Go to Top

20 lik Diş |Ağrısı |Çekimi | Sonrası

20 lik diş

20 lik Diş lerinin çıkarılması, daha çok yirmi yaş Dişleri olarak bilinen üçüncü azı Dişlerinin cerrahi olarak çekilmesidir.

Kalıcı Diş setinde kesici Dişler, köpekler, küçük azı Dişleri ve azı Dişleri dahil olmak üzere 32 Diş vardır. Yirmi yaş Dişleri, yaklaşık beş ila dokuz yıl sonra 12 yaşındaki azı Dişlerinin (ikinci azı Dişleri) arkasında patlak verir.

İnsanlar, düzgün bir şekilde büyümek için yeterli alana sahip olmadıkları için tipik olarak yirmilik yaş dişlerini 16 ila 20 yaşları arasında çıkarırlar. Dişler, yatay olarak bile çeşitli açılarda büyüyebilir, çünkü çene normal olarak çıkacak kadar büyük değildir.

Diş hekimleri ve ağız cerrahları her yıl Türkiyede 2  milyon kişiden 3 milyonu üçüncü azı Dişi çıkarıyor.

20 lik Diş
20 lik Diş

Gömülü 20 lik Diş lerin Belirtileri

Dişler, Diş etlerinin altına yapıştırıldığında veya başka Dişler tarafından tıkandığında bunlara gömülü Diş denir . Diş hekimleri, hastalık ve diğer Dişlerin yanlış hizalanma olasılığını azaltmak için gömülü yirmi yaş Dişlerinin çekilmesini önermektedir.

Çoğu insan ilk başta herhangi bir 20 lik Diş ağrısı hissetmez. Ancak ağrı göz ardı edilirse zamanla daha ciddi Diş sorunları gelişebilir. Üçüncü azı Dişlerinin çıkarılması gereken yaygın işaretler şunları içerir:

  • Diş etlerinden kısmi çıkış – bir 20 lik Dişi kısmen Diş etlerinden çıkarsa, ciddi bir ağız ve diş sağlığı ve enfeksiyonu veya Diş eti hastalığı gelişebilir. Dişin temizlenmesi ve fırçalanması zordur, bu da onu bakteri ve çürümeye daha yatkın hale getirir.
  • Diş etlerinde gizli – eğer bir yirmi yaş Dişi çıkamazsa, Diş etlerinin altında sıkışacaktır. Çıkarılmazsa kist veya enfeksiyon gelişebilir. En yakın Dişin köklerinde de hasar meydana gelebilir.

20 lik Dişlerden gelen kuvvet, ön Dişleri eğriltecek kadar güçlü değildir.  Zamanla, herkesin Dişleri onlar yirmilik yaş dişlerin olsa da olmasa da, daha çarpık hale gelecektir. İnsanlar diğer Dişlerini yerinde tutmak için tutucu takabilirler .

20 lik Diş

20 lik Diş Çekme Ne Zaman Gerekli Değildir?

Bazı hastalar yirmi yaş Dişlerinin çekilmesine ihtiyaç duymaz. bazı insanlar üçüncü büyük azı dişi olmadan doğarlar.

Türklerin yüzde 35’i 20 lik Dişleri olmadan doğuyor.

Yirmi yaş Dişlerinin çekilmesi hangi şartlarda gerekli olmayabilir, eğer Dişler:

  • Büyürken küçük ağrı veya rahatsızlığa neden olmuyorsa
  • Tamamen büyüdü ve çarpık değilse
  • Isırıklarınızı veya yakındaki Dişlerinizi etkilemiyorsa
  • Her gün düzgün bir şekilde temizlenecek ve fırçalanacak yeterli alana sahip ise

20 lik Diş Çekmeyi Hangi Hekim yapar?

20 lik Diş

20 yaş Dişlerini güvenle çıkarabilen iki tür Diş hekimi vardır:

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları

Ağız ve çene cerrahları genellikle yirmi yaş Dişlerini çıkarırlar. Bu prosedürleri uygulama konusunda son derece eğitimlidirler. Bir hasta ciddi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındaysa veya IV sedasyonu tercih ederse, oral cerrahlar ideal seçenektir. Bunun nedeni, daha derin seviyelerde sedasyon kullanma ve bunu güvenli bir şekilde nasıl yapacaklarını anlamaları için yeterli olmalarıdır.

Genel Diş Hekimleri

Genel Diş hekimleri ayrıca 20 lik Diş çekimleri de yapmaktadır. Bir ağız cerrahi işlemlerin ile Diş hekimi arasındaki büyük azı dişi çıkarılması açısından temel fark, hastalar üzerinde kullanmaya uygun oldukları sedasyon seviyesidir.

Yirmi Yaş Dişleri Prosedürü

Tipik olarak, yirmi yaş Dişlerinin çıkarılması beş adımdan oluşur:

1. Lokal Anestezi ve Sedasyon

Hastaya ameliyat bölgesini uyuşturan lokal anestezik (lidokain) verilir.  İşlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.

2. Diş Erişimi

cerrahi işlemlerin sırasında Diş hekimi her bir Dişi çevreleyen Diş etlerini bistüri ile keser. Diş etleri, cerrahi aletler kullanılarak alttaki kemikten sıyrılır. Dişhekimi hemşiresi yumuşak dokuları geri çeker ve alanı temiz ve kuru tutmak için yüksek hızlı emiş kullanır.

3. Diş Çekimi

20 lik Diş

Dişin tamamı, kök parçaları ve fazla kemik Diş hekimi tarafından çıkarılır. Bu adım tamamlandıktan sonra, soket, çıkarılması gereken kalan parçalar açısından incelenir. Tüm prosedür 30 dakika veya daha kısa sürer.

Yirmilik Dişlerin çekilmesi ne kadar acı verici?

İşlem öncesi doktorunuz anestezi ve sedasyon uyguladıysa ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmezsiniz. Bununla birlikte, ameliyat sonrası bir veya iki hafta boyunca hafif rahatsızlık, şişme ve küçük kanamalar yaşayacaksınız.

4. Çıkarma Sonrası

Ekstraksiyon tamamlandığında, Dişeti dokusu alttaki kemiği örtmek ve iyileşmeyi desteklemek için yerine dikilebilir. Tüm cerrahlar dikiş kullanmaz.

5. Ameliyat Sonrası

Prosedürden hemen sonra soketlerin izole edildiğinden emin olmak ve herhangi bir kanamayı durdurmak için gazlı bez veya bir ısırık paketi ısıracaksınız. Enfeksiyonu önlemek ve postoperatif ağrıyı yönetmek için antibiyotikler, ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar reçete edilecektir.

Yirmilik Diş Bakım Sonrası

Bakım sonrası ipuçları şunları içerir:

İyileşme Süresi ve Aktivitesi – ameliyat genellikle ilk hafta boyunca şişlik, ağrı ve küçük kanamalara neden olur. Yüz bölgesinde yanaklar ve çene gibi morarma ve şişlik de yaygındır. Ameliyat sonrası bir hafta boyunca yorucu faaliyetlerden kaçının. Her şey iki ila üç hafta içinde iyileşmelidir.

Yiyecek ve İçecek Kısıtlamaları – ilk iki gün boyunca, sadece tatlılar, çorbalar, patates püresi ve çırpılmış yumurta gibi yumuşak yiyecekler tüketilmelidir. Hastalar ayrıca kuru soket oluşma olasılığını azaltmak için ameliyattan sonra pipet kullanmaktan kaçınmalıdır. Kuru soket oluşumunu önlemek için en az bir hafta alkol, kafein, sıcak veya gazlı içecekler içmeyin.

Ağrı Yönetimi – Ameliyattan sonra ağrıyı hafifletmek için Diş hekiminiz Tylenol (asetaminofen) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler almayı önerebilir. Veya size reçeteli bir ağrı kesici reçete edebilirler. Yüz bölgesindeki şişlik ve morarmayı azaltmak için buz paketleri de verilmektedir.

Tütün Kullanımı – kuru yuva oluşumunu önlemek için ameliyattan sonra bir hafta boyunca sigara içmekten kaçının.

Ağız ve diş sağlığı Bakımı – ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde fırçalama, tükürme ve ağzı çalkalama tavsiye edilmez. Ancak doktorunuz yemekler arasında ağzınızı tuzlu suyla nazikçe çalkalamanızı tavsiye edebilir.

Dikişler – çoğu çekme dikişler 7 ila 10 gün içinde çözülür.

20 lik Diş Çıkarma Riskleri

20 lik Dişlerin çıkarılmasıyla ilgili bazı riskler vardır, bunlar:

Doktorumuza Whatsaptan SorabilirsinizWhatsApp

Alveolar osteit olarak da bilinen kuru bir soket, Diş çekimi hastalarının yalnızca yüzde 2 ila 5’inde ortaya çıkan ağrılı bir Diş durumudur. Bir Diş çıkarıldıktan sonra, normalde altta yatan kemiği, dokuları ve siniri korumak için bir kan pıhtısı oluşur.

*******Nadir durumlarda, ameliyattan sonraki 3 ila 5 gün içinde kuru bir soket oluşabilir, bu da kemik ve sinirlerin açığa çıkmasına neden olur.

Şiddetli ağrı, ağız kokusu ve diş ağızda kötü tat yaygın semptomlardır. Soket kuru olduğu için kanama devam etmemelidir. Tedavi, iyileşen ekstraksiyon bölgesini kapatmak ve korumak için kuru soket sargısı için Diş hekimine gitmek gerekecektir.

Diş çekiminin diğer yan etkileri ve riskleri şunları içerir:

  • Diş etlerinin şişmesine ve kanamasına neden olan bir enfeksiyon
  • Alt dudak, dilde veya çenede uzun süreli uyuşma
  • Çene kemiğindeki zayıflık

20 lik Diş Çürümesi

Yirmi yaş dişleri, ağzın arkasındaki konumlarından dolayı çürümeye eğilimlidir. Enfekte yirmi yaş dişleri de çevreleyen dişlerin çürümesine katkıda bulunabilir. Yirmilik dişler yumuşak doku veya kemik içinde hapsolduğunda ve ortaya çıkmak için yeterli alana sahip olmadığında, etkilenirler.

Gömülü dişler üst veya alt çenede meydana gelebilir ve genellikle yirmi yaş diş çekimi ile tedavi edilir.

Gömülü 20 yaş dişlerinden gelen basınç, dişlerin kaymasına ve komşu dişlere zarar vermesine neden olabilir.

20lik diş kaç günde çıkar.

20lik diş kaç günde çıkar. Yirmi yaş dişlerinin diş eti hattınızdan tamamen çıkması üç ayı bulabilir. Ancak tüm bilgelik dişleri aynı anda gelmez, bu nedenle bu semptomların bazılarını bir süre farklı derecelerde açıp kapatabilirsiniz.

20 Lik Yaş Diş Çekimi Sonrası

Yirmilik dişleriniz çekildikten ve herhangi bir şişlik ve morluk ortadan kalktıktan sonra ağzınız ve yüzünüz normale dönmelidir. Genellikle birkaç gün sonra dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. Size verilen herhangi bir antibiyotik kürünü bitirdiğinizden emin olun.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button