Go to Top

Alt Çene Ameliyatı – Fiyatları

alt cene ameliyatı

Alt Çene Ameliyatı Düzeltici Çene Cerrahisi (Ortognatik) ?

Alt Çene Ameliyatı (Düzeltici Çene Cerrahisi), alt ve üst çene kemiklerinin veya her ikisinin birden hareket ettirilmesini içerir. Çeneler uzatılır veya kısaltılır, yukarı veya aşağı hareket ettirilir, içeri veya dışarı doğru hareket ettirilerek daha uyumlu bir ısırık ve yüz görünümü elde edilir.
Çene ve dişler doğru bir şekilde birleşmediğinde Alt Çene Ameliyatı gereklidir. Dişlerin doğru bir şekilde buluşması (tıkanması) için çenelerin yeniden konumlandırılması, çene eklemi işlevini ve çiğneme (çiğneme) yeteneğini geliştirir ve ayrıca konuşma, nefes alma, uyku apnesi, periodontal (diş eti) sağlığı ve yüz estetiğini iyileştirebilir.

Alt Çene Geriliği

Alt Çene Geriliği


İlk önce, bir ısırığın ne olduğunu bulalım.


Isırık, üst ve alt çenenin dişlenme oranıdır. 
Tüm bebekler gelişmemiş bir alt çene ile doğarlar (biraz geriye doğru yer değiştirir), ancak büyüdükçe aktif emme ve çiğneme ile çeneler arasında normal ilişkiler oluşur. 
Ancak çocuk her zaman aktif olarak ememez ve çiğneyemez, bu durumda çiğneme kasları yetersiz gelişir ve çene düzgün bir şekilde oluşmayabilir.


Maloklüzyona şunlar neden olabilir:


– solunum sistemi hastalıkları, örneğin, kronik rinit, genişlemiş adenoidler, bir kişinin ağzından sürekli nefes alması ve çenelerin kapanmaması nedeniyle;

– yaralanmalar, dişlerde hasar, genellikle bebeklerde düşerken meydana gelir;

– kötü alışkanlıklar: meme 
ucunda 
uzun süreli emme, parmak

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Çıkıntılı alt çene nasıl düzeltilir? Bir ortodontist, diş telleri kullanarak çıkıntılı bir çene ve yanlış hizalanmış dişleri ayarlayabilir . Ortognatik cerrahi ile çıkıntılı çeneleri düzeltebilen ağız cerrahları ile yakın çalışırlar . Yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek için veya kozmetik nedenlerle bunu yaptırmayı seçebilirsiniz .

Alt Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir ?

DİŞ CERRAHİSİ SONRASI İYİLEŞMEM NORMAL Mİ, NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir ortodontist, diş telleri kullanarak çıkıntılı bir çene ve yanlış hizalanmış dişleri ayarlayabilir. Ortognatik cerrahi ile çıkıntılı çeneleri düzeltebilen ağız cerrahları ile yakın çalışırlar. Yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek için veya kozmetik nedenlerle bunu yaptırmayı seçebilirsiniz.
Bu ameliyat sırasında cerrah çene kemiklerinizin parçalarını çıkaracak ve yeniden konumlandıracaktır.
Prognatizm genellikle daha küçük bir çene ile ortaya çıkar, bu nedenle daha büyük çene geriye çekilirken küçük çene biraz daha uzun yapılabilir. Çenenizi iyileşirken yerinde tutmak için plakalar, vidalar veya teller kullanırlar.
Dişlerinizi yeni pozisyonlara geçmeye teşvik etmek için ameliyattan önce ve sonra diş teli takmanız gerekebilir.
Altta yatan bir tıbbi durumun neden olduğu prognatizminiz varsa, sağlık uzmanınız bu durumu yönetmek için başka tedaviler önerebilir.

Alt Çene Pozisyonu

Alt Çene Pozisyonu

Dişle temas alışkanlığını önlemek için çenenin konumlandırılması. DiliN, ucu üst ön dişlerin hemen arkasına gelecek şekilde ağzınızın çatısına yerleştirin (‘N’ harfini söylüyormuşsunuz gibi). Dişler biraz aralıklı olmalıdır. Çene kullanılmadığı zamanlarda bu pozisyonu koruyun.


 Alt Çene Ameliyatı İzle

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

Alt Çene Kırığı Ameliyatı

Alt Çene Kırığı Ameliyatı

 Alt Çene Kırığı Ameliyatı Operasyon neleri içerir? 
Anestezide Uyuduğunuzda kırık bölgeleri açılacaktır. Bu, diş etinin içinden ağzınızın içinde bir kesik açmayı içerir. Kırılan kemikler daha sonra tekrar bir araya getirilir ve küçük metal plakalar ve vidalarla yerine tutturulur. Dikişlerin, düşmesi iki hafta veya daha uzun sürebilen çözülebilir dikişlerle yerine dikilir.

Alt Çene Ameliyatı Riskleri

Alt Çene Ameliyatı Riskleri

  Herhangi bir ameliyatın riskleri ağrı, kanama, şişme veya enfeksiyondur. Ancak alt çene geriliği ameliyatına özgü olarak, alt çene kemiğinden geçen ve alt dudağa ve çeneye duyu sağlayan bir sinir vardır ve bu, ameliyat sırasında morarabilir veya hasar görebilir ve bu, alt dudak ve çenede uyuşmaya neden olabilir. değişmiş . Ve alt dudağınızda veya çenenizde biraz karıncalanma olur. Genellikle geçicidir ve haftalar ila aylar arasında düzelir, ancak alt dudakta veya çenede bazı kalıcı değişmiş hislerin kalabilme şansı vardır. 

Alt Çene Ameliyatı İyileşme Süreci

Alt çene iyileşmesi tipik olarak ameliyattan sonra yaklaşık altı hafta sürer, ancak tam iyileşme 12 haftaya kadar sürebilir.
Alt çene iyileşmesinden sonra – yaklaşık altı haftada – ortodontistiniz dişlerinizi diş telleriyle hizalamayı bitirir. Ameliyat ve diş telleri dahil tüm ortodontik süreç birkaç yıl sürebilir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra diş konumunu tutmak için tutucular (sabitleyici) kullanılabilir.

Alt Çene Geriliği Egzersizleri

Alt Çene Geriliği Egzersizleri

Rahat olduğunuz bir zamanda her gün beş dakikalık iki periyot ayırın – ör. kalkmadan veya yatmadan hemen önce. Aşağıdaki egzersizlerin tümünü gerçekleştirmek için dik oturun:
1. Ağzınızı kapatın ve dişlerinizin birbirine değdiğinden emin olun. Dişlerinizi “sıkmayın”. Dilinizin ucunu üst ön dişlerinizin hemen arkasında damağınızda dinlendirin.
2. Dilinizin ucunu ağzınızın arka tarafında yumuşak damağınıza doğru gidebildiği kadar geriye doğru çalıştırın. Dişlerinizi nazikçe bir arada tutun.
3. Damağınızın yumuşak kısmı ile temas halinde kalmak için dilinizi bu pozisyonda tutun ve dilinizin çekildiğini hissedene kadar ağzınızı yavaşça açın. Ağzınızı daha fazla açmayın. Bu pozisyonda beş saniye kalın, ardından ağzınızı kapatın ve gevşeyin.
4. Sonraki 5 dakika boyunca bu prosedürün tamamını yavaşça ama sıkı bir şekilde tekrarlayın.

Alt Çene Geriliği Aparatı

Alt Çene Geriliği Aparatı

Çene ameliyatı ile çenenin konumu değiştirilebilir. Karmaşık bir işlem olmasına rağmen çoğunlukla tatmin edici sonuçlar sunar. Küçük yaşta yapılamaz, ancak hasta kemik gelişimini tamamladığında müdahale edilebilir. Ameliyattan önce, dişlere doğru bir şekilde oturması için 10 ila 24 ay boyunca ortodontik tedavi
bir aparat yerleştirilir (Alt Çene Geriliği Aparatı). Diş cerrahı hizalamanın tatmin edici olduğunu düşündükten sonra, cerrahi operasyon (çene cerrahisi) genel anestezi altında yapılır. Operasyon süresi (çene ameliyatının), vakanın karmaşıklık derecesine göre değişmektedir. 

Operasyondan günler sonra (tanıya göre değişir) ortodontik cihaz dişleri tam olarak ayarlamak ve mükemmel bir diş tıkanıklığı sağlamak için tekrar yerleştirilir.

Alt Çene Önde Ameliyatsız Tedavi

Alt Çene Önde Ameliyatsız Tedavi

  Dar veya yanlış hizalanmış çenelere hitap eden en yaygın ameliyatsız tedavi seçeneklerinden biri Alt Çene Geriliği Aparatıdir. Bu cihazlar biraz korkutucu görünebilir, ancak rahatlayabilirsiniz – doktorlarımızın kendi çocukları da dahil olmak üzere binlerce hastada başarıyla ve rahatlıkla kullanılmıştır. Genişletici, dişlerin etrafına oturan geçici metal bantlar kullanılarak tutturulur. Yavaşça ve kademeli olarak damağın iki yarısına dışa doğru basınç uygular, onları kaynaşmamış sütürlerinden ayırır ve üst çeneyi genişletir.

WhatsApp

Çene Geriliği Ameliyatı

Çene Geriliği Nedir (Prognatizm) Çeneniz çıkıntılıysa buna prognatizm (Çene Geriliği) denir. Bu özelliğe bazen uzatılmış çene veya Habsburg çenesi denir. Tipik olarak prognatizm, alt çenenin normalden daha fazla dışarı çıkması anlamına gelir. Bununla birlikte, birkaç farklı prognatizm (Çene Geriliği) türü vardır: mandibular prognatizm: alt çeneniz çıkıntı yaparmaksiller prognatizm: üst çeneniz çıkıntı yaparbimaksiller prognatizm: hem alt…

Continue Reading Çene Geriliği Ameliyatı

Çift Çene Ameliyatı Ve Çift Çene Ameliyat Fiyatları

Çift Çene Ameliyatı Nedir Çift çene Liposuction amaçları boyun ve alt çene sırt tanımlamak için submental bölgesinde yağ lokalize ortadan kaldırmak için basit bir minimal invaziv bir işlemdir. Temelde boynun orta ve anterior bölgede yağ birikimini göstermektedir hastalar için tasarlanmıştır. Çift çene liposuction genellikle ayakta tedavi bazında yapılır. Bunu gerçekleştirmek için, lokal anestezi sedasyon kaldırılacak…

Continue Reading Çift Çene Ameliyatı Ve Çift Çene Ameliyat Fiyatları

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

 

, , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara!