının Fiyatları, maliyeti birkaç faktöre bağlı olarak Değişkenlik gösterir
. Bunlar aşağıdaki gibi şeyleri içerir:

 • cerrah
 • prosedür (Ameliyat şekli )
 • konumunuz

Ayrıca, çene cerrahisinin (Çene ameliyatının) toplam maliyetinin aşağıdakiler gibi birkaç ek masrafı

içerdiğini unutmayın:

 • cerrahın ücreti
 • tesis ücretleri
 • anestezi ücretleri
 • yapılan ek testler
 • reçete edilen herhangi bir ilaç

Çene ameliyatınızı planlamadan önce nelerin kapsandığını görmek için her zaman sigorta sağlayıcınıza danışın. Birçok sigorta şirketi, belgelenmiş, belirli bir sağlık durumunu veya sorunu tedavi edecekse çene ameliyatını karşılayacaktır.

Paket servisi      

 

Paket servisi

Mevcut birçok çene ameliyatı türü vardır. Ortodontistiniz ve cerrahınız, özel durumunuza hitap eden bir prosedür planlamak için birlikte çalışacaktır.

  Çene cerrahisi tipik olarak çenenizin hizalamasını yeniden düzenlemeye veya düzeltmeye yardımcı olmak için yapılır. Üst çenenizi, alt çenenizi veya her ikisini birden içerebilir.

Çene cerrahisi genellikle güvenli olmakla birlikte, bununla ilgili bazı riskler vardır. Cerrahınız, ameliyattan önce sizi bunlardan haberdar etmelidir.

Çene cerrahisinin maliyeti, spesifik cerrah ve ameliyat türü gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Prosedürünüzü planlamadan önce her zaman sigortanızın neleri kapsadığını onayladığınızdan emin olun.

Çene hakkında sorun yaşayan insanlar için Cerrahi müdahale istenebilir. Müracaat edeceğimiz Doktor ortognatik Cerrahi diye  bilinen Çene Cerrahı Doktorlardır. Peki bu Çene Cerrahı Doktorları neye bakar ? ortagnatik ve Çene Cerrahisi hangi durumlarda uygulanması gerekiyor. Bu ve bunun gibi bir dizi suallere vereceğiz.

Doktorumuz Sizleri Arayabilir
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]


Kullanıcılar bunları da sordu.

Çene ameliyatını devlet karşılıyor mu?

Çene ameliyatının önerilebilmesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin, Çene ameliyatı, anormal Çene büyümesi nedeniyle yanlış hizalanmış bir Çene dengesini (ısırık) ayarlayabilir veya bir yaralanmayı onarabilir. Bu tip hasta profilleri Çene ameliyatı yapmaları gerekebilir.

Çene bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?

   Diş düzensizlikleri, çapraşıklıklar dişlerin iyi temizlenememesine sebep olur. Bunun sonucunda da dişeti problemleri ve çürüklerin oluşmasi kaçınılmazdır. Çarpışık dişler, diş dişdüzensizlikleri , dişlerimizi iyi temizleyememize sebep olur ve bunun sonucunda birçok diş eti  problemleri ve dişlerimizde çürük oluşumu ortaya çıkar.       Bir de üst ve alt Çene kapanış durumunda, anahtar kilit ilişkisi gerektiren bu kapanış bozukluğu, Çene eklem problemleride doğurur .Çene eklemi problemi sonucunda çiğneme zorluğu kronik ve AKUT tramva çıkartacak ve Daha ilerisi diş kayıplarımızın olmasına sebebiyet verecektir . Dişlerimizdeki  çarpışık Vaziyet ve aralıklı durum sesimizinde doğru çıkmasına engel olup konuşma problemleri de doğurur.  Dişlerimizdeki Çapraşıklık   estetiği bozduğu için  hususan çocukluk ve ergenlik dönemindeki insanlara büyük sıkıntılar doğrudur .

Çene protezi nasıl yapılır ?

 Çene protezi ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat sürer. Genelde ağız içinden yapılan kesiyle protez yerleştirilir. Kendiliğinden emilen dikişler 7-10 gün içinde kendiliğinden düşer. Çenede hafif şişlik ve ödem olabilir ancak bu durum geçicidir.  Çene ucu protezi ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat süreci bir saat gibidir. çoğunlukla ağız içinden yapılan bir kesi ile Çene ucu protezi ağıza yerleştirilir. Kendi kendine emilen Dikişlerimiz Yaklaşık 10 gün içerisinde düşer Çenede hafif bir ödem ve şişlik olabilir.

Hangi durumlarda Çene ameliyatı?

  Tek başına ortodonti ile çözülemeyen bir Çene sorununuz varsa Çene ameliyatı önerilebilir.     Alt Çenenizde ( mandibula ) gerçekleştirilen ameliyatı ifade eder . Çoğunlukla alt Çeneniz önemli ölçüde çıkıntı yaptığında veya gerilediğinde yapılır .     Bimaksiller (Sağ ve sol üst Çene kemiği ) osteotomi, hem üst hem de alt Çenenize yapılan ameliyattır. Bir durum her iki Çeneyi de etkilediğinde yapılır.   önemli ölçüde ileri çıkıntı yapan veya geri çekilen bir üst Çene     Üst Çene ameliyatları ise, açık bir ısırık (tam kapanmayan ağız), ağzınız kapalıyken arka dişlerinizin ( azı dişleri ) birbirine değmediği zamandır bir Çapraz kapanış, ağzınız kapalıyken alt dişlerinizin bir kısmının üst dişlerinizin dışına oturmasıdır. (çapraz ağız) Bu gibi hallerde bu ameliyatlar yapılmalı.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ne iş yapar?

Çene ve ağız ve diş Cerrahisi Ağzımızın içindeki yumuşak dokuların yani tükürük bezleri, dudağımız, yanak ve dil gibi vede Dişlerimizin, Çenemizin ve Çene ekleminin her türden rahatsızlıklarının, hastalıklarının teşhis ve tedavi ve Cerrahi süreç işlemlerini gerçekleştirir .

Alt Çene ameliyatı nasıl yapılır?

Mandibular osteotominiz  (Alt Çene ) olduğunda Cerrahınız: Alt Çenenin kemiğini keserek Cerrahın onu yeni bir pozisyona dikkatlice hareket ettirmesini sağlanır. Alt Çene kemiğini ileri veya geri yeni bir pozisyona hareket ettirilir. Ayarlanan Çene kemiğini yeni konumunda tutmak için plakalar veya vidalar yerleştirilir. diş etlerindeki kesileri dikişlerle kapatılır.

Çene kemiği için hangi Doktora gidilir?

Çene ve bölgesinde dokuların ,eklemlerin yer alması sebebiyle Çene ağrımız için protez konusunda uzmanlık sahibi olan diş Doktorları tercih edilmeli, tedavi süreci diş hekimleri tarafından yapılır. 

Ortodonti sigorta karşılıyor mu?

Ortodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen ortodonti tedavileri için hastalar ödedikleri ücretin belirli bir kısmını daha sonra SGK’dan alabiliyorlar. Tedavi sonunda hastayı sevk eden kuruma tekrar gidilip, tedavi yapıldığını gösterir belge ve fatura ile onaylatılmalıdır.  Ortodonti hastalıklarının tedavi Masraflarının bir kısmını  SGK’dan tahsil edilebiliyor Ortodonti uzmanı  tarafından Yapılan Tedavinin  ücretinin  bir kısmı yapılan tedavi sonrası sigortadan tahsil edilebilir.  Hasta tedavi sonunda Tedavinin yapıldığını bildirilen fatura ve belgeleri onaylatmalı

Çene cerrahisi ameliyatı sonrası şişlik nasıl geçer?

 
Çoğu kişi ameliyattan sonra 1 ila 4 gün hastanede kalır . Hastaneden ayrılabildiğiniz zaman, Doktorunuz size yemek yeme ve ağız hijyeni talimatları verecektir. Kurtarma sırasında bu talimatları dikkatlice takip etmek önemlidir. Ameliyatınızdan sonra yüzünüzde ve Çenenizde şişlik, sertlik ve rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Bunlar zamanla Kaybolacaktır. Bu arada, Doktorunuz bu semptomları hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar yazacaktır. Bazı durumlarda üst veya alt dudağınızda uyuşma yaşayabilirsiniz. Bu genellikle geçicidir ve haftalarca veya aylarca sürebilir. Daha nadir durumlarda kalıcı olabilir. Tamamen İyileşme 6 ila 12 hafta arasında bir süre alabilir . Birkaç haftalık iyileşmeden sonra, ortodontistiniz dişlerinizi diş telleriyle hizalamaya devam edecektir. Diş telleriniz çıkarıldığında, ortodontistiniz dişlerinizi hizalı tutmanıza yardımcı olacak bir tutucu  verecektir.

 

 Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 5]
, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button