Go to Top

Çene Ağrısı Egzersizleri – 9 Adet Egzersiz Çene Sağlığı İçin

Çene ağrısı eklemi egzersizleri nasıl ağrıyı hafifletir?

" style="border:none" frameborder="0">

Çene ağısı egzersizleri , Temporomandibuler (çene Kemiği) eklemlerimiz hakkında  fazla bir bilgi sahibi olamaya bilirsiniz, ancak sık sık kullanırsınız. Eklemler çene kemiğinizi kafatasınıza bağlar. TMJ’niz Temporomandibuler (çene eklemi) Daimi çalışmaktadır.

 Eklemler çene kemiğinizi kafatasınıza bağlar. TMJ’niz (çene eklemi)  her konuştuğunuzda, çiğnediğinizde ve yuttuğunuzda aktif hale gelir.

temporomandibular (çene)(çene Kemiği)  eklem bozuklukları, temporomandibular (çene)eklemlerinizde ve çene kaslarınızda bir şeyler ters gittiğinde ortaya çıkar. Bu genellikle çene yaralanması, artrit (Eklem rahatsızlığı) gibi iltihaplanma veya aşırı kullanım nedeniyle olur.

TME bozuklukları, aşağıdakiler semptomlara neden olabilir:

 • Çiğnerken ağrı
 • Kulak, yüz, çene ve boyunda ağrı
 • Ağzınızı açtığınızda veya kapattığınızda çeneye tıklama, sürtünme veya fırlama
 • Yanak ekleminin kilitlenmesi
 • baş ağrısı

Çene Ağrısı Egzersizleri

Çene ağrısı egzersizleri ağrıyı hafifletir.

 • çene kaslarını güçlendirmek
 • çeneni düzeltmek
 • Çeneyi gevşetmek
 • Çene hareketliliğini artırın
 • Çene tıklamasını azaltmak  (çeneden gelen sesleri)
 • çene iyileşmesini teşvik etmek

 yapılan araştırmalara göre, alt çene egzersizlerinin yapılması, TME yer değiştirmesi olan kişilerde ağız koruyucu kullanmaktan daha fazla Ağzımızı rahatlatacak

Aşağıda bildireceğim iz 9 adet çene egzersiz hareketi Çene eklem ağrılarını hafifletmek ve eklemlerinizin hareketini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bazı egzersizler için sıklık önerileri vardır.

1. Rahatlatıcı çene egzersizi

çene ağrısı egzersizleri

çene ağrısı egzersizleri

Dilinizi nazikçe ağzınızın üstüne üst ön dişlerinizin arkasına koyun. Çene kaslarınızı gevşetirken dişlerinizin  ortaya çıkmasına izin verin.

2. Japon balığı egzersizleri (kısmi açılma)

çene ağrısı egzersizleri

çene ağrısı egzersizleri

Dilinizi ağzınızın çatısına ve bir parmağınızı kulağınızın önüne temporomandibular (çene) Kemiğinizin olduğu yere yerleştirin. Orta veya işaret parmağınızı çenenize yerleştirin. Alt çenenizi ikiye ayırın, sonra kapatın. Biraz direnç olmalı Zorlamalısınız. ama acı yok. Bu egzersizin bir varyasyonu, alt çenenizi yarıya kadar düşürüp tekrar kapatırken her çene Kemiğine bir parmağınızı yerleştirmektir. Bu alıştırmayı Seferde altı kez yapın. Günde altı kez bir set yapmalısınız.

3. Japon balığı uygulaması (tam açılma)

çene egzersizleri

çene ağrısı egzersizleri

Dilinizi ağzınızın çatısında tutarak, bir parmağınızı temporomandibular (çene)Kemiğinize ve diğer parmağınızı çenenize yerleştirin. Alt çenenizi tamamen geriye doğru bırakın. Bu egzersizin bir varyasyonu için, alt çenenizi ve sırtınızı tamamen düşürürken her TME’ye bir parmağınızı yerleştirin. Bir Seti tamamlamak için bu alıştırmayı altı kez yapın. Bir seti günde altı kez tamamlamalısınız.

4. Çene Kıvrımı

çene kilitlenmesi egzersizleri

çene kilitlenmesi egzersizleri

Omuzlarınız ve göğsünüz yukarıda olacak şekilde çenenizi geriye doğru çekin ve bir “çift çene” oluşturmak için düz bir şekilde geriye doğru çekin. Üç saniye basılı tutun ve Günde 10 kez tekrarlayın.

5. Ağzı açmaya karşı direnç

çene kası geliştirme egzersizleri

çene kası geliştirme egzersizleri

Baş parmağınızı çenenizin altına koyun. Ağzınızı yavaşça açın ve direnmek için nazikçe çenenize bastırın. Üç ila altı saniye tutun, ardından ağzınızı yavaşça kapatın.

6. Ağzı kapatmaya karşı direnç

 alt çene geriliği egzersizleri

alt çene geriliği egzersizleri

Çenenizi işaret parmağınız ve baş parmağınızla tek elinizle sıkın. Çenenize hafifçe bastırırken ağzınızı kapatın. Bu, çiğnemenize yardımcı olacak kaslarınızı güçlendirmeye cene-kemigi olacaktır.

7. Dil

çene kası egzersizleri

çene kası egzersizleri

Diliniz ağzınızın çatısına değerken ağzınızı yavaşça açın ve kapatın.

8. Bir yandan diğer yana çene hareketi

çene kasılması egzersizleri

çene kasılması egzersizleri

 

Ön dişlerinizin arasına 1/2 inçlik bir nesne yerleştirin ve çenenizi bir yandan diğer yana yavaşça hareket ettirin. Egzersiz kolaylaştığında, üst üste istifleyerek dişleriniz arasındaki nesnenin kalınlığını artırın. Ilk başta kalınlığı ince olmalı, giderek  kalınlaşma .

9. Çenenin ileri hareketi

çene eklemi ağrısı egzersizleri

çene eklemi ağrısı egzersizleri

Ön dişlerinizin arasına 1/2 inçlik bir nesne yerleştirin. Alt çenenizi öne doğru hareket ettirin, böylece dişleriniz üst dişlerinizin önünde olsun. daha kolay hale geldikçe, dişleriniz arasındaki kalınlığını artırın.

Ağrınız tek taraflı olsa bile her iki egzersizi de yapın. 

Egzersiz: Ağzınızı tekrar geniş açın (her gün)

Ağzını en son ne zaman gerçekten geniş açtın? Hala bütün bir elmayı kocamanca mı ısırıyorsunuz yoksa onu her zaman “ısırık büyüklüğünde” parçalara mı ayırıyorsunuz?

Bu egzersiz için en iyisi bir sandalyeye veya kanepede oturmaktır. Şimdi ağzınızı açın ve bir elinizi, parmağınızı, çenenizin etrafına yerleştirip çenenizi aşağı doğru çekerek açıklığı açın, destekleyin. Diğer elinizi saç çizginize alnınıza yerleştirin ve alnınızı düzeltmek istiyormuş gibi geri çekin. Ancak gövdenizi düz tutun. Ağzınızı olabildiğince açın ve iki dakikaya kadar açık tutun. 

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir