Go to Top

Çene Ağrısı Nedir ,Ağrı Tedavisi

cenek eklem ağrıları

Çene Ağrısı Neden Olur

çene ağrısı

Çene ağrısı, yeme ve   konuşma yeteneğinizi etkileyen zayıflatıcı bir durum olabilir. Sinüslerinizden kulaklarınıza, dişlerinize veya Çenenizin kendisine kadar pek çok şey Çene ağrısına neden olabilir.

Bu, Çene ağrınızın Çene sorunundan mı ? yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını söylemenin zor olabileceği anlamına gelir.

Çene ağrısına neden olur?

Çene ağrısının çoğu, çene eklem rahatsızlığı, bir anormallik veya yaralanmadan kaynaklanır, ancak başka olası nedenler de vardır. İşte Çene ağrısının sebeplerinden bazıları:

 1. Temporomandibular eklem ve kas bozukluğu (TMD)

TMD’ler (Temporomandibular eklem ve kas bozukluğu), Dünya üzerinde yaklaşık milyonlarca kişiyi etkileyen Çene ağrısının nedenlerinden en yaygın nedenidir . TMD bazen (TMJ) olarak da bilinir .

Temporomandibular (Çene Eklemi) eklemler, Çenenizin her iki yanındaki menteşe eklemleridir.

Birkaç şey TMD Çene ağrısına neden olabilir. Aynı anda birkaç nedenden dolayı TMD yaşamak da mümkündür. TMD’nin (Çene Eklemi  eklem ve kas bozukluğu) nedenleri şunları içerir:

çene ağrısı
 • Çene hareketini kontrol eden kaslardan ağrı
 • Çene ekleminde yaralanma, çene eklem rahatsızlığı
 • Çene ekleminin aşırı uyarılması
 • Genellikle Çenenin hareketlerini hafifletmeye yardımcı olan yer değiştirmiş bir disk
 • Çene eklemini yastıklayan koruyucu diskin artriti (iltihabı)

Çene ekleminin veya Çene hareketinizi kontrol eden kasların hasar görmesi, aşağıdakiler dahil çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Geceleri dişlerini gıcırdatmak
 • Stres ve kaygı nedeniyle Çenenizi istemeden sıkmak
 • Spor yaparken yüze çarpma gibi Çene eklemine travma

Çene ağrısının nedenleri arasında daha az yaygın nedenleri de vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Küme baş ağrıları

Küme baş ağrıları , tipik olarak gözlerden birinin arkasında veya çevresinde ağrıya neden olur, ancak ağrı Çeneyede yayılabilir. Küme baş ağrıları, en ağrılı baş ağrısı türlerinden biridir.

 1. Sinüs sorunları

Sinüsler , Çene eklemine yakın bulunan hava dolu boşluklar vardır. Sinüsler, virüs veya bakteri gibi bir mikropla enfekte olursa, sonuç Çene eklemine baskı uygulayarak ağrıya neden olan aşırı mukus olabilir.

 1. Diş ağrısı diş apsesi

Bazen diş apsesi  olarak bilinen şiddetli diş enfeksiyonları , Çeneye yayılan ağrıya neden olabilir.

 1. Trigeminal nevralji

Trigeminal nevralji (yüz dokunma sinir sıkışıklığı ),en yaygın olarak, üst ve alt Çeneler de dahil olmak üzere yüzün büyük bir kısmına his sağlayan trigeminal sinir üzerindeki sinir sıkışmasının neden olduğu bir durumdur.

 1. Kalp krizi kadınlar
çene ağrısı

Bir Kalp krizi  kollar, sırt ve çene gibi, göğüs yanında vücudun çok noktalarında ağrılara neden olabilir . Özellikle kadınlar  kalp krizi sırasında yüzlerinin sol tarafında Çene ağrısı yaşayabilir. Derhal 112’yi arayın ve aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız hastaneye götürülmeyi isteyin:

 • Göğüs Rahatsızlığı
  • Nefes Darlığı
  •        Terlemek
  •        Mide Bulantısı
  •        Baygın Hissetmek

Çene ağrısı tedavisi

Çene ağrısında Anında rahatlama için

Nemli ısı veya buz paketleri uygulayın: Buzu plastik bir torbaya koyun, ince bir beze sarın ve 10 dakika boyunca yüzünüze uygulayın. Ardından tekrar uygulamadan önce 10 dakika çıkarın. 

Diğer bir seçenek de bir bezin üzerine ılık su akıtmak ve ardından Çene bölgenize uygulamaktır. Nemli ısı, aşırı aktif ağrılı Çene kaslarını gevşetebilir ve ağrıyı hafifletebilir. Isıyı muhafaza etmek için el bezini birkaç kez yeniden ıslatmanız gerekebilir.

Ayrıca eczaneden veya hazır olarak ısı veya buz paketleri satın alabilirsiniz . Ancak, her zaman bezle sıcak su torbasını örtülmelidir, aksi takdirde cildinizi yakabilirler. Çok sıcak veya çok soğuk geliyorsa, çıkarın.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler : ibufrofen  ve Asetaminofen  gibi ilaçlar rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Etkilenen yeri  ekleme masaj yapın: İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak, kulağınızın hemen önündeki Çene eklemlerinizin birleştiği bölge gibi Çenenizin ağrılı bölgelerine basın.

 5-10 tur boyunca dairesel hareketlerle ovalayın, ardından ağzınızı açın ve egzersizi tekrarlayın. Boynunuzun yan tarafındaki kaslara (boyun kaslarının) masaj yapmak da gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir.

çene ağrısı

Uzun vadede Çene ağrısını azaltmak için yaşam tarzı stratejileri

Stresi azaltma: Çene kenetlenmesini azaltmak için stres giderici teknikleri deneyin. Bunlar şunları içerebilir

  • yoga
  • günlük tutmak
  • meditasyon
  namaz kılmak
 • Bu aktiviteler, stresten kaynaklanıyorsa Çene ağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Çiğneme gerektiren gıdalardan kaçının: Çiğneme gerektiren, sert veya gevrek yiyecekler Çene ekleminizi çok fazla zorlayabilir ve daha sonra ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir:

 • elmalar
 • kurutulmuş et
 • sakız
 • buz kafeinle

Kafeinden kaçının: Sabah kahveniz ve çayınız, kafeinle  artabilen kas gerginliğinize katkıda bulunabilir . Çok miktarda kafeinli kahve ve çaydan kaçınmak, zamanla Çene ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak başlangıçta kafein yoksunluğundan kaynaklanan kas gerginliğini diyetinizden çıkarırken hissedebilirsiniz.

Tıbbi tedavi

Çoğu doktor önce Çene ağrınız için invaziv (cerrahi müdahele) gerektirmeyen  tedavi yöntemleri önerecektir. Bu yöntemleri denedikten sonra hala Çene ağrınız varsa diş hekiminizle görüşmelisiniz.

 Ağrınızı hafifletmek için daha fazla müdahaleye (cerrahi müdahele) ihtiyacınız olabilir.

çene ağrısı

çene ağrısı

Dişlik: Bir dişlik ağzınıza için özel hazırlanmış oluyor üst veya alt dişlerine takılan plastik bir diş koruyucudur. Eczaneden bir tane satın alabilirsiniz veya diş hekiminiz size daha iyi uyan ve daha uzun süre dayanan bir tane yapabilir. Yatmadan önce bir tane takmak, bilinçsizce dişlerinizi gıcırdatmanıza engel olabilir.

Kas gevşeticiler: Ağrınız ağız koruyucusuna yanıt vermiyorsa, diş hekiminiz çene kemiğinde, gerginliğini gidermek için kas gevşetici ilaçlar reçete edebilir. Ancak bunlar her zaman TMD’li (Temporomandibular eklem ve kas bozukluğu) kişilere yardımcı olmaz.

Botoks enjeksiyonları: Daha az invaziv (cerahi yöntem) tedavi yöntemleri arasında Botoks kozmetik enjeksiyonları yer alır. Çene kaslarına (boyun kaslarının) enjekte edildiğinde, Botoks’ta bulunan botulinum toksini, Çene kaslarınızın sıkışmasını önleyerek muhtemelen TMD’ye (çene eklemi hastalıklarında) bağlı çene kemiğinde ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu enjeksiyonlar bir seferde aylarca sürer , fakat daha sonra yeniden enjeksiyon gerektirebilir.

Çene ameliyatı: Nadirattan olarak, doktor TMD (çene eklem ve kas bozukluğu) ağrılarını, düzeltmek için Çene ameliyatı önerecektir. Bu tedavi çoğunlukla Çene eklemindeki yapısal sorunlardan kaynaklanan şiddetli ağrı ve ağrı çeken kişilere yöneliktir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 6 Average: 5]
, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button