Go to Top

Çene Ağrısı – Çene Ağrılarından Dr Ömer Pirinç Sayesinde Cerrahi Müdahele Olmadan Kurtulun – Çene Egzersizleri

     Ağzını açıp acı ve ağrı  mı hissediyorsun? Çene ekleminiz tıkalı ve elmanın ısırması artık ağrısız mı veriyor? Çiğnemek artık eğlenceli değil ve ağrı bazen donuk ve bazen keskin mi? Konuşmak ve her şeyden önce esnemek başka şikayetleri tetikliyor mu?

O zaman hiç şüphe yok: Çene ağrınız var!

Çene ağrınız var

Çene ağrınız var

Şakaklarınızda, başınızda, omuzunuzda ve boyun bölgesinde de ağrınız varsa – hatta geceleri ısırık paleti takıyorsanız – o zaman ağrıyı ısırmayı bırakmanızın tam zamanıdır. Bunun yerine, bizimle (Dr. Pirinç) gerçek amacın temeline inin.

 

 1. Belirtiler: Çene Ağrısı – Farklı ağrı koşulları

1.1 Ağrı nasıl tetiklenir?

Çene bölgesindeki ağrı farklı şekillerde hissedilebileceği gibi çenenizin farklı bölgelerinde de hissedilebilir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, çenemiz, çiğneme kaslarımız ve temporomandibular (çene eklemimiz) eklemimiz günde yemekte birkaç kez aktiftir. En sevdiğimiz oyunlardan biri olan yemek yemek, ancak işleyen bir çene (ağrısız çene) veya çiğneme aparatıyla mümkündür. Bu en iyi şekilde acısız yapılır. Bununla birlikte, bu gereksinim artık karşılanmazsa, zevk hızla (yemek, içmek) eziyete dönüşebilir. Çenemiz sadece yemek yerken ve çiğnerken değil, aynı zamanda konuşurken ve esnerken de sürekli hareket halindedir.

Çiğneme sistemimizdeki kasların vücudumuzdaki en stresli kaslardan bazıları olduğunu biliyor muydunuz?

  Günlük çiğneme ve konuşma stresine ek olarak, çenemizin dayanması gereken başka stresler de vardır. İç gerilimi ve stresi çoğu kez bilinçsizce işleriz. Çoğu insan uyku sırasında dişlerini sıkar ve gıcırdatır. Çenemize vücudumuzdan gelen basklar, kuvvetler etki eder. Bu, zamanla tüm vücudu etkileyebilir.

1.2 Çene Ağrısı Semptomlar (belirtileri)

Çene Ağrısı Semptomlar (belirtileri)

Çene Ağrısı Semptomlar (belirtileri)

Ağrı durumlarının çeşitliliği nedeniyle, hastanın semptomları  (hastalık belirtileri) doğru bir şekilde sınıflandırması kolay değildir. Doktorlar da çoğu zaman sorun yaşarlar ve tedavilerine nereden başlayacaklarını bilemezler. Ne yazık ki, genellikle genel ağrı semptomlara bakmadan bireysel ağrılı durumların semptomlarını (hastalık belirtileri) tedavi ederler. İlaçlar ve ağrı kesiciler reçete edilir. İbuprofen gibi ağrı kesiciler hızlı bir şekilde yardımcı olabilir, ancak uzun vadeli bir çözüm değildir. Yalnızca,ağrıdan etkilenen kişinin yaşadığı tüm acıyı hesaba katan farklı bir teşhis bütünsel iyileşmeye yol açabilir.

Birçok hasta önce çene problemleri ile bir diş hekimine veya ortodontiste gider. Aşağıdaki belirtiler genellikle ön plandadır:

 •       Ağrı (özellikle alt çeneyi hareket ettirirken) ve çene eklemleri ve / veya çene kasları veya tendonları (sinirler) bölgesinde hassasiyet
 •       Alt çenenin hareketliliğinin kısıtlanması (genellikle ağrılı bir CMD’nin (Çene Eklemi Rahatsızlıkları) doğrudan bir sonucu olarak )
 •       Alt çeneyi hareket ettirirken temporomandibular (Çene Eklemi) eklem sesleri (çatlama, sürtünme)
 •       Ağzı açarken ağrı (esneme, konuşma, gülme, ısırma, çiğneme)
 •       Çene, yüz, şakaklar ve kulaklarda miyofasiyal (bölgesel ağrı) ağrı
 •       Aniden yanağa ve alt çeneye yayılan sinir ağrısı
 •       kronik, donuk yüz ağrısı
 •       çenenin kalıcı olarak yer değiştirmesi (maloklüzyon)

Burada listelenen çene ağrısı türleri arasından bir veya birçok ağrı durumunu ağrılı deneyimlerden bildiğinizden emin olabilirsiniz. Belki de zaten belirli bir teşhis almışsınızdır ve dişlerin gıcırdatılmasına ve sıkılmasına karşı Diş Gıcırdatma Engelleyici taktınız? Yine de, alt veya üst çenenin yanı sıra temporomandibular (çene eklemi) eklemde hala ağrı ile mücadele ediyor musunuz? Bu ağrılar aşağıdaki ağrıları tetikleyebilir :

 •       Sırt ağrısı ,
 •       Boyun ağrısı ,
 •       Omuz gerginliği ,
 •       Başüstü etrafında baş ağrısı ,
 •       Migren veya
 •       ağrıya genel hassasiyet, bütün vücud ağrılanması?

O halde size şunu söyleyeyim: Acınızdan kurtulmanıza yardımcı olabiliriz ve yakında can sıkıcı diş gıcırdatma engelleyici sizi kurtulabilirsiniz.

İlk önce çene ile başlayalım: Çene sorunlarınızın nasıl ortaya çıktığını anlamak için çenenizin nasıl yapılandırıldığını ve çiğneme kaslarınızın nasıl çalıştığını bilmelisiniz.

1.3 Çene anatomisi – çiğneme kaslarınızı

Çene anatomisi - çiğneme kaslarınızı

Çene anatomisi – çiğneme kaslarınızı

Çenemiz temelde iki kısımdan oluşmaktadır. Üst çene, yüz kafatası sert bir kemik parçası olup hareketsizdir. Öte yandan alt çeneyi her yöne hareket ettirebiliriz. çünkü çene eklemine gevşek bir şekilde yapışır. Temporomandibular (çene eklemlerimiz) eklem ve üst ve alt çenenin çiğneme kasları birlikte fonksiyonel bir birim oluşturur. Çiğneme kasları, çiğnemede kilit rol oynayan dört kastan oluşur. Ağzı kapatan çiğneme kasları ile ağzın açılmasına neden olan kaslar arasında bir ayrım yapılır. İkisi birlikte çiğneme sürecini harekete geçirir.

Çene kapatıcılar arasında masseter kası (çene kası) ve temporalis kası (şakak kası) bulunur. Temporalis (çene) kası ayrıca alt çeneyi geri çekme fonksiyonuna da sahiptir. Medial pterygoid kası ve lateral pterygoid kas, (sağ ve sol çene kasları) çenenin açılmasında rol oynar. Çeneyi ilerletmekten ve sola ve sağa taşma hareketlerinden esas olarak sorumludurlar.

Dişlerinizi çiğnerken veya sıkarken olduğu gibi çene bölgesine çok büyük baskı etki ederse, bu tüm yüz kaslarında aşırı gerilime neden olabilir.

Yanlış çene  baskısı sadece doğrudan çene sorunlarına neden olmaz, aynı zamanda belirli durumlarda yüz ağrısına da neden olabilir. Çoğunlukla çene kaslarındaki uygunsuz baskı nedeniyle ciddi şekilde tahriş olan bir sinir etkilenir. Daha önce de belirtildiği gibi, çene bölgesinin bu tür ağrılı baskıları vücudun diğer bölgelerinde daha fazla soruna yol açabilir.

 1. Çene ağrınızın neden

   

  Çene ağrınızın nedeni

  Çene ağrınızın nedeni

Vücudumuzdaki diğer kaslar gibi, çiğneme kasları da fasya denilen bağ dokusu ile kaplıdır. Yanakların ve çenenin derisini veya deri altı dokusunu oluştururlar ve çenenizin masseter ve temporal kaslarına ek olarak, öncelikle ağrınızdan sorumludur.

Çene sorunlarının ancak ortodontik müdahaleler ve hizalayıcılar gibi yardımcı maddelerle önlenebileceğine dair yaygın kanının aksine, çene ağrınızın gerçek nedenini biliyorsanız, muhtemelen kendinize en iyi şekilde yardımcı olabileceğinize inanıyoruz!

2.1 Kas-fasiyal (yüz sinir sistemi) gerginlik

Çene ağrınız varsa, nedeni bizim için açıktır. Yüzün her iki yarısı boyunca uzanan ve şakaklara kadar uzanan çiğneme kasları, çenemizin kısıtlı hareket kalıpları nedeniyle gittikçe kısalmaktadır. Günümüzde ağzımızı nadiren gerçekten geniş açıyoruz. Yiyeceklerimiz doğranır veya kendimizi böleriz, örn. Bütün meyveyi ısırmak yerine elmayı küçük parçalar halinde kesin. Ek olarak, günlük yaşamda, ama özellikle geceleri, dişlerimize o kadar sıkıyoruz  ki – bilinçli ya da bilinçsiz farketmez – çiğneme kaslarımız güçlü bir baskıya maruz kalıyor. 

Uzun vadede tüm çene bölgesindeki kaslar ve fasya (yüz sinir sistemi) “kısalır” ve aşırı gerilim şiddetli ağrıya neden olur. Ağzımızı nasıl daha geniş açacağımızı unuttuğumuz için ve kaslar bu kadar kısaldığı için bir kısır döngü oluşur.

Ağzımızı yeterince açmayız, buna alişmamışız, kaslar kısalır, ağrı olur. Sonuç: ağızdaki ağrı daha da kısıtlanır ve kaslar daha da kısalır.

Çiğneme kasları ve temporomandibular (çene eklemleri ) eklem, diğer kaslar ve eklemlerle aynı şekilde davranır. Hareket açıları çok sınırlı ve uzun vadede hareketleri azaltmak için kendimizi eğitiyoruz (alışılmış) – bundan çoğunlukla sorumluyuz. çene hareket egzersizlerinin noksaniyetinden olur çoğu ağrılarımız.

Çenemizin eğitilmiş (alışılmış), azaltılmış hareket açılarının yanı sıra diğer iki önemli faktör de çenede ağrıya neden olur. Bunlar ayrıca alt ve üst çenenizde aşırı gerilim oluşumundan da sorumlu olabilir. sebep olurlar.

2.2 Psikolojik bileşen

Stres ve kronik psikolojik gerginlik, uzun vadede vejetatif (bitkisel)  sinir sistemimizi uyandırır. Vücudumuzu kalıcı olarak “savaş ya da kaç refleksi” durumuna sokarlar. Vücudumuz kortizol hormonunu daha fazla salgılar. Kortizol, kollajen sentezini engeller ve böylelikle fasyalarımız – sinirler-  da dahil olmak üzere dokunun iyileşmesini veya yenilenmesini engeller.)

Önceki iki bölümde öğrendiğiniz gibi, çene ağrınızdan çiğneme kaslarınızdaki ve fasyalarınızdaki – sinir-  aşırı gerginlik sorumludur.

Vücut, sıklıkla dişleri sıkarak ve gıcırdatarak gerginliği, inatçılığı ve çatışmaları bilinçsizce telafi eder.

Bu nedenle duygusal stres, özellikle gece diş gıcırdatma teşhisinde belirleyici bir rol oynar . Merkezi sinir sisteminin (CNS) duygusal merkezi olan limbik sistem ile çiğneme organımız arasında doğrudan bir bağlantı olduğu kesin kabul edilir. 

2.3 Diyet

Psikolojik stres ve stresli bir ortama ek olarak diyet, ağrının gelişiminde dolaylı bir faktör olabilir. Çene bölgesinde yanlış strese ve dolayısıyla ağrılı ve gergin çiğneme kaslarına neden olan sadece yanlış veya kısıtlı ağız açıklığı değildir.

Her gün diyet yoluyla vücudumuza eklediğimiz şeyler de kas gerginliğinin artmasına katkıda bulunur.

Ancak antiinflamatuar ve gevşetici özelliklere sahip diyetler ağrıyı hafifletebilir.  Süt ürünleri, et, balık, kümes hayvanları ve yumurta gibi hayvansal proteinlerden uzak durursanız , dokunuzdaki asitlenmeye önemli ölçüde karşı koyabilirsiniz . Ayrıca rafine şekeri diyetinizden çıkardığınızdan emin olun. Bu, fasya’nız – sinir – , kırılgan, yırtılmaya eğilimli ve esnek hale getirir. Sağlıksız yiyecekleri büyük oranda taze ve çoğunlukla bitki bazlı yiyeceklerle değiştirin. Ağrınız ne kadar şiddetli olursa, diyetinize o kadar çok dikkat etmelisiniz.

2.4 Akut mu yoksa zaten kronik mi?

Ağrının akut olup olmadığı veya zaten kronik bir seyir izlemiş olup olmadığı muhtemelen sizin için önemli değildir. Daha da önemlisi,  acı oradadır ve ondan bir an önce kurtulmak istersiniz. Bunu çok iyi anlıyoruz ve bu yüzden doğru yere geldiniz!

Bununla birlikte, iltihaplanmaya veya belirli bir hastalığa işaret edebilecek, belki belirli dişlere özgü daha fazla akut ağrınız varsa, lütfen bir doktora görünün.

 1. CMD – Kraniomandibular Disfonksiyon (Çene eklemi rahatsızlıkları)

   

  Kraniomandibular Disfonksiyon (Çene eklemi rahatsızlıkları)

  Kraniomandibular Disfonksiyon (Çene eklemi rahatsızlıkları)

Çene ağrısı, genellikle tanınması çok zor olan ve bu nedenle nadiren teşhis edilen çok daha kapsamlı bir hastalığın belirtisi olabilir. Kraniomandibular disfonksiyon, çiğneme sisteminin fonksiyonel bir bozukluğudur. Çene ve çiğneme kaslarındaki yanlış yükler kötü bir ısırıkla , kalitesiz bir ısırık sonuçlanır. Çiğneme sırasında üst çene ile alt çenenin artık düzgün bir şekilde bir araya gelmemesi çene sorunlarına neden olur.

Bir çok insan, çene ağrısı ile vücudun diğer eklem veya bölgelerindeki ağrı veya bozulma arasında bir bağlantı olduğundan şüphelenir. Ancak bu bir hatadır.

3.1 Neden ayrıca baş, boyun, omuz ağrısı veya pelvik eğrilikten muzdaripsiniz

Temporomandibular (çene eklemi)  eklemdeki kalıcı aşırı gerilim, uzun vadede trigeminal (beyin yüz bağlantı sinirleri) siniri de tahriş eder. Bu, diğer alanlarıda uyaran , projeksiyonları (elektriklenme) oluşturabilen beyin sapına alarm sinyalleri gönderir. Denge hissinden sorumlu olan iç kulak sıklıkla etkilenir. Beyin sapı doğrudan omuriliğe geçtiğinden ve bu da tüm iskelet kaslarını kontrol ettiğinden, çok çeşitli alanların işlevselliği olumsuz etkilenebilir.

Beyin sapı boyun, boyun ve omuz bölgesine sinir uyarıları sağlar. Orada, arıza sonucu kaslarda ağrılı gerginlik oluşur. Bazı durumlarda, yanlış bir ısırık, örneğin, vucüd bacak dengesizliği  bir farka yol açabilen sakrumda (omurganın alt kısmında büyük kemik) bir kas bozukluğuna da neden olur . Bununla birlikte, temporomandibular eklemdeki bozukluk düzelir düzeltilmez, bu durum düzelebilir.

Bununla birlikte sorun, ortopedik tedavi sırasında gerçek nedeni ele almayan çok zaman geçmesidir. Omurgada hasar meydana gelir ve omurlararası diskler bazen ağır şekilde gerilir.

Belki de zaten uzun süredir acı çekiyorsunuz ve ağrınız – ortopedik tedavilere, ağrı kesicilere veya operasyonlara rağmen – iyileşmedi, daha da kötüye mi  gitti? Belki de vücudun diğer bölgelerinde yeni ağrı durumları ortaya mı çıktı?

Not: Vücudunuz, genel bir denge için çabalarken, kas-iskelet sistemindeki küçük rahatsızlıkları bir dereceye kadar telafi edebilir. Bununla birlikte, uzun vadede bununla baş edemez ve her şeyden önce semptomsuz -hastalık belirtileri – olamaz. Bir şey dengesizleştiğinde vücut bunu bize alarm ve ağrıları şeklinde gösterir. Bize bir şeyin düzgün çalışmadığını işaret ediyorlar.  

3.2 Çenek eklem ameliyatları , İşlemler ve yapay yardımlar sebebi ortadan kaldırmaz.  

“Sadece” çene ağrısından muzdarip olmanız veya vücudunuzun diğer bölgelerinde kronik ağrının etkilerini zaten yaşıyor olmanızdan bağımsız olarak: Çoğu durumda, ameliyatlar gereksizdir. Bunun çoğu hasta ve hatta birçok doktor için şaşırtıcı bir fikir olduğunu biliyoruz – özellikle de ağrı çok fazla acıya neden oluyorsa.

Üstüne üstlük: Vücudun işini yapan ve sizi onlara bağımlı kılan yapay yardımcılara (çene destekleyciler) da karşıyız – genellikle sonsuza dek. Çene ağrınız varsa, bunun anlamı şudur: Çene ağrılarınız varsa ve diş ateli (çene destekleyciler) takıyorsanız, buna karşı tavsiye ederiz. Çiğneme yüzeylerinizi aşırı aşınmadan koruma amacına hizmet etse de asıl çene probleminizi uzun vadede çözmez. Çene ekleminizi gevşeten ve aynı zamanda vücudunuzun geri kalanı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan kas-fasiyal gerginlikler kalır. 

Aynısı, çenenizin uzun süreli yanlış hizalanmasından kaynaklanabilecek pelvik eğim için de geçerlidir.

Pelvik eğim (kemik eriliği) genellikle farklı uzunluktaki bacaklar ile ilişkilidir. Bacak uzunluğundaki farkı telafi etmek için ortopedi cerrahları genellikle tabanlık reçete eder.

Ancak bunlar bile sadece geçici, yapay çözümdür, ancak gerçek nedeni ele alma seçeneği değildir. Pelvisinizin eğimi muhtemelen aşırı gergin TME’nizin (çene eklem hastalığı) bir semptomu  (hastalık belirtileri) veya sonucudur. Çarpık pelvisinize bakmak kesinlikle iyi bir şeydir, ancak asıl sorunu ya da kendi başına sebebi çözmez. Aynısı yapay eklemler için de geçerlidir 

Bir hatırlatma olarak: Bedeni yapay olarak destekleyen her şey onu bağımlı ve zayıf kılar. Kaslarınız ve fasyalarınız – sinirler-  rahatlamayı fark ederse, zaten zayıflamış alanlar da bozulacaktır. Sonuç olarak kısaltma ve sağlıksız duruşlar tam anlamıyla somutlaştırılır, bazen yenileri eklenir. Tabanlıklar uzun vadede çarpık duruşunuzu düzeltmez. Ne tek taraflı ne de çift taraflı uygulandığında hasara yol açar. 

Bu yüzden tabanlık , diş ateli (çene destekleyciler) ve hatta ameliyatlar gibi yapay yardımcıları düşünmeden önce tedavimizi – çene egzersiz tedavileri – deneyin. Gereksiz acı çekme ve acı çekme zamanı dışında kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.

 1. Dr Ömer Pirinç’e göre çene ağrısını tedavi etmek için etkili egzersizler

Dr Ömer Pirinç’e göre çene ağrısını tedavi etmek için etkili egzersizler

Dr Ömer Pirinç’e göre çene ağrısını tedavi etmek için etkili egzersizler

Her zaman acının gerçek nedenini bulmayı görevimiz haline getirdik. Ayrıca hastalarımıza ağrıları ile ilgili tüm önemli bilgileri  ve uzun vadede sunmak istiyoruz . Hiçbir terapist, hastalarını yıllarca tedavi etmek zorunda kalmayı kendisine iş yapmamalıdır. Ağrı terapistlerimizle, akut ağrıyı en aza indirmek veya tamamen ortadan kaldırmak için genellikle birden üç tedaviye gerek yoktur. Egzersizleri kendi başınıza yapmak için kendinize güvenmediğiniz kadar şiddetli ağrınız varsa, bizimle irtibata gecinz. 

4.1 Çene Ağrı Terapimiz nasıl çalışır?

Çene ağrısı için geleneksel tedavilerin aksine, gerçek nedeni tedavi etmeye odaklanıyoruz. Bu, şikayetlerinize bütünsel bir bakış gerektirir. Geleneksel tedavinin aksine, ağrınızı kısa bir süre için ağrı kesicilerle bastırmak veya engellemekle ilgilenmiyoruz. Sonuçta, uzun vadede ağrınızdan kurtulmak istersiniz.

Hissettiğiniz acı, saldırıya uğrayan ve tehdit edilen yapılara dikkat çeken bir uyarı sinyalidir. Bu acı hissi, nedeni olabildiğince çabuk ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Ve işte terapimiz burada devreye giriyor !

Gerçek sebebi buluyoruz 

 Özel olarak geliştirilmiş bir ağrı tedavisi olan osteopressure ile semptomlarınızın nedeni ortadan kaldırılır. Vücudunuzdaki herhangi bir ağrıdan 72 ağrı noktasının sorumlu olduğunu bulduk. Atanmış beyin programları, periosteum üzerindeki reseptörlere basılarak sıfırlanır. Ağrının durumuna bağlı olarak, tam olarak ağrının nedeni olan veya kaslarınızın ve fasyalarınızın aşırı geriliminin “ölçüldüğü” noktalara bastırılır.

Yüz bölgesinde veya çene ve çene ekleminde oluşan kas ve fasyalarda oluşan aşırı gerginlik de bu şekilde uygun ağrı noktalarına basılarak azaltılır. Çenenize gönderilen alarm ağrısı gereksiz hale gelir – vücudunuz bunu ayarlar.

Zaten dalgalanmalardan kurtulduysanız, bir sonraki adım gerginliği olabildiğince düşük tutmaktır. Aksi takdirde can sıkıcı acıyla tekrar mücadele edersiniz. Tamamen ağrısız kalabilmek için egzersizlerimizi yapmanız önemlidir. Bunu spesifikasyonlara göre yapmalı ve düzenli olarak günlük yaşamınıza dahil etmelisiniz. Sadece egzersizleri değil, fasya rulo masajını da özenle kullanmalısınız. Ağrısız cihazımız ile çenenizdeki gerilimi kendiniz nasıl azaltabileceğinizi aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Aşağıda okumak için ayrıntılı egzersiz talimatlarını bulacaksınız. 

4.2 Ağrıdan kurtulmanız için en önemli egzersizler

Şimdi çok basit egzersizlerle nihayet çene ağrınızdan nasıl kurtulabileceğinize bir göz atın:

Mini topla fasya masajı (sinir mesajı):

Önce bir sandalyeye rahatça oturun. Fasya rulo masajı için, mini topu yumuşak nir tenis topunu alınız . Şimdi mini topla çenenizi parça parça ufak ufak tedavi etmeye başlayın. Bunu yapmak için, topu alt çeneye yerleştirir ve çok yavaşça, sürekli bir basınçla ağza doğru hareket ettirirsiniz. Sonra tekrar yuvarlayın ve yanağa doğru hareket edin ve elmacık kemiği başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün. Bazı bölgelerde ciddi ağrı hissederseniz, bu noktaları yavaşça spiral hareketlerle tekrar yuvarlayın. 

Mini rulo ile fasya masajı:

Mini rulo (yumuşak top büyüklüündeki mini rulo) ile, önceki alıştırmadaki mini topa benzer şekilde ilerliyorsunuz. Bunu yapmak için ruloyu iki elinizle alın ve bu sefer saçınızın ayrıldığı yerden başınızın yanlarından birinin üzerinden aşağı inin. Yavaşça ve yoğun bir şekilde bu tarafı kulağınıza doğru yuvarlayın.

İkinci bir geçişte, yuvarlamayı bu tarafta yeniden başlatırsınız ve yalnızca yuvarladığınız açıyı değiştirirsiniz. Böylece kulağınızı geçip çeneninize geçebilirsiniz. Ayrıca sabit (eşit) basınçla çalışın.

   Ağrınız tek taraflı olsa bile her iki egzersizi de yapın. 

Egzersiz: Ağzınızı tekrar geniş açın (her gün)

Ağzını en son ne zaman gerçekten geniş açtın? Hala bütün bir elmayı kocamanca mı ısırıyorsunuz yoksa onu her zaman “ısırık büyüklüğünde” parçalara mı ayırıyorsunuz?

Bu egzersiz için en iyisi bir sandalyeye veya kanepede oturmaktır. Şimdi ağzınızı açın ve bir elinizi, parmağınızı, çenenizin etrafına yerleştirip çenenizi aşağı doğru çekerek açıklığı açın, destekleyin. Diğer elinizi saç çizginize alnınıza yerleştirin ve alnınızı düzeltmek istiyormuş gibi geri çekin. Ancak gövdenizi düz tutun. Ağzınızı olabildiğince açın ve iki dakikaya kadar açık tutun. 

4.3 Özet

Tekrarlayan veya kronik ağrıdan muzdarip olmak dünyamızda neredeyse normal olduğu için üzücü değil mi? Bunu kabul etmek istemiyoruz. Ve bu azabı çekmeyiniz ! Bu makale, tedavimiz ve sunulan egzersizlerle ağrılarınızı uzun vadede giderebileceğimize inanıyoruz. Çünkü çene ağrısında neden, bizim için açıktır: Çene ekleminizin kas-fasiyal -sinir-  aşırı gerilmesi ağrınızı tetikler. Gerilim devam ederse, bunlar tüm vücudunuzu etkileyebilir. Ancak ağrınızı neyin tetiklediğini anlarsanız ve egzersizlerimizi düzenli olarak kullanırsanız, kendinize en iyi şekilde yardım edebilirsiniz.  

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Call Now Button