Go to Top

20 Lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı – İyileşme

20 Lik Diş Çekimi, Sık Yapılan Ameliyatlardandır.

20 lik diş çekimi  en sık çekilen dişler arasındadır. Diş kemerlerinin arkasındaki boyutları ve konumları nedeniyle, bunları çıkarmak, ağızda başka bir yerde bulunan başka bir dişe göre genellikle daha zordur.
Bu nedenle, bunların çıkarılmasında daha fazla komplikasyon (başka bir risk doğurması) ve potansiyel risk vardır. Aşağıdaki tavsiye ve öneriler yirmi yaş dişleri ile ilgilidir ancak herhangi bir diş çekiminde de gecerlidir, uygulanabilir.
Bu bölümde aradığınız bilgiyi bulamazsanız ve diş çekimi sonrası herhangi bir sorun veya endişeniz varsa, çekiminizi yapan diş hekimi veya cerrah  ile iletişime geçin, diş probleminizi  en iyi bilen kişi odur. ve prosedür olarak ne yapılabilir diye ön görüşme yapınız.

DİŞ CERRAHİSİ SONRASI İYİLEŞMEM NORMAL Mİ, NE DÜŞÜNÜYORSUN?

DİŞ CERRAHİSİ SONRASI İYİLEŞMEM NORMAL Mİ, NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Tüm insanlar diş prosedürlerine, ameliyatlara, çekimlere vb. Aynı şekilde tepki vermez. ve birçok bireysel varyasyon var. Bu nedenle bir semptomun (diş rahatsızlığı) normal olup olmadığını veya ne kadar süreceğini söylemek imkansızdır. Bazı semptomlar yaygındır ve hastaların çoğunu etkilerken bir kısım insanlarda nadir görünebilir.
İyileşmenizin normal bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini öğrenmek için doğrudan cerrahınızla iletişime geçmeniz en iyisidir. Hastanın diş cerrahisine tepkisi hastadan hastaya büyük ölçüde değişebilir.
Normal iyileşme kademeli olarak, ancak gerçekleştirilen ameliyatın tam yapısına, karmaşıklığına, hastanın sağlığına, enfeksiyonun varlığına veya çeşitli patolojilere bağlı olarak farklı oranlarda ve zamnlamalarda gerçekleşir.
Yani birçok bireysel varyasyon var. Bu nedenle diş cerrahisi ameliyatı sonrası ağzınızda neler olup bittiğinin normal olup olmadığını merak ediyorsanız, enfeksiyon, rahatsızlık ve ağrı, şişlik, ağzın sınırlı açılması, parestezi  (karıncalanma, uyuşma, iğnelenme, yanma hissi), hassasiyet eksikliği, yemek yemede zorluk vb. çok uzun sürerse, semptomların ilerlemesi veya iyileşmesi için mutlak bir “kural” olmadığını unutmayın, ancak genel bir kural olarak, prosedürü takip eden günlerde iyileşme ilerlemezse, Cerrahınız ile iletişime geçmelisiniz.
çünkü diş ameliyatı sırasında tam olarak ne yapıldığını bilen tek kişi ve dosyanızı herkesten daha iyi biliyor. Normal süre ? Ek olarak, hastalar arasındaki bireysel farklılıklar ve çok değişken olabilen ameliyatın karmaşıklığı nedeniyle belirli bir (diş cerrahisi sonrası) semptomun ne kadar süreceğini size söyleyemeyiz. Böylelikle çok karmaşık ve zor bir ameliyat geçirmiş bir kişi birkaç gün içinde ve herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşebilir veya “iyileştirebilir”, çok daha basit bir ameliyat geçirmiş başka bir kişi daha fazla tepki verebilir, komplikasyonları (farklı rahatsızlık sonuçları) olabilir ve hastalığı uzun süre geçirebilir.
çok daha uzun iyileşme süresi. Bu iki durum arasında herhangi bir mantık yok gibi görünse de, yine de mümkündür. Diş çerrahisi sonrası semptomlar mı? İnsanlar ağzı ve orofasiyal (ağız, yüz) bölgeyi etkileyen her türlü belirtiyi ve semptomları tarif etmek ve bunun “normal” olup olmadığını sormak için düzenli olarak bize yazarlar. Durumlar bize bu şekilde anlatılıyor: Vucutta oluşa diş şişikleri , yumrular, nodüller, gangliyonlar (sinir düğümü), büyümeler, lezyonlar, mavi, beyaz, kırmızı, yeşil, kahverengi ve gökkuşağının tüm renkleri, delikler, çöküntüler,
iltihaplar vb. acı, ekşi, tuzlu tat, sıvı, sert veya yumuşak maddelerin varlığı, sızıntısı, ağzınızı açma, konuşma, çiğneme, uyku, konsantrasyon güçlüğü, kırmızı, şişkin, şiş, kanayan, tadı tuhaf, farklı renk veya dokuya sahip bir akıntı, dilde değişiklikleri; kalınlık, şişme, şekil, yüzey dokusu, farklı renk, dili, diş etlerini, yanakları etkileyen semptomlar (şişlik, şiş, çatlaklar, artan hassasiyet, renk değişikliği vb.), baş ağrısı, migren, yarı baş ağrısı,
baş dönmesi, görme, işitme, tat alma sorunları, çeşitli zayıflıklar yüz veya gülümsemede kozmetik değişiklikler (dudaklar, yanaklar, çene); kırışıklıklar, kıvrımlar, asimetriler, şişlik, şiş, dikiş, drenaj (varsa), yara izi, yaralar, morluklar (ve ilgili tüm renk aralığı) ile ilgili sorunlar, farklı ağrı türleri; akut, zonklama, ani, döngüsel, sıcak, soğuk, dokunma, yüz, boyun, sinüsler, sırt, temporomandibular (çene eklemi) eklemlerde (TME’ler) kas ağrısı,  nörolojik veya innervasyon sorunları; parestezi (karıncalanma, uyuşma, iğnelenme, yanma hissi), hiperestezi (Uyarıya karşı duyarlılığın aşırılığı), hipoestezi (Dokunma duyusunun azalması veya kaybı) vb.
➡ Bu semptomların herkes için özellikle normal olup olmadığını söylenemez. Bazı hastalar etkilenirken diğerleri etkilenmez. Durum bazında ve size cevap verecek en iyi kişi, yaptığınız işlemi yapan cerrahtır.
İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi için de yukarıda anlatılanla aynıdır ; bazıları buna ihtiyaç duyuyor ve diğerleri daha az ya da hiç değil ve farklı dozlarda.
Herkesin ihtiyaçları ve tepkileri farklıdır. İyileşme normal bir şekilde ilerlediyse, ancak bir süre sonra semptomlar geri döndüyse veya kötüleştiyse, cerrahınızla iletişime geçin .

20 YAŞ DİŞLERİNİN ÇEKİLMESİNDEN SONRA NE BEKLENİR?20 lik diş çekimi sonrası bu bölümde anlatıldığı gibi ameliyat sonrası rahatsızlık yaşanabilir. Normal bir hastalık  olmasıına rağmen, bu tür bir ameliyat geçiren hastalar için hala bir endişe kaynağı olabilir.
Her ağzın benzersiz olduğunu hatırlamak önemlidir. Sevdiklerinizin ve arkadaşlarınızın diş çekimi ile yaşadıkları, mutlaka yaşayacağınız anlamına gelmez. 
Bu sayfada “cerrah” terimi, yirmi yaş dişlerinin çekimini gerçekleştiren sağlık profesyonelini, genel diş hekimi veya ağız ve çene cerrahı olarak belirtmek için kullanılmaktadır.Dr Ömer Pirinç Bey bu “Cerrah” tabirine tam uygun bir doktordur.

DİŞ CERRAHİS SONRASI KANAMA
Ameliyat anından eve döndükten birkaç saat sonrasına kadar kanama kaçınılmazdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız cerrahınıza söylemeniz çok önemlidir, böylece daha ağır veya kontrol edilemeyen postoperatif (dokunun iyileşmesi ile giderek azalan bir akut ağrıdır) kanamalardan kaçınmak için  ekstra özen gösterilebilir.
Ağızda çok miktarda tükürük ve kanın karışması nedeniyle az miktarda kanama bile daha fazla görünebilir. Yani ağzınızda gördüğünüz kan miktarı muhtemelen düşündüğünüz kadar fazla değil. korkmayınız.
Genellikle tükürükte kırmızı veya pembemsi bir belirti veya ağızda kan tadı olarak görülen hafif kanama veya sızıntı, ameliyattan sonra 2 veya 3 güne kadar devam edebilir; bu kanama normaldir ve bir problemin habercisi değildir.
 

DİŞ KANAMASI ÇÖZÜMLER30 ila 60 dakikalık bir süre boyunca doğrudan ekstraksiyon (kan akan taraf) alanının üzerine yerleştirilmiş katlanmış bir gazlı bezi veya nemlendirilmiş çay poşetini sıkıca ve sürekli olarak ısırın. İdeal olarak her 30 dakikada bir kanla ıslatılmışsa nemlendirilmiş kompres veya çay poşetini değiştirerek 30 dakika boyunca gerektiği kadar tekrarlayın.
Çay, kan damarlarını daraltma özelliğine sahip olan tanik asit içerir, bu da ekstraksiyon bölgesinde daha hızlı bir kan pıhtısı oluşumuyla kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bir kompres veya çay poşeti ısırmaya başladıktan sadece birkaç dakika sonra kanamanın durup durmadığını görmek için bakmaktan kaçının, bakmayın, aksi takdirde kanama gereksiz yere devam eder.
Cerrahi alana basınç uygulanırken gazlı bez veya çay poşetini çiğnemeyin veya konuşmaya ÇALIŞMAYIN; daha fazla tükürük üretilecek ve bu da onu durdurmak yerine daha fazla kanamaya neden olabilir. Kanamaya neden olmamak için yaralara parmaklarınızla, dilinizle veya başka bir nesneyle DOKUNMAYIN. Ameliyattan sonra 24 saat dişlerinizi fırçalamayın.

Başınızı kaldırın ve sakin olun; Ameliyattan sonraki ilk günlerde fiziksel aktivite ve ev işlerinden kaçınılmalıdır. Yukarıdaki tavsiyelere rağmen kanamanın iyileşmek ya da iyileşmek yerine kötüye gittiğini ya da devam ettiğini düşünüyorsanız, cerrahınızla görüşün.
DİŞ CERRAHİ AMELİYAT SONRAKİ POZİSYONUMUZ : Ameliyattan sonraki 24 ila 48 saat boyunca başınızı, tıpkı kanamada olduğu gibi, gerektiğinde ek yastıklarla vücudun geri kalanından yüksekte tutun.
SOĞUK PRES : İlk 48 saat, saatte 20 dakika şişme oluşur oluşmaz yüze buz uygulayın. Deride donmayı önlemek için arka arkaya 20 dakikayı geçmemek önemlidir. Dondurma, yüzün şeklini takip etmeyi sağlayan “buz paketleri” veya bir torba donmuş sebze ile değiştirilebilir.
ISI : Ameliyattan 48 saat sonra buzun artık şişlik üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu süreden sonra azaltmak için şişmiş dokuya istediğiniz sıklıkta uygulanan ılık, nemli kompresler tolere edebilir ve şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Yanaklara uygulanan sıcak su şişesi de özellikle etkilidir.

ŞİŞME (ÖDEM)

Şişlik, vücudun ameliyat bölgesinin yakınında, örneğin şişen ve bazen başka yerlerden daha sıcak hale gelen yanaklar, çene, boyun, dudaklar, burun ve hatta alın gibi bir alanıyla değişkendir, her tarafınız şişebilir. Şişme, iyileşme sürecinin bir parçası olan normal bir fenomendir .
Kişiye göre az ya da çok önemli olabilir. Bazı hastalar ameliyat sonrası şişlik nedeniyle çatlak yanaklı bir sincap gibi göründüğünü bildirmiştir. Ameliyattan 24 saate kadar ortaya çıkar ve genellikle ameliyattan 48 ila 72 saat sonra zirve yapar ve ardından 7 ila 10 gün sonra yavaş yavaş kaybolur.
Diş çekimi sonrası ağrı Yüz ve boyun kasları şişebileceği için şişlik boğaz ağrısına neden olabilir. Hasta yutkunduğunda ağrı hissedebilir. Şişlik azaldıkça bu boğaz ağrıları azalmalıdır.
 

CERRAHİ DİŞ ÇEKİLMESİ SONRASI AĞRI VE RAHATSIZLIKDiş çekimi sonrası ağrı “normal” dememek veya kaçınılmaz olan ağrı ve rahatsızlık çok yaygındır . Ağrı yoğunluğundaki tepe noktası da ameliyattan yaklaşık 6 saat sonra, ameliyat sırasında kullanılan lokal anestezinin etkisinin ortadan kalkmasından hemen sonra ortaya çıkmasıdır.
Dikişler : Bazı insanlar , diş çekim (ler) alanında bir karıncalanma veya “zonklama” hissi (sanki kalp atışlarını hissediyorlar mış gibi) hissettiğini bildirir .
Bireysel varyasyonlar : Diş çekimi sonrası Ağrının yoğunluğu her hastaya özeldir; yüksek yoğunluk, mutlaka ameliyat sonrası komplikasyonları göstermez.
Ağrının süresi: İyileşme gerçekleştikçe kademeli olarak azalmalıdır, ancak diş çekilmesi için yapılan ameliyatın karmaşıklığına veya ciddiyetine bağlı olarak süre kişiden kişiye çok (birkaç günden birkaç haftaya kadar) değişebilir.  Bu nedenle, ciddi şekilde etkilenmiş bir derin dişinin çekilmesinden sonra, gömülü olmayan bir dişin çekilmesinden (ağızda çıkış) sonrasına göre daha fazla rahatsızlık veya ağrı ve daha uzun bir süre beklenebilir. ağrı çektirebilir. ). 
Tek bir dişin basit çekimine (örneğin ortodontik tedavi için çekilmiş sağlıklı bir premolar (küçük azı dişler)) ve çekilen dişin türüne (molar (Azı dişi), premolar, vb.) Kıyasla birkaç dişin çekilmesinin farklı etkileri olacaktır. ağrı ve süresi.
Bu nedenle ağrının yoğunluğu ve süresi, kesin olarak “ölçülmesi” zor olan birkaç değişkene bağlıdır. Diş çekimi sonrası Ağrı ve rahatsızlık zamanla düzelmezse , cerrahınızla iletişime geçin, böylece gerektiğinde değerlendirip harekete geçebilirler. Çözümler: Postoperatif (dokunun iyileşmesi ile giderek azalan bir akut ağrıdır) ağrıyı daha iyi tolere etmek için, lokal anestezinin etkisi geçmeden bir ağrı kesici almaya başlayın .
Ağrıkesici ilaçlar vardır steroidal ( anti-enflamatuar bir ilaçtır.) olmayan anti-enflamatuvar ilacın Aleve gibi ® veya (Motrin ibuprofen ® veya Advil ® ) ya da asetaminofen (Tylenol ® , Atasol). Aldığınızı düşündüğünüz ağrı kesicinin sizin için doğru olup olmadığını eczacınıza danışmanız önemlidir.
Ağrı kesiciler almadan önce ağrının başlamasını BEKLEMEYİN; Gereksiz ağrıdan kaçınmak için başlangıçta önleyici ve düzenli olarak almak en iyisidir. Bazı durumlarda ibuprofen veya asetaminofen ağrınızı dindiremez.
Böyle bir durumda, cerrahi işlemden sonra klinikten ayrılmadan önce reçete almadıysanız, narkotik reçete (imzalı reçete) edebilmesi için cerrahınızla iletişime geçin. Narkotik kullanırken özel önlemler alınması gerektiğini bilmek önemlidir; Narkotikleri güvenli bir şekilde almak ve uyuşukluk, mide bulantısı ve kabızlık gibi yan etkilerini en aza indirmek için eczacınızla konuşun.
Diş çekimi sonrası Ağrıyı gidermek için her zaman reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçların dozajını takip edin.

DİŞ ÇEKİMİ CERRAHİSİNDEN SONRA MİDE BULANTISI VE KUSMADiş Çekimi İşlemden sonraki ilk 24 ila 72 saat içinde mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz. Sebebi şu ki, diş ameliyatı sırasında bilinçli sedasyon (hastanın sakinleştirilmesi hadisesi) veya genel anestezi, narkotik almak veya ameliyat sırasında kan yutmak gibi birkaç nedenden kaynaklanabilir.
MİDE BULANTISI VE KUSMASINA ÇÖZÜMLER: Yiyecek : Düzenli yiyin. Mide bulantısı ve kusma, mideniz boşsa, özellikle ağrı kontrolü için narkotik kullanıyorsanız daha yaygın olacaktır.
İyi tolere ettiğinizden emin olmak için yavaş içilecek sıvıları seçin. Soda krakerleri veya bulantı önleyici özelliklere sahip yiyecekler gibi mideye zarar vermeyen yiyecekler yiyin; zencefil aynı zamanda en meşhur anti nausea (bulantı) ilaçtır.
İlaç tedavisi: Narkotikleri (ağır ağrı kesici), genellikle mide tarafından daha iyi tolere edilen reçetesiz satılan ağrı kesicilerle değiştirin. Gravol ® tipi bulantı önleyici ilaç gerekli olabilir; Ürünün size uygun olduğundan emin olmak için tüketmeden önce bunu cerrahınızla veya hatta bir eczacıyla görüşebilirsiniz.
Ameliyattan sonra 24 saatten fazla süren kusma durumunda, durumunuzu değerlendirebilmesi ve susuz kalmamak için gerekirse cerrahınızla iletişime geçin.

BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMACerrahi işlem sırasında ne kadar yatay olacağınız, ameliyat için aç olup olmadığınız ve hastanın reçete edilen ağrı kesicilere tepkisi gibi başınızı döndürecek ve bayıltabilecek birkaç faktör vardır. YAPMAYIN
Araba kullanmayın, bunu hayatınızı veya başkalarının hayatını tehlikeye atmamak baş dönmesi ihtimaline istnaden.
Başınız dönüyorsa fiziksel aktiviteye ÇALIŞMAYIN ; durumunuzu daha da kötüleştirebilir ve kendinizi yaralama riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
Çözümler: Aç karnına iseniz, yemeye veya içmeye çalışın. Uzun bir süre uzanırken, ayağa kalkmadan önce en az bir dakika oturun.

İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün nefesiniz eskisi gibi kokmayabilir; bu normaldir ve iyileşme ilerledikçe her şey yoluna girecektir. Ameliyattan sonraki ilk 2 ila 3 gün boyunca ameliyat bölgesinde beyazımsı bir madde görünebilir.
Bu maddeyi çıkarmaktan kaçının, kusmayın ve tükürmeyin silmeyin, çünkü aslında vücudun yaraları iyileştirmek için ürettiği dokudur; bu nedenle normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Diş çekildikten sonra tükürük üretimi yaygındır; bu rahatsızlık birkaç gün sonra tekrar normale dönmelidir.
Cerrahi prosedür sırasında dudaklar gerilebilir ve bu da kurumasına neden olabilir . Daha sonra dudak krem ile nemlendirilmeleri önemlidir. Çekim bölgelerinde daha sert bir madde hissediyorsanız, çekilen dişleri destekleyen kemikli yapılar olabilir.
Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde bu madde ameliyat bölgelerinden çıkmaya çalışırsa korkmaya gerek yoktur. Bununla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, cerrahınızla görüşün. Yüzünüzde ve boynunuzda morluklar görünebilir.
İç dokulara yayılan kanamalardan kaynaklanırlar. Vücut dökülen kanı akıttıkça bu çürükler birkaç gün sonra kaybolmadan önce yeşile ve ardından sarıya dönecektir

DİKİŞLER

DİKİŞLER Karmaşık diş çekimi veya ağız cerrahisi sonrası yaraları kapatmak için bazı dikiş tedavisi yapılabilir.. Dikişler genellikle eriyor ve 7-14 gün sonra kendiliğinden düşüyor. Dikişler daha hızlı düşerse ve kanama fark ederseniz, durdurmak için yukarıdaki yolları izleyin.
Bir dikişi düştüğünü görürseniz ve görünürde herhangi bir komplikasyon (kanama, şişme, artan ağrı, ateş vb.) Yoksa sorun değil, aksi takdirde cerrahınızla görüşün. Tam yara iyileşme süreci 6 ila 8 hafta sürebilir; bu yüzden sabırlı ol!
İki tür dikiş vardır: Emilebilir veya Emilemez ; bu “eriyen” dikişler yavaş yavaş erir ve vücuda zararsızdır. Bozulmaları, sütür materyalinin (dikiş ipi) türüne bağlı olarak 7 ila 10 gün veya daha fazla sürebilir. Emilemez ; birkaç hafta sonra cerrah tarafından elle çıkarılmalıdır.

20 YAŞ DİŞLERİ ÇEKİLDİKTEN SONRA ALINACAK ÖNLEMLER VE TAVSİYELER

Neden Diş Teli Takmalıyım?


Üçüncü azı dişlerinin ağzın arka tarafında yer almaları nedeniyle çekilmesi, komplikasyonları önlemek ve ameliyatın rahatsızlığını en aza indirmek için tüm hastaların harfi harfine uyması gereken önlem ve önerileri dinlemek  gerekir .
Bu ameliyat sonrası önlemler ve tavsiyelerin herhangi bir dişin çekilmesi için de geçerli olduğu unutulmamalıdır. AĞIZ SAĞLIGI Enfeksiyonun başlamasını önlemek ve böylece optimal iyileşmeyi sağlamak için diş çekildikten sonra ağzınızı ve özellikle çekim bölgelerini temiz tutmak çok önemlidir.  

BİLGELİK DİŞ ÇEKİMİ SONRASI OLASI KOMPLİKASYONLAR

20 lik diş çekimi, ağızdaki konumlarına bağlı olarak az çok karmaşık bir cerrahi müdahaledir. Cerrahın ameliyat sırasında aldığı tüm önlemlere ve hastanın eve döndükten sonraki tüm iyi niyetlerine rağmen komplikasyonlar oluşabilmektedir.
Neyse ki, bu komplikasyonlar oldukça nadirdir, genellikle geçicidir ve kendi başlarına veya bilinen tedavilerle düzelir. Çekimlerin büyük çoğunluğunun önemli sekelleri olmayacaktır. Bununla birlikte, bazı komplikasyonların daha karmaşık ve kalıcı olduğu da olabilir .
Normalde cerrahınız yapılacak prosedürün doğasını değerlendirecek ve ameliyatı yapmadan önce ortaya çıkabilecek makul potansiyel riskleri size söylemelidir. Daha sonra gerçekleri tam olarak bilerek bilinçli bir karar verebilirsiniz. Planlanan prosedür ve olası komplikasyonlar hakkında sahip olabileceğiniz endişeler hakkında cerrahınızla konuşmaktan çekinmeyin.
ENFEKSİYON – KURU SOKET Cerrah bazen postoperatif enfeksiyon (dokunun iyileşmesi ile giderek azalan bir akut ağrıdır) geliştirme riskinin daha yüksek olduğuna karar verirse önleyici bir antibiyotik tedavisi önerebilir. Bu tedavi ameliyattan önce veya sonra önerilebilir.
Bu nedenle, kendinizi iyi hissetseniz bile, cerrahınızın talimatlarına uymanız ve tedavinizi sonuna kadar almanız önemlidir.
Enfeksiyonun en sık görülen formudur alveolit (diş çekimi sonrasında oluşan bir enfektif durumdur) olarak da adlandırılan, alveoler osteitis ve ” kuru soket  Kuru soket , Dişin çekildiği yerdeki boşluğun kuruma ve kan pıhısı ihtimali Bu, herhangi bir dişin çekilmesinden sonra olabilir, ancak çoğunlukla yirmi yaş dişleri ile ilişkilidir.
Ekstraksiyondan sonraki ilk beş gün en kritik günlerdir. Ekstraksiyon (çekim) alanlarının iyileşme süreci sırasında sigara İÇMEYİN. Ekstraksiyon (çekim)  bölgesinde kan pıhtı oluşumunu engelleyebileceğinden sigara İÇMEYİN
Risk faktörleri : Hastanın yaşı: Yaşlılarda enfeksiyon riski daha yaygındır. Kötü ağız hijyeni: Yiyecek artıkları cerrahi prosedürün bıraktığı deliklere girebilir. Sigara içme: Sigara içme eylemi, pipetle içmeye benzer bir emme hareketini içerir ve bu, kuru soketin ihtimalini destekleyebilir.
Belirtiler: Geçtikten veya kötüleştikten sonra tekrarlayan ağrı, anormal ödem (şişme), sarımsı irin  akıntısı, ağızda kalıcı kötü tat, vücutta ateş.
Çözümler: Cerrahınıza danışın. Enfeksiyonu durdurmak için genellikle antibiyotiklere ihtiyaç duyulur ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler reçete edilebilir. Diş hekimi veya cerrah, yiyecek artıklarını çıkarmak için yuvayı temizleyecek ve yarayı korumak ve ağrıyı hafifletmek için bir bandaj dişlik uygulayacaktır .
m Daha nadir durumlarda ve enfeksiyona bağlı olarak, enfeksiyondan etkilenen dokular genellikle ofiste lokal anestezi altında çıkarılmalıdır.    

WhatsApp

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 7 Average: 5]
, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button